REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwiązania prorodzinne korzystne dla firm

Agata Kwiatkowska

REKLAMA

Wprowadzenie w firmie rozwiązań ułatwiających godzenie pracy i obowiązków rodzinnych opłaca się pracodawcom: zwiększa kreatywność i lojalność pracowników, a przy tym zmniejsza koszty zatrudnienia - przekonywali uczestnicy Forum Dobrych Praktyk "Siła kobiet - siłą firmy".

Forum, które odbyło się w Warszawie, zorganizowały pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Elżbieta Radziszewska oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

REKLAMA

Podczas konferencji Radziszewska wręczyła wyróżnienia za promowanie "postaw prokobiecych w polityce kadrowej przedsiębiorstw". Otrzymali je organizatorzy konkursów "Mama w pracy" - Fundacja Świętego Mikołaja, dziennik "Rzeczpospolita" i firma Millward Brown SMG/KRC oraz "Firma przyjazna mamie" - miesięczniki "Dziecko" i "Poradnik Domowy".

REKLAMA

"Aktywność zawodowa kobiet, także w okresie macierzyństwa i opieki nad małym dzieckiem, stymuluje rozwój firm. Mamy wręcz wspomagają rozwój gospodarki. Aby przekonać o tym wszystkich pracodawców, postanowiliśmy stworzyć dla nich to forum - przestrzeń inspiracji i wymiany dobrych praktyk w obszarze równego traktowania ze względu na płeć i zarządzanie różnorodnością" - mówiła Radziszewska.

Do korzystania z doświadczeń innych krajów zachęcała prezes World Trade Center Warsaw Jolanta Tourel. "Największy odsetek pracujących kobiet ma Holandia, przy tym 75 proc. aktywnych zawodowo matek pracuje na część etatu lub korzysta z innych elastycznych form pracy. W krajach, gdzie kobiety korzystają z elastycznych form zatrudnienia, dzietność jest większa" - przekonywała Tourel.

Jak dodała, wprowadzaniu ułatwień dla rodziców w firmach sprzyjają rozwiązania legislacyjne, pozwalające na współfinansowanie ich przez przedsiębiorców i państwo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Paulina Janiak, ekspertka z firmy Femmeritum, przekonywała, że równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym pozwala zachować wprowadzenie w przedsiębiorstwach programów Równowaga - Praca - Rodzina. Mówiła, że choć są one kosztowne, czasochłonne i nie przynoszą efektów od razu, w dłuższej perspektywie okazują się opłacalne dla pracodawców. "Jest to ważne nie tylko dla pracowników, którzy mają dzieci. Jak pokazują badania, to ważny aspekt, którym kierujemy się przy wyborze pracodawcy. Pozwala związać pracowników z firmą i zatrzymać w niej tych najbardziej utalentowanych. Natomiast brak takiej równowagi sprzyja wypaleniu zawodowemu, może prowadzić do częstych absencji i braku zaangażowania w wykonywanie swoich obowiązków" - mówiła.

Karolina Andrian, również z firmy Femmeritum, zwracała uwagę, że rozwiązania prorodzinne powinny być kierowane nie tylko do kobiet, ale również do mężczyzn. "Nie uzyskamy oczekiwanych efektów, nie odciążając kobiet od obowiązków domowych, Dlatego trzeba angażować także mężczyzn" - mówiła. Zachęcała, by wprowadzając ułatwienia dla rodziców, nie obawiać się eksperymentów. "Katalog tych rozwiązań nie jest zamknięty, ciągle wypracowuje się nowe, które warto wypróbowywać" - przekonywała.

Jednym z coraz popularniejszych rozwiązań ułatwiających godzenie pracy z opieką nad dziećmi jest telepraca. Wciąż jednak - jak wynika z danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) - jedynie 13 proc. pracodawców wykorzystuje tę formę zatrudnienia. "Nie zachęcimy firm, żeby działały wbrew własnym zyskom, dlatego trzeba przekonywać przedsiębiorców, że elastyczne formy zatrudnienia są dla nich korzystne. Telepraca oznacza dla pracodawcy mniejsze formy zatrudnienia i bardziej efektywne wykorzystanie czasu pracy pracownika" - mówiła Anna Świebocka-Nerkowska z PARP.

PARP stara się popularyzować tę formę zatrudnienia, zarówno wśród pracodawców, jak i pracowników. "W ramach projektu +Telepraca - nowa forma organizacji pracy w przedsiębiorstwach+ organizujemy szkolenia, prowadzimy kampanię świadomościową, udzielamy porad prawnych i psychologicznych - bo nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego, trzeba mieć odpowiednie predyspozycje" - mówił Andrzej Szachewicz z PARP. Na stronie www.telepraca.gov.pl można znaleźć więcej informacji na ten temat. PARP organizuje też konkurs na najlepszy projekt wdrażający telepracę w przedsiębiorstwie.

Agata Kwiatkowska

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA