reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > W drugiej połowie roku sytuacja gospodarcza Polski się pogorszy

W drugiej połowie roku sytuacja gospodarcza Polski się pogorszy

Analitycy Komisji Europejskiej przewidują, że wzrost polskiego PKB w III i IV kwartale (w układzie kwartał do kwartału) spadnie do odpowiednio 0,6 proc. i 0,5 proc. Wpływ na to ma słabnąca gospodarka UE i światowych partnerów gospodarczych Polski.

 

W opublikowanych w czwartek prognozach KE nie zmniejszyła co prawda prognozy rocznej ze względu na wyższy od spodziewanego wzrost polskiego PKB w pierwszej połowie roku. Podtrzymała, że wzrost gospodarczy w Polsce w 2011 r. wyniesie 4 proc. wobec 3,8 proc. w 2010 r. KE przewiduje jednak pogorszenie sytuacji w II połowie roku z powodu słabnącej kondycji gospodarki UE i światowej. W trzecim i czwartym kwartale wzrost polskiego PKB spadnie według niej do 0,6 i 0,5 proc. wobec wzrostu o 1,1 proc. w pierwszym kwartale.

"To, co wpływa na prognozy polskiej gospodarki w drugiej połowie roku i realnego wzrostu PKB w trzecim i czwartym kwartale, to pogorszenie sytuacji globalnej gospodarki i prognoz wzrostu realnego PKB w Europie od drugiego kwartału" - wyjaśnił podczas czwartkowej konferencji komisarz UE ds. gospodarczych Olli Rehn. Zaznaczył, że polska gospodarka jest bardzo otwartą gospodarką, zależną od wzrostu w UE i na świecie. Dodał, że może to się odbić na inwestycjach zagranicznych w Polsce.

"Chociaż prognoza rok do roku jest niezmieniona względem wiosennych prognoz Komisji, szacunki kwartalne zmieniły się. Silniejszy od przewidywanego wzrost (PKB w Polsce) w pierwszej połowie roku jest zrównoważony pogarszającymi się perspektywami na pozostałe miesiące" - podała w prognozach KE.

Analitycy Komisji przewidują, że wzrost polskiego PKB w III i IV kwartale (w układzie kwartał do kwartału) spadnie z przewidywanych wcześniej 0,6 proc. do 0,5 proc.

"Zmniejszenia tempa wzrostu w UE i wśród partnerów handlowych odbije się negatywnie na polskim eksporcie" - czytamy w raporcie. Zdaniem KE pogarszające się perspektywy gospodarki światowej pociągną w dół eksport, nastroje konsumentów i producentów, "skutkując powolnym wzrostem zatrudnienia pod koniec 2011 roku".

Jeśli chodzi o inflację (HICP), KE zauważa, że w drugim kwartale br. osiągnęła ona 4 proc. w układzie rok do roku, nieco mniej, niż przewidywały jej wiosenne prognozy. Komisja spodziewa się, że inflacja w Polsce będzie nadal nieco spadać, by osiągnąć poziom 3,5 proc. w ostatnim kwartale roku, czyli w okolicach celu inflacyjnego.

 

Z Brukseli Julita Żylińska i Agata Byczewska

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Dawid Samek

radca prawny, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama