reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy wolą zatrudniać na podstawie umów cywilnoprawnych

Firmy wolą zatrudniać na podstawie umów cywilnoprawnych

Z analiz Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że pracodawcy zawierają coraz więcej umów cywilnoprawnych, zamiast zatrudniać pracowników na podstawie umowy o pracę. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest skomplikowane i sztywne prawo pracy.

Najczęściej mikro- i małe przedsiębiorstwa usługowe zastępują umowy o pracę kontraktami cywilnoprawnymi. Również tam, gdzie potrzebna jest duża elastyczność czasu pracy pracodawcy wolą stosować umowę o dzieło lub zlecenia. Bowiem w takich przypadkach prawo pracy, które bardzo restrykcyjnie reguluje czas pracy pracownika, po prostu się nie sprawdza.


Ponadto prawo pracy nakłada na pracodawcę cały szereg obowiązków informacyjnych i biurokratycznych - np. akta personalne muszą być przechowywane przez 50 lat, trzeba przeprowadzać badania lekarskie pracownika za każdym razem, gdy jest przerwa w trwaniu zatrudnienia - choćby była tylko kilkudniowa. Dlatego, zdaniem eksperta Pracodawców RP Adama Ambrozika, w małych firmach usługowych, gdzie fluktuacja zatrudnienia jest dość duża, tak rygorystyczne obowiązki biurokratyczne skutecznie zniechęcają do zatrudniania na etat.


W związku z powyższym Pracodawcy RP przygotowali ekspertyzę „Bariery biurokratyczne w prawie pracy”, która ma na celu uprościć i uelastycznić prawo pracy. Wśród postulatów w niej zawartych należy wymienić m.in.:

• zmiany w zasadach korzystania z urlopu na żądanie,

• zniesienie obowiązku przeprowadzania badań lekarskich jeśli przerwa w zatrudnieniu była krótsza niż 30 dni,

• umożliwienie pracodawcy wystawienia świadectwa pracy zbiorczego, a nie jak obecnie po każdym ustaniu zatrudnienia.


Warto dodać, że niektóre z propozycji Pracodawców RP, w tym te dotyczące badań lekarskich, są już przedmiotem prac Sejmowej Komisji „Przyjazne Państwo”.

oprac. Alicja Fal

reklama

Czytaj także

Źródło:

Pracodawcy RP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama