| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > W Gdańsku powstaje Inkubator Przedsiębiorczości

W Gdańsku powstaje Inkubator Przedsiębiorczości

W połowie przyszłego roku ma rozpocząć działalność Gdański Inkubator Przedsiębiorczości "Starter". Osoby rozpoczynające działalność gospodarczą otrzymają w nim pomoc administracyjną i finansową. Projekt przewiduje powstanie 6,5 tys. m2 powierzchni biurowej.

We wtorek w fundamenty budynku na gdańskim osiedlu Przymorze wmurowany został uroczyście akt erekcyjny, na którym swoje podpisy złożyli m.in. przedstawiciele władz miasta.

Przemysław Rot z Urzędu Miasta w Gdańsku poinformował PAP, że ok. 60-70 proc. powierzchni (z 6,5 tys. m2 całkowitej powierzchni biurowej w inkubatorze) przeznaczone zostanie dla firm rozpoczynających działalność gospodarczą. Oprócz wsparcia merytorycznego, firmy będą mogły korzystać z infrastruktury oraz lokali niezbędnych do prowadzenia działalności. Będą mogły liczyć na szereg udogodnień, w tym niższe opłaty przez pierwsze miesiące działalności.

Zakłada się, że w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości jednocześnie z pomocy będzie mogło korzystać około 70 nowych firm.

Z pozostałej powierzchni - wg korzystnych stawek - będą mogły korzystać firmy działające w określonym segmencie rynku krócej niż 2 lata. Inne firmy płacić będą za najem powierzchni według stawek rynkowych.

Przychody uzyskiwane z części komercyjnej służyć będą finansowaniu części inkubacyjnej.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz powiedział podczas uroczystości, że jest to jedna z najważniejszych obecnie w mieście inwestycji w tzw. nową gospodarkę. Prezydent ma nadzieję, że dzięki inkubatorowi wzrośnie liczba absolwentów uczelni rozpoczynających działalność gospodarczą.

Powstający w Gdańsku Inkubator Przedsiębiorczości jest rozwinięciem funkcjonującego już od 2006 r. cyklicznego projektu "Biznes na Start", który organizuje specjalnie powołana przez miasto Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości.

Projekt "Biznes na Start" zapewnia finalistom konkursu (zameldowanym lub zamieszkałym w Gdańsku), chcącym otworzyć własne firmy, kompleksowe wsparcie w ramach tzw. wirtualnego inkubatora przedsiębiorczości. Otrzymywali m.in. indywidualne doradztwo w tworzeniu biznesplanu, pomoc mentora, czyli przedsiębiorcy posiadającego co najmniej kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu firmy, oraz bezpłatną ofertą szkoleniowo-doradczą. Od przyszłego roku finaliści będą mogli także korzystać z inkubatora.

Prezes Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości Małgorzata Jasnoch powiedziała PAP, że coraz więcej osób jest zainteresowanych rozpoczęciem własnej działalności. Podkreśliła, że do każdej edycji konkursu "Biznes na start" zgłasza się cztery-pięć razy więcej chętnych niż jest miejsc. W ostatniej edycji najwięcej projektów dotyczyło rozpoczęcia działalności związanej z architekturą, informatyką oraz otwarcia przedszkoli i żłobków.

Zarządcą Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości "Starter" będzie Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości. Na realizację projektu miasto otrzymało dofinansowanie unijne w wysokości prawie 19 mln zł. Całkowity koszt inwestycji to około 58 mln zł.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Sobaś

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »