REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Branża turystyczna czeka na zniesienie rekomendacji MSZ dla Egiptu

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Branża turystyczna czeka na zniesienie rekomendacji MSZ, odradzającej wyjazdy Polaków do Egiptu, na razie przygotowując się do powrotu do Tunezji. Przedstawiciele operatorów oceniają, że wkrótce oba te kraje będą musiały powalczyć o utraconych klientów.

O sytuacji na rynku wyjazdów wakacyjnych do Egiptu i Tunezji mówili w Sosnowcu podczas trwających tam targów turystycznych Intourex przedstawiciele Polskiej Izby Turystyki - prezes Jan Korsak oraz szef śląskiego oddziału Grzegorz Chmielewski.

REKLAMA

REKLAMA

Jak poinformowali, choć w ostatnich tygodniach poważnie zmniejszyło się zainteresowanie turystów Egiptem, wciąż znajdują się osoby, które mimo negatywnej rekomendacji polskiego ministerstwa spraw zagranicznych, chcą wyjeżdżać do tego kraju. Na razie, wobec zniesienia na początku lutego podobnej rekomendacji dla Tunezji, od marca touroperatorzy planują wrócić do tamtejszych kurortów.

Łącznie w ostatnich latach do Egiptu i Tunezji jeździło odpowiednio ok. 600 tys. i ok. 200 tys. Polaków rocznie. "Tunezja ma więc w tej chwili znakomitą szansę, by przejąć część turystów z Egiptu, tym bardziej, że trudno dziś znaleźć zamienne oferty dla obu tych krajów pod względem klimatu i pakietu usług w określonej cenie" - ocenił Korsak.

Tymczasem po kilku tygodniach spokoju w sobotę na ulice Tunisu znów wyszli manifestanci; demonstrowano przeciw tunezyjskim ruchom islamistycznym, apelując o religijną tolerancję po tym, gdy grupa ekstremistów zabiła polskiego księdza.

Proszony przez dziennikarzy o radę dla turystów rozważających, czy lecieć w najbliższym czasie na wakacje do Egiptu, Korsak wskazał, że choć każdy może zdecydować o tym na własną rękę, dla Polskiej Izby Turystyki obowiązująca opinia ministerstwa jest wiążąca. "Do czasu, aż ta rekomendacja nie zostanie zmieniona, nie możemy prezentować innego stanowiska" - podkreślił.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jego zdaniem, widać już jednak powoli przesłanki normalizacji sytuacji w tym kraju. "Jeżeli będą znoszone restrykcje, w pierwszej kolejności będzie to dotyczyć tych miejsc bezpiecznych, kurortów. Jednak jeżeli gdzieś będzie demonstracja, nie należy w niej brać udziału, jeżeli będą zamieszki, nie należy się do nich zbliżać" - zastrzegł.

Przedstawiciele Izby przypominali w sobotę, że dotąd przez cały okres niepokojów turyści, którzy chcieli pozostać w egipskich kurortach, wypoczywali tam spokojnie. Chwalili też egipskich współpracowników, którzy od początku protestów "zachowują się bardzo odpowiedzialnie". "Nikt nie kieruje turystów tam, gdzie są jakieś zagrożenia. Nie ma tu ryzyka i nonszalancji" - podkreślił Korsak.

"Turyści, którzy teraz wyjeżdżają do Egiptu, nie uczestniczą w wyjazdach fakultatywnych. To wyjazdy typowo wypoczynkowe do Sharm-el-Sheikh i Hurghady. Wyjazdy objazdowe zostały całkowicie wstrzymane" - dodał Chmielewski.

Szefowie Izby uważają, że zarówno Egipt, jak i Tunezja, jeszcze przez pewien czas będą odczuwać załamanie na rynku turystycznym. Przytoczyli tu przykład Grecji, w której podczas ubiegłorocznych niepokojów na podłożu ekonomicznym - mimo że wszystkie ośrodki wypoczynkowe były z dala od nich - branża turystyczna zanotowała silne spadki.

Korsak zaznaczył, że podobnie było w ub. roku w Polsce, gdy zagraniczne media relacjonowały polskie powodzie. Mimo, że nie dotknęły one miejsc turystycznych, w tym czasie znacząco spadła liczba zagranicznych turystów.

Zdaniem przedstawicieli Izby, ponieważ Polska mieści się w piątce krajów, których obywatele najchętniej przyjeżdżają do Egiptu, nie tylko w sezonie, ale przez cały rok, po zniesieniu negatywnej rekomendacji dla tego państwa, egipscy partnerzy będą musieli coś zaproponować, by z powrotem przekonać i przyciągnąć polskich turystów.

"Tamtejsza branża turystyczna będzie musiała przekazać tu komunikat w rodzaju: +u nas wszystko OK.+ np. w postaci kampanii reklamowej" - wskazał Korsak. Jak dodał, drugim skutecznym bodźcem tego typu może okazać się odpowiednia polityka cenowa.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

REKLAMA

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

REKLAMA