Dyskryminacja polskich firm w nowej ustawie o CIT
REKLAMA
W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustaw podatkowych, który w części dotyczącej CIT zawiera zamiar opodatkowania wnoszonych aportem większościowych udziałów w spółkach.
REKLAMA
Zmiana art. 12 ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych niesie za sobą złą informację dla firm. Będzie bowiem skutkować dyskryminacją polskich spółek w sytuacji, gdy spółki z innych krajów UE nie są w swoich krajach opodatkowane, co wynika z obowiązujących regulacji unijnych.
Zdaniem Business Centre Club, która sprzeciwia się wprowadzeniu w życie tego przepisu, nowa regulacja przyniesie negatywne konsekwencje dla polskich firm i dla całej gospodarki. Zahamuje pożądany proces restrukturyzacji spółek i ich rozwój.
U podstaw nowelizacji leży chęć uzyskania dodatkowych dochodów budżetowych. Związane z tym efekty będą jednak mocno wątpliwe, gdyż firmy dołożą zapewne wszelkich starań, aby zgodnie z prawem ominąć nowe obciążenia.
Trudno się temu dziwić. Chodzi bowiem o zachowanie konkurencyjności wobec innych partnerów gospodarczych. Z korzyścią dla polskich firm i polskiej gospodarki.
oprac. Alicja Fal
REKLAMA
REKLAMA