REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy potrzebują przejrzystego prawa i ograniczenia biurokracji

REKLAMA

Przedsiębiorcy wciąż narzekają na bariery administracyjne przy podejmowaniu działalności gospodarczej oraz w trakcie prowadzenia firmy.

Prace nad ustawą o ograniczaniu barier administracyjnych dobiegają końca. Dlatego Związek Rzemiosła Polskiego z zadowoleniem przyjmuje wszelkie działania zmierzające do wyeliminowania regulacji, które nie tylko utrudniają prowadzenie działalności, ale wręcz zniechęcają do jej rozpoczynania.

REKLAMA


Właściciele firm najczęściej skarżą się na przepisy dotyczące zasad rozliczania podatku od nabycia i użytkowania środków transportu. Dotyczy to np. ograniczeń i ciągle zmienianych i skomplikowanych przepisów w zakresie VAT należnego związanego z nabyciem tych środków i oraz paliwa wykorzystywanego do tych samochodów.


Innym, istotnym dla niewielkich przedsiębiorstw problemem, jest niekontrolowany wzrost opłat z tytułu użytkowania wieczystego gruntu. Pogorszenie stabilizacji warunków wynajmu i dzierżawy istotnie obniżyło rentowność małych przedsiębiorstw, a w wielu wypadkach uniemożliwiło im planowanie działalności w dłuższej perspektywie.


ZRP przypomina też o rozwiązaniu takich kwestii jak:

• nie honorowanie przez organy administracji publicznej pełnomocnictw ogólnych,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• zlikwidowanie uciążliwego systemu składania wniosków o przywrócenie terminu płatności składki na ubezpieczenie chorobowe,

• problem biurokratycznego systemu refundacji składek ubezpieczeniowych rencistom prowadzącym działalność gospodarczą,

• konieczność notarialnego poświadczenia podpisu przez przedsiębiorców składających wnioski o wpis do ewidencji działalności gospodarczej drogą pocztową,

• przyznanie uprawnień do kierowania robotami budowlanymi, w ograniczonym zakresie, technikom budowlanym oraz osobom posiadającym, zgodnie z przepisami o rzemiośle, dyplom mistrza w zawodzie,

• dalsze podwyższenie limitu przychodów uprawniającego przedsiębiorców do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów,

• zniesienie obowiązku, wprowadzonego dla wspólników spółek cywilnych, zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych każdego ze wspólników odrębnie,

• zwolnienie z podatku świadczeń socjalnych udzielanych pracownikom przez pracodawców.


Niestety żaden z tych postulatów nie znalazł się w rozpatrywanym przez Sejmową Komisję „Przyjazne Państwo” rządowym projekcie ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, pomimo że ZRP zgłaszał te problemy w toku konsultacji resortowych. Dlatego przedstawiciele Związku wyrażają nadzieję, że projekt ten, to jedynie początek działań na rzecz ułatwiania prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

oprac. Alicja Fal

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie interwencyjne 2024 - wnioski i zmiana wysokości

Co to jest świadczenie interwencyjne? Dla kogo zostało przewidziane w 2024 roku? Od kiedy można składać wnioski? Jakie zmiany w wysokości świadczenia interwencyjnego zostały poczynione?

Webinar: Składka zdrowotna przedsiębiorców - jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?

Praktyczny webinar „Składka zdrowotna przedsiębiorców – jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?” poprowadzi Dariusz Suchorowski, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych, ekspert INFORAKADEMII. Podczas webinaru przedstawiona zostanie kwestia rozliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców po zmianach od stycznia 2025 oraz 2026 roku. Każdy z uczestników otrzyma imienny certyfikat i roczny nielimitowany dostęp do retransmisji webinaru wraz z materiałami dodatkowymi.

Restrukturyzacja coraz popularniejsza. Dane na 2024 rok i prognozy na 2025

Z grudniowego raportu MGBI wynika, że w 2024 r. liczba postępowań restrukturyzacyjnych w Polsce osiągnęła rekordowe wyniki, co pokazuje, że przedsiębiorcy coraz częściej są świadomi, że jest alternatywa dla upadłości. Jakie są prognozy na 2025 rok?

Kto dzisiaj wysyła tradycyjne kartki świąteczne?

Czy w czasach postępującej cyfryzacji przedsiębiorcy wysyłają jeszcze do kontrahentów tradycyjne kartki świąteczne? Czy elektroniczna forma składania życzeń stała się już tak bardzo powszechna, że mało kto pamięta jeszcze o "analogowych" listach?

REKLAMA

Co trzecia firma nie organizuje wigilii ani innych spotkań integracyjnych dla pracowników

Nie tylko korporacje, ale także mikro, małe i średnie firmy przykładają wagę do inicjatyw integracyjnych dla swoich pracowników. Jednak nie wszystkie. W najmniejszych firmach jednak standardem jest brak zarówno firmowych wigilii, jak i spotkań integracyjnych z innej okazji.

Restrukturyzacja a upadłość. Jakie możliwości ma przedsiębiorca w kryzysie [WYWIAD]

Czy wszystkie firmy mogą skorzystać z restrukturyzacji? Czym różni się ona od upadłości? Co w sytuacji, gdy się nie powiedzie? Odpowiedzi na pytania dla Infor.pl udziela Patryk Kruczek, adwokat i doradca restrukturyzacyjny w kancelarii Kruczek+Partnerzy.

Znów mocno rosną składki ZUS: kto ile zapłaci w 2025 roku

Jednym z kluczowych elementów tych kosztów są składki na ZUS. W 2025 roku przedsiębiorców czeka znacząca podwyżka, co wynika ze wzrostu prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Jaki ZUS dla nowych firm w 2025: ile składek płaci się na początku działalności gospodarczej. O ile wyższe składki ZUS dla firm działających już od dawna?

Polska Izba Branży Pogrzebowej: czas skończyć z szarą strefą w branży!

Polska Izba Branży Pogrzebowej: czas skończyć z szarą strefą w branży! Zdaniem prezesa Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Roberta Czyżaka, w branży funeralnej może pracować bez rejestracji nawet ponad 6000 osób.

REKLAMA

Szczęśliwi ludzie robią biznes [WYWIAD]

Rozmowa z Martą Stańczak, prezeską Sodexo, ambasadorką i ekspertką ogólnopolskiej kampanii „Bliżej Siebie”, o zależności między radością z wykonywanej pracy a osiąganiem sukcesu.

Uwaga, ważna zmiana. Od 2025 obowiązuje nowa Polska Klasyfikacja Działalności: PKD 2025

Od stycznia 2025 roku przedsiębiorców w Polsce czeka ważna zmiana. W życie wchodzi nowa Polska Klasyfikacja Działalności (PKD 2025). Dostosowanie działalności firm do nowych kodów będzie kluczowe nie tylko dla zgodności z przepisami, ale także dla lepszego dopasowania biznesu do aktualnych realiów gospodarczych.

REKLAMA