REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kongres Przedsiębiorczości: sytuacji finansów nie poprawi podwyżka VAT

REKLAMA

Sytuację finansów publicznych w Polsce można poprawić poprzez ograniczenie wydatków i ułatwianie prowadzenia działalności gospodarczej, a nie tylko przez podnoszenie podatków - mówili na konferencji prasowej przedstawiciele Kongresu Przedsiębiorczości.

REKLAMA

Ekspert Krajowej Izby Gospodarczej Agnieszka Durlik-Khouri mówiła na konferencji, że przedsiębiorcy w Polsce oczekują podjęcia przez rząd działań dążących do obniżenia długu publicznego. "(Oczekują) zbudowania odpowiedniego systemu legislacyjnego tak, aby ta nieodpowiedzialna polityka został zatrzymana. Podwyżka podatku VAT do niczego nie prowadzi. Naszym zdaniem powinniśmy działać po stronie wydatkowej" - zaznaczyła.

REKLAMA

Dyrektor departamentu dialogu społecznego Pracodawców RP Adam Ambrozik wskazywał na niepokojący go fakt, iż rząd koncentruje energię na poszukiwanie dodatkowych wpływów do budżetu, przy czym nie ogranicza wydatków. "To bardzo groźne zjawisko. Podnosi się nawet drobne opłaty, planowane jest np. podniesienie kosztów rejestracji pojazdów. To są drobne rzeczy, które się jednak kumulują" - tłumaczył. Opowiedział się też przeciwko podwyżce podatku VAT, która - jego zdaniem - wpłynie na konkurencyjność polskich przedsiębiorców i doprowadzi do wzrostu cen. "Jeśli VAT wzrośnie o 1 punkt proc., to tym samym ceny wzrosną przynajmniej o 1 proc. (...) Ten podatek wprost obciąża konsumpcję" - zaznaczył.

Prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce Roman Rewald mówił, że gdyby w Polsce o 20 proc. zmniejszono koszty administracyjne prowadzenia przedsiębiorstw, to zyski firm wzrosłyby o 13 mld zł, co spowodowałoby zwiększenie wpływów do budżetu z podatku dochodowego o ponad 2 mld zł. "Tymczasem zamiast uproszczeń widzimy coraz większy wpływ biurokracji na nasze życie. To jest proces, który powinniśmy zahamować" - podkreślił.

Zdaniem Lecha Pilawskiego z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, rząd nie powinien myśleć wyłącznie o "stronie przychodowej" budżetu, tylko szukać oszczędności i wdrażać reformy. "Nie ma żadnego powodu, żeby nie deregulować gospodarki, bo tego chce i PSL, i Platforma Obywatelska, a prawdopodobnie także inne ugrupowania polityczne. To są rzeczy najprostsze, jak choćby e-faktury. Rozporządzenie w tej sprawie zapowiedziano wiosną tego roku, zaczyna się jesień, a rozporządzenia nie ma" - podkreślił.

"Apelujemy do rządu, aby zasiąść do poważnej debaty na możliwościami poprawy sytuacji finansów publicznych" - zaznaczył.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W lipcu 2008 roku siedem organizacji przedsiębiorców utworzyło Kongres Przedsiębiorczości. Jego celem jest współpraca z rządem i komisjami sejmowymi.

W skład Kongresu wchodzą: Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Pracodawcy RP, Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, Amerykańska Izba Handlowa, Polska Rada Biznesu oraz Związek Rzemiosła Polskiego. W ramach Kongresu przedsiębiorcy mają zabiegać o nowe rozwiązania i konieczne zmiany w najważniejszych kwestiach społeczno-gospodarczych, ważnych z punktu widzenia optymalnych warunków dla rozwoju polskiej gospodarki.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA