REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwiązania prorodzinne korzystne dla firm

Agata Kwiatkowska

REKLAMA

Wprowadzenie w firmie rozwiązań ułatwiających godzenie pracy i obowiązków rodzinnych opłaca się pracodawcom: zwiększa kreatywność i lojalność pracowników, a przy tym zmniejsza koszty zatrudnienia - przekonywali uczestnicy Forum Dobrych Praktyk "Siła kobiet - siłą firmy".

Forum, które odbyło się w Warszawie, zorganizowały pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Elżbieta Radziszewska oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

REKLAMA

Podczas konferencji Radziszewska wręczyła wyróżnienia za promowanie "postaw prokobiecych w polityce kadrowej przedsiębiorstw". Otrzymali je organizatorzy konkursów "Mama w pracy" - Fundacja Świętego Mikołaja, dziennik "Rzeczpospolita" i firma Millward Brown SMG/KRC oraz "Firma przyjazna mamie" - miesięczniki "Dziecko" i "Poradnik Domowy".

REKLAMA

"Aktywność zawodowa kobiet, także w okresie macierzyństwa i opieki nad małym dzieckiem, stymuluje rozwój firm. Mamy wręcz wspomagają rozwój gospodarki. Aby przekonać o tym wszystkich pracodawców, postanowiliśmy stworzyć dla nich to forum - przestrzeń inspiracji i wymiany dobrych praktyk w obszarze równego traktowania ze względu na płeć i zarządzanie różnorodnością" - mówiła Radziszewska.

Do korzystania z doświadczeń innych krajów zachęcała prezes World Trade Center Warsaw Jolanta Tourel. "Największy odsetek pracujących kobiet ma Holandia, przy tym 75 proc. aktywnych zawodowo matek pracuje na część etatu lub korzysta z innych elastycznych form pracy. W krajach, gdzie kobiety korzystają z elastycznych form zatrudnienia, dzietność jest większa" - przekonywała Tourel.

Jak dodała, wprowadzaniu ułatwień dla rodziców w firmach sprzyjają rozwiązania legislacyjne, pozwalające na współfinansowanie ich przez przedsiębiorców i państwo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Paulina Janiak, ekspertka z firmy Femmeritum, przekonywała, że równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym pozwala zachować wprowadzenie w przedsiębiorstwach programów Równowaga - Praca - Rodzina. Mówiła, że choć są one kosztowne, czasochłonne i nie przynoszą efektów od razu, w dłuższej perspektywie okazują się opłacalne dla pracodawców. "Jest to ważne nie tylko dla pracowników, którzy mają dzieci. Jak pokazują badania, to ważny aspekt, którym kierujemy się przy wyborze pracodawcy. Pozwala związać pracowników z firmą i zatrzymać w niej tych najbardziej utalentowanych. Natomiast brak takiej równowagi sprzyja wypaleniu zawodowemu, może prowadzić do częstych absencji i braku zaangażowania w wykonywanie swoich obowiązków" - mówiła.

Karolina Andrian, również z firmy Femmeritum, zwracała uwagę, że rozwiązania prorodzinne powinny być kierowane nie tylko do kobiet, ale również do mężczyzn. "Nie uzyskamy oczekiwanych efektów, nie odciążając kobiet od obowiązków domowych, Dlatego trzeba angażować także mężczyzn" - mówiła. Zachęcała, by wprowadzając ułatwienia dla rodziców, nie obawiać się eksperymentów. "Katalog tych rozwiązań nie jest zamknięty, ciągle wypracowuje się nowe, które warto wypróbowywać" - przekonywała.

Jednym z coraz popularniejszych rozwiązań ułatwiających godzenie pracy z opieką nad dziećmi jest telepraca. Wciąż jednak - jak wynika z danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) - jedynie 13 proc. pracodawców wykorzystuje tę formę zatrudnienia. "Nie zachęcimy firm, żeby działały wbrew własnym zyskom, dlatego trzeba przekonywać przedsiębiorców, że elastyczne formy zatrudnienia są dla nich korzystne. Telepraca oznacza dla pracodawcy mniejsze formy zatrudnienia i bardziej efektywne wykorzystanie czasu pracy pracownika" - mówiła Anna Świebocka-Nerkowska z PARP.

PARP stara się popularyzować tę formę zatrudnienia, zarówno wśród pracodawców, jak i pracowników. "W ramach projektu +Telepraca - nowa forma organizacji pracy w przedsiębiorstwach+ organizujemy szkolenia, prowadzimy kampanię świadomościową, udzielamy porad prawnych i psychologicznych - bo nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego, trzeba mieć odpowiednie predyspozycje" - mówił Andrzej Szachewicz z PARP. Na stronie www.telepraca.gov.pl można znaleźć więcej informacji na ten temat. PARP organizuje też konkurs na najlepszy projekt wdrażający telepracę w przedsiębiorstwie.

Agata Kwiatkowska

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TOP 5 trendów w fakturowaniu w 2025 roku

Rok 2025 w obszarze fakturowania to istotne zmiany, związane z cyfryzacją i nowymi regulacjami. Prognozy wskazują, że rynek e-fakturowania w Europie wzrośnie o 6,13 miliarda USD do 2028 roku, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 20%. Wraz z rozwojem technologii, te zmiany będą miały kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw. Przedstawiamy pięć nadchodzących zmian, które warto uwzględnić, by utrzymać konkurencyjność i zgodność z przepisami w 2025 roku.

Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

REKLAMA

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

REKLAMA