Firmy wolą zatrudniać na podstawie umów cywilnoprawnych
REKLAMA
Najczęściej mikro- i małe przedsiębiorstwa usługowe zastępują umowy o pracę kontraktami cywilnoprawnymi. Również tam, gdzie potrzebna jest duża elastyczność czasu pracy pracodawcy wolą stosować umowę o dzieło lub zlecenia. Bowiem w takich przypadkach prawo pracy, które bardzo restrykcyjnie reguluje czas pracy pracownika, po prostu się nie sprawdza.
REKLAMA
REKLAMA
Ponadto prawo pracy nakłada na pracodawcę cały szereg obowiązków informacyjnych i biurokratycznych - np. akta personalne muszą być przechowywane przez 50 lat, trzeba przeprowadzać badania lekarskie pracownika za każdym razem, gdy jest przerwa w trwaniu zatrudnienia - choćby była tylko kilkudniowa. Dlatego, zdaniem eksperta Pracodawców RP Adama Ambrozika, w małych firmach usługowych, gdzie fluktuacja zatrudnienia jest dość duża, tak rygorystyczne obowiązki biurokratyczne skutecznie zniechęcają do zatrudniania na etat.
W związku z powyższym Pracodawcy RP przygotowali ekspertyzę „Bariery biurokratyczne w prawie pracy”, która ma na celu uprościć i uelastycznić prawo pracy. Wśród postulatów w niej zawartych należy wymienić m.in.:
• zmiany w zasadach korzystania z urlopu na żądanie,
• zniesienie obowiązku przeprowadzania badań lekarskich jeśli przerwa w zatrudnieniu była krótsza niż 30 dni,
• umożliwienie pracodawcy wystawienia świadectwa pracy zbiorczego, a nie jak obecnie po każdym ustaniu zatrudnienia.
Warto dodać, że niektóre z propozycji Pracodawców RP, w tym te dotyczące badań lekarskich, są już przedmiotem prac Sejmowej Komisji „Przyjazne Państwo”.
oprac. Alicja Fal
REKLAMA
REKLAMA