REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w ustawie o cenach i ustawie o kontroli skarbowej

Sławomir Biliński

REKLAMA

Od 26 stycznia 2011 r. obowiązują ważne dla przedsiębiorców zmiany w ustawie o cenach.

Zmiany te to przede wszystkim likwidacja obowiązków przedsiębiorców:

REKLAMA

• określania szczegółowej, pisemnej charakterystyki jakościowej swych towarów i usług,

• obniżenia cen w przypadkach, gdy towar nie posiada wymaganych cech określonych w charakterystyce jakościowej, bądź gdy posiada wady polegające na zmniejszeniu ilości, masy lub objętości towaru albo uszkodzenia.

Nowość stanowi wprowadzenie obowiązku wpłaty do budżetu państwa kwoty nienależnej, w przypadku gdy kupujący nie jest znany lub koszt związany z ustaleniem tożsamości kupującego byłby niewspółmierny do wysokości osiągniętej kwoty nienależnej (dot. wyłącznie cen urzędowych lub marż handlowych urzędowych). Do postępowań wszczętych i niezakończonych do 26 stycznia 2011 r. należy stosować przepisy dotychczasowe (art. 3 ustawy nowelizującej).

Uchylenie obowiązku określania szczegółowej charakterystyki jakościowej towaru (usługi)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dotychczas przedsiębiorcy mieli obowiązek określania szczegółowej, pisemnej charakterystyki jakościowej swych towarów i usług (art. 10 ustawy o cenach - dalej uoc). Przepisy ustawy o cenach nie precyzowały jednak, jak i w jakim zakresie obowiązek ten powinien być realizowany. Co więcej, niektórzy przedsiębiorcy mieli taki obowiązek wynikający z innych ustaw, np. dla producentów żywności zbliżony obowiązek przewiduje art. 10, 13, 22, 24, 26-27, 39, 44-52a ustawy z 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Od 26 stycznia 2011 r. art. 10 ustawy o cenach został uchylony. Przedsiębiorcy muszą więc sporządzać charakterystykę jakościową swych towarów i usług, tylko jeżeli wynika to z innych aktów prawnych niż ustawa o cenach.

Uchylenie obowiązku obniżenia cen w niektórych przypadkach

REKLAMA

Ustawa o cenach nakładała na przedsiębiorców obowiązek obniżenia cen w przypadkach, gdy towar nie posiadał wymaganych cech określonych w charakterystyce jakościowej, bądź gdy posiadał wady polegające na zmniejszeniu ilości, masy lub objętości towaru albo uszkodzenia (art. 11 uoc). W związku z uchyleniem od 26 stycznia 2011 r. obowiązku sporządzania charakterystyki jakościowej przepis art. 11 uoc stał się zbędny i także został uchylony. Co więcej, i w tym przypadku ustawodawca uznał, że inne akty prawne lepiej regulują to zagadnienie.

Zgodnie z art. 3 ustawy nowelizującej z 24 września 2010 r. termin przedawnienia dla decyzji wydawanych w związku z naruszeniem uchylanego w ramach nowelizacji art. 11 uoc wynosi dwa lata. Jest to korzystna informacja dla przedsiębiorców, bo normalnie termin przedawnienia w takich sprawach wynosiłby 5 lat.

Zwrot kwoty nienależnej kupującemu

Przedsiębiorca, który stosuje ceny urzędowe lub marże handlowe urzędowe z naruszeniem przepisów ustawy i w ten sposób osiągnie kwotę nienależną, jest obowiązany do jej zwrotu kupującemu (art. 13 ust. 1 uoc). Od 26 stycznia 2011 r. taki obowiązek obciąża przedsiębiorców. Nowość stanowi:

• wprowadzenie obowiązku wpłaty do budżetu państwa kwoty nienależnej, w przypadku gdy kupujący jest nieznany lub koszt związany z ustaleniem tożsamości kupującego byłby niewspółmierny do wysokości osiągniętej kwoty nienależnej (art. 13 ust. 2 uoc),

• określenie terminu uiszczenia wpłat z tytułu kwot nienależnych i kwot dodatkowych na rachunek właściwego urzędu skarbowego. Nowelizacja doprecyzowała, że ww. wpłat należy dokonywać w terminie czternastu dni, licząc od dnia, w którym decyzja o określeniu kwoty nienależnej i ustaleniu kwoty dodatkowej stała się ostateczna (art. 13 ust. 8 uoc).

Zmiany w ustawie o kontroli skarbowej

Z uwagi na zmiany ustawy o cenach konieczne były także zmiany przepisów ustawy o kontroli skarbowej. Od 26 stycznia 2011 r. zmieniono zakres przepisu art. 2 ust. 1 pkt 14a ustawy o kontroli skarbowej. Przepis ten reguluje zakres zadań kontroli skarbowej w odniesieniu do spraw regulowanych ustawą o cenach. Po nowelizacji do zadań kontroli skarbowej będzie należeć „badanie prawidłowości stosowania cen urzędowych i marż handlowych urzędowych - w granicach i na zasadach określonych w odrębnych przepisach”. Przed nowelizacją do zadań kontroli skarbowej należała również kontrola cen umownych w zakresie objętym ograniczeniami swobodnego kształtowania ich poziomu.

• ustawa z 24 września 2010 r. o zmianie ustawy o cenach oraz ustawy o kontroli skarbowej - Dz.U. Nr 197, poz. 1309

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA