REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawcy chcą pracy na emeryturze bez rozwiązywania umowy

REKLAMA

Organizacje pracodawców są za przeliczaniem emerytury osobom, które zdecydowały się na jej zawieszenie, by kontynuować pracę. Chcą także umożliwić emerytom łączenie pracy z emeryturą bez konieczności rozwiązania dotychczasowej umowy o pracę.

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że prezydencki projekt zmian w ustawie o finansach publicznych będzie zawierać propozycję ponownego wyliczenie emerytury osobom, które zdecydowały się na jej zawieszenie, by kontynuować pracę. W projekcie - który do Sejmu ma trafić na przełomie stycznia i lutego - nie zostanie natomiast przywrócona możliwość pobierania emerytury i pensji bez rozwiązywania stosunku pracy.

REKLAMA

REKLAMA

"Zamiana sposobu wyliczania kapitału emerytalnego odnośnie pracujących emerytów, którą proponuje prezydent Bronisław Komorowski, to zdecydowanie za mało. W ocenie Pracodawców RP kluczowe jest umożliwienie łączenie pobierania świadczenia z zatrudnieniem bez konieczności uprzedniego rozwiązywania stosunku pracy" - czytamy w środowym komunikacie tej organizacji.

Wprawdzie, jak podkreśla ekspert Pracodawców RP Magdalena Janczewska, po nabyciu prawa do świadczenia nic nie stoi na przeszkodzie, aby emeryt ponownie podjął pracę, ale "w praktyce może nie być to już takie łatwe". "Wielu z tych kilkudziesięciu tysięcy emerytów już nigdy nie wróci na rynek pracy. Część z nich straci po prostu zapał do pracy, dodatkowo nie można też zapominać, że ich były pracodawca przecież nie ma wcale obowiązku ich ponownie zatrudnić" - wskazuje Janczewska. Dodała, że jest to wypychanie z rynku, a nie zachęcanie do jak najdłuższej aktywności zawodowej.

"Pomysł Pana Prezydenta niesie ze sobą logiczną sprawiedliwość. Jeżeli pracuję i zawieszam emeryturę, czyli mam z pensji potrącane składki emerytalne, to logiczne i sprawiedliwe jest, żeby moja emerytura była przeliczona z uwzględnieniem dodatkowej, składkowej pracy. Emerytura bowiem, to nie jest świadczenie Państwa, ale realizacja umowy ubezpieczenia zawartej między obywatelem a Państwem" - powiedział z kolei PAP wiceprezes Business Centre Club (BCC) Zbigniew Żurek.

REKLAMA

Choć Żurek zgadza się, że proponowane przez prezydenta przeliczenie emerytur osobom, które zdecydowały się na jej zawieszenie, by kontynuować pracę jest "sprawiedliwe", to organizacja ta wtóruje Pracodawcom RP w kwestii konieczności rozwiązania umowy o pracę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Emeryci, którzy chcą pracować i jednocześnie pobierać emeryturę, będą najpierw musieli zwolnić się z pracy. Jeżeli pracodawca ich ponownie zatrudni, będą mogli pobierać zarówno jedno jak i drugie świadczenie" - oceniła ekspert BCC ds. rynku pracy Dominika Staniewicz. Jej zdaniem, oznacza to więcej formalności dla pracodawców. Będą one związane z rozwiązywaniem umów o pracę i podpisywaniem nowych, "ponieważ większość i tak prawdopodobnie zatrudni ponownie emerytów, którzy zdecydują się dalej dla nich pracować".

Stankiewicz wskazuje też, że nowe regulacje będą nieuczciwe w stosunku do osób, które po 7 stycznia 2009 r. zyskały prawo do emerytury, choć nie zrezygnowały z etatu. "Do końca września będą one musiały odejść z pracy, jeżeli chcą dalej otrzymywać emeryturę" - napisała w swojej opinii ekspert BCC.

Na ten problem zwraca też uwagę Janczewska z Pracodawców RP. "Oznacza to, że problem ten dotyczy nie tylko przyszłych emerytów z prawem do świadczenia, ale i tych, którzy już takie prawo nabyli przed wejściem w życie ustawy. Przypuszczam, że w przypadku tych praw nabytych możemy spodziewać się wniosków do Trybunału Konstytucyjnego" - oceniła Janczewska.

Nowe przepisy mają również objąć osoby, które od stycznia br. przechodzą lub będą przechodzić na emeryturę. W opinii BCC, wszystkim pracownikom, którzy uczciwie dopracowali się wieku emerytalnego i wypełnili już swój składkowy obowiązek, "emerytura zwyczajnie się należy". "Dalsza, dodatkowa praca, będąca ich dobrowolnym wyborem, nie powinna wiązać się z utratą świadczenia emerytalnego" - czytamy w opinii Stankiewicz.

Ponadto wiceprezes Żurek wskazuje, że trudne w realizacji może być proponowane przez prezydenta przeliczanie emerytur.

"W systemie kapitałowym realizacja takiej propozycji byłaby prosta i logiczna, ale w naszych realiach może napotkać wiele meandrów" - powiedział Żurek. Ponadto, jego zdaniem, to kolejna pospieszna inicjatywa ustawodawcza. "A ja wolałbym normalną pracę rządu i prezydenta, zamiast +ofensywy legislacyjnej+ i pośpiesznego załatwiania spraw wagi państwowej. Zamiast pobudzać kreowanie miejsc pracy, rząd ostatnio dzieli to, co ma: jeśli mamy 10 miejsc pracy, to nie możemy zatrudnić 10 absolwentów oraz 10 osób w wieku +50 plus+." - powiedział.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA