REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w ustawie o cenach i ustawie o kontroli skarbowej

Sławomir Biliński

REKLAMA

Od 26 stycznia 2011 r. obowiązują ważne dla przedsiębiorców zmiany w ustawie o cenach.

Zmiany te to przede wszystkim likwidacja obowiązków przedsiębiorców:

REKLAMA

• określania szczegółowej, pisemnej charakterystyki jakościowej swych towarów i usług,

• obniżenia cen w przypadkach, gdy towar nie posiada wymaganych cech określonych w charakterystyce jakościowej, bądź gdy posiada wady polegające na zmniejszeniu ilości, masy lub objętości towaru albo uszkodzenia.

Nowość stanowi wprowadzenie obowiązku wpłaty do budżetu państwa kwoty nienależnej, w przypadku gdy kupujący nie jest znany lub koszt związany z ustaleniem tożsamości kupującego byłby niewspółmierny do wysokości osiągniętej kwoty nienależnej (dot. wyłącznie cen urzędowych lub marż handlowych urzędowych). Do postępowań wszczętych i niezakończonych do 26 stycznia 2011 r. należy stosować przepisy dotychczasowe (art. 3 ustawy nowelizującej).

Uchylenie obowiązku określania szczegółowej charakterystyki jakościowej towaru (usługi)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dotychczas przedsiębiorcy mieli obowiązek określania szczegółowej, pisemnej charakterystyki jakościowej swych towarów i usług (art. 10 ustawy o cenach - dalej uoc). Przepisy ustawy o cenach nie precyzowały jednak, jak i w jakim zakresie obowiązek ten powinien być realizowany. Co więcej, niektórzy przedsiębiorcy mieli taki obowiązek wynikający z innych ustaw, np. dla producentów żywności zbliżony obowiązek przewiduje art. 10, 13, 22, 24, 26-27, 39, 44-52a ustawy z 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Od 26 stycznia 2011 r. art. 10 ustawy o cenach został uchylony. Przedsiębiorcy muszą więc sporządzać charakterystykę jakościową swych towarów i usług, tylko jeżeli wynika to z innych aktów prawnych niż ustawa o cenach.

Uchylenie obowiązku obniżenia cen w niektórych przypadkach

REKLAMA

Ustawa o cenach nakładała na przedsiębiorców obowiązek obniżenia cen w przypadkach, gdy towar nie posiadał wymaganych cech określonych w charakterystyce jakościowej, bądź gdy posiadał wady polegające na zmniejszeniu ilości, masy lub objętości towaru albo uszkodzenia (art. 11 uoc). W związku z uchyleniem od 26 stycznia 2011 r. obowiązku sporządzania charakterystyki jakościowej przepis art. 11 uoc stał się zbędny i także został uchylony. Co więcej, i w tym przypadku ustawodawca uznał, że inne akty prawne lepiej regulują to zagadnienie.

Zgodnie z art. 3 ustawy nowelizującej z 24 września 2010 r. termin przedawnienia dla decyzji wydawanych w związku z naruszeniem uchylanego w ramach nowelizacji art. 11 uoc wynosi dwa lata. Jest to korzystna informacja dla przedsiębiorców, bo normalnie termin przedawnienia w takich sprawach wynosiłby 5 lat.

Zwrot kwoty nienależnej kupującemu

Przedsiębiorca, który stosuje ceny urzędowe lub marże handlowe urzędowe z naruszeniem przepisów ustawy i w ten sposób osiągnie kwotę nienależną, jest obowiązany do jej zwrotu kupującemu (art. 13 ust. 1 uoc). Od 26 stycznia 2011 r. taki obowiązek obciąża przedsiębiorców. Nowość stanowi:

• wprowadzenie obowiązku wpłaty do budżetu państwa kwoty nienależnej, w przypadku gdy kupujący jest nieznany lub koszt związany z ustaleniem tożsamości kupującego byłby niewspółmierny do wysokości osiągniętej kwoty nienależnej (art. 13 ust. 2 uoc),

• określenie terminu uiszczenia wpłat z tytułu kwot nienależnych i kwot dodatkowych na rachunek właściwego urzędu skarbowego. Nowelizacja doprecyzowała, że ww. wpłat należy dokonywać w terminie czternastu dni, licząc od dnia, w którym decyzja o określeniu kwoty nienależnej i ustaleniu kwoty dodatkowej stała się ostateczna (art. 13 ust. 8 uoc).

Zmiany w ustawie o kontroli skarbowej

Z uwagi na zmiany ustawy o cenach konieczne były także zmiany przepisów ustawy o kontroli skarbowej. Od 26 stycznia 2011 r. zmieniono zakres przepisu art. 2 ust. 1 pkt 14a ustawy o kontroli skarbowej. Przepis ten reguluje zakres zadań kontroli skarbowej w odniesieniu do spraw regulowanych ustawą o cenach. Po nowelizacji do zadań kontroli skarbowej będzie należeć „badanie prawidłowości stosowania cen urzędowych i marż handlowych urzędowych - w granicach i na zasadach określonych w odrębnych przepisach”. Przed nowelizacją do zadań kontroli skarbowej należała również kontrola cen umownych w zakresie objętym ograniczeniami swobodnego kształtowania ich poziomu.

• ustawa z 24 września 2010 r. o zmianie ustawy o cenach oraz ustawy o kontroli skarbowej - Dz.U. Nr 197, poz. 1309

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA