REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwiązania prorodzinne korzystne dla firm

Agata Kwiatkowska

REKLAMA

Wprowadzenie w firmie rozwiązań ułatwiających godzenie pracy i obowiązków rodzinnych opłaca się pracodawcom: zwiększa kreatywność i lojalność pracowników, a przy tym zmniejsza koszty zatrudnienia - przekonywali uczestnicy Forum Dobrych Praktyk "Siła kobiet - siłą firmy".

Forum, które odbyło się w Warszawie, zorganizowały pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Elżbieta Radziszewska oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

REKLAMA

Podczas konferencji Radziszewska wręczyła wyróżnienia za promowanie "postaw prokobiecych w polityce kadrowej przedsiębiorstw". Otrzymali je organizatorzy konkursów "Mama w pracy" - Fundacja Świętego Mikołaja, dziennik "Rzeczpospolita" i firma Millward Brown SMG/KRC oraz "Firma przyjazna mamie" - miesięczniki "Dziecko" i "Poradnik Domowy".

REKLAMA

"Aktywność zawodowa kobiet, także w okresie macierzyństwa i opieki nad małym dzieckiem, stymuluje rozwój firm. Mamy wręcz wspomagają rozwój gospodarki. Aby przekonać o tym wszystkich pracodawców, postanowiliśmy stworzyć dla nich to forum - przestrzeń inspiracji i wymiany dobrych praktyk w obszarze równego traktowania ze względu na płeć i zarządzanie różnorodnością" - mówiła Radziszewska.

Do korzystania z doświadczeń innych krajów zachęcała prezes World Trade Center Warsaw Jolanta Tourel. "Największy odsetek pracujących kobiet ma Holandia, przy tym 75 proc. aktywnych zawodowo matek pracuje na część etatu lub korzysta z innych elastycznych form pracy. W krajach, gdzie kobiety korzystają z elastycznych form zatrudnienia, dzietność jest większa" - przekonywała Tourel.

Jak dodała, wprowadzaniu ułatwień dla rodziców w firmach sprzyjają rozwiązania legislacyjne, pozwalające na współfinansowanie ich przez przedsiębiorców i państwo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Paulina Janiak, ekspertka z firmy Femmeritum, przekonywała, że równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym pozwala zachować wprowadzenie w przedsiębiorstwach programów Równowaga - Praca - Rodzina. Mówiła, że choć są one kosztowne, czasochłonne i nie przynoszą efektów od razu, w dłuższej perspektywie okazują się opłacalne dla pracodawców. "Jest to ważne nie tylko dla pracowników, którzy mają dzieci. Jak pokazują badania, to ważny aspekt, którym kierujemy się przy wyborze pracodawcy. Pozwala związać pracowników z firmą i zatrzymać w niej tych najbardziej utalentowanych. Natomiast brak takiej równowagi sprzyja wypaleniu zawodowemu, może prowadzić do częstych absencji i braku zaangażowania w wykonywanie swoich obowiązków" - mówiła.

Karolina Andrian, również z firmy Femmeritum, zwracała uwagę, że rozwiązania prorodzinne powinny być kierowane nie tylko do kobiet, ale również do mężczyzn. "Nie uzyskamy oczekiwanych efektów, nie odciążając kobiet od obowiązków domowych, Dlatego trzeba angażować także mężczyzn" - mówiła. Zachęcała, by wprowadzając ułatwienia dla rodziców, nie obawiać się eksperymentów. "Katalog tych rozwiązań nie jest zamknięty, ciągle wypracowuje się nowe, które warto wypróbowywać" - przekonywała.

Jednym z coraz popularniejszych rozwiązań ułatwiających godzenie pracy z opieką nad dziećmi jest telepraca. Wciąż jednak - jak wynika z danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) - jedynie 13 proc. pracodawców wykorzystuje tę formę zatrudnienia. "Nie zachęcimy firm, żeby działały wbrew własnym zyskom, dlatego trzeba przekonywać przedsiębiorców, że elastyczne formy zatrudnienia są dla nich korzystne. Telepraca oznacza dla pracodawcy mniejsze formy zatrudnienia i bardziej efektywne wykorzystanie czasu pracy pracownika" - mówiła Anna Świebocka-Nerkowska z PARP.

PARP stara się popularyzować tę formę zatrudnienia, zarówno wśród pracodawców, jak i pracowników. "W ramach projektu +Telepraca - nowa forma organizacji pracy w przedsiębiorstwach+ organizujemy szkolenia, prowadzimy kampanię świadomościową, udzielamy porad prawnych i psychologicznych - bo nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego, trzeba mieć odpowiednie predyspozycje" - mówił Andrzej Szachewicz z PARP. Na stronie www.telepraca.gov.pl można znaleźć więcej informacji na ten temat. PARP organizuje też konkurs na najlepszy projekt wdrażający telepracę w przedsiębiorstwie.

Agata Kwiatkowska

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA