REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W Gdańsku powstaje Inkubator Przedsiębiorczości

REKLAMA

W połowie przyszłego roku ma rozpocząć działalność Gdański Inkubator Przedsiębiorczości "Starter". Osoby rozpoczynające działalność gospodarczą otrzymają w nim pomoc administracyjną i finansową. Projekt przewiduje powstanie 6,5 tys. m2 powierzchni biurowej.

We wtorek w fundamenty budynku na gdańskim osiedlu Przymorze wmurowany został uroczyście akt erekcyjny, na którym swoje podpisy złożyli m.in. przedstawiciele władz miasta.

REKLAMA

Przemysław Rot z Urzędu Miasta w Gdańsku poinformował PAP, że ok. 60-70 proc. powierzchni (z 6,5 tys. m2 całkowitej powierzchni biurowej w inkubatorze) przeznaczone zostanie dla firm rozpoczynających działalność gospodarczą. Oprócz wsparcia merytorycznego, firmy będą mogły korzystać z infrastruktury oraz lokali niezbędnych do prowadzenia działalności. Będą mogły liczyć na szereg udogodnień, w tym niższe opłaty przez pierwsze miesiące działalności.

Zakłada się, że w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości jednocześnie z pomocy będzie mogło korzystać około 70 nowych firm.

Z pozostałej powierzchni - wg korzystnych stawek - będą mogły korzystać firmy działające w określonym segmencie rynku krócej niż 2 lata. Inne firmy płacić będą za najem powierzchni według stawek rynkowych.

Przychody uzyskiwane z części komercyjnej służyć będą finansowaniu części inkubacyjnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz powiedział podczas uroczystości, że jest to jedna z najważniejszych obecnie w mieście inwestycji w tzw. nową gospodarkę. Prezydent ma nadzieję, że dzięki inkubatorowi wzrośnie liczba absolwentów uczelni rozpoczynających działalność gospodarczą.

Powstający w Gdańsku Inkubator Przedsiębiorczości jest rozwinięciem funkcjonującego już od 2006 r. cyklicznego projektu "Biznes na Start", który organizuje specjalnie powołana przez miasto Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości.

Projekt "Biznes na Start" zapewnia finalistom konkursu (zameldowanym lub zamieszkałym w Gdańsku), chcącym otworzyć własne firmy, kompleksowe wsparcie w ramach tzw. wirtualnego inkubatora przedsiębiorczości. Otrzymywali m.in. indywidualne doradztwo w tworzeniu biznesplanu, pomoc mentora, czyli przedsiębiorcy posiadającego co najmniej kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu firmy, oraz bezpłatną ofertą szkoleniowo-doradczą. Od przyszłego roku finaliści będą mogli także korzystać z inkubatora.

REKLAMA

Prezes Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości Małgorzata Jasnoch powiedziała PAP, że coraz więcej osób jest zainteresowanych rozpoczęciem własnej działalności. Podkreśliła, że do każdej edycji konkursu "Biznes na start" zgłasza się cztery-pięć razy więcej chętnych niż jest miejsc. W ostatniej edycji najwięcej projektów dotyczyło rozpoczęcia działalności związanej z architekturą, informatyką oraz otwarcia przedszkoli i żłobków.

Zarządcą Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości "Starter" będzie Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości. Na realizację projektu miasto otrzymało dofinansowanie unijne w wysokości prawie 19 mln zł. Całkowity koszt inwestycji to około 58 mln zł.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA