REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W Gdańsku powstaje Inkubator Przedsiębiorczości

REKLAMA

W połowie przyszłego roku ma rozpocząć działalność Gdański Inkubator Przedsiębiorczości "Starter". Osoby rozpoczynające działalność gospodarczą otrzymają w nim pomoc administracyjną i finansową. Projekt przewiduje powstanie 6,5 tys. m2 powierzchni biurowej.

We wtorek w fundamenty budynku na gdańskim osiedlu Przymorze wmurowany został uroczyście akt erekcyjny, na którym swoje podpisy złożyli m.in. przedstawiciele władz miasta.

REKLAMA

Przemysław Rot z Urzędu Miasta w Gdańsku poinformował PAP, że ok. 60-70 proc. powierzchni (z 6,5 tys. m2 całkowitej powierzchni biurowej w inkubatorze) przeznaczone zostanie dla firm rozpoczynających działalność gospodarczą. Oprócz wsparcia merytorycznego, firmy będą mogły korzystać z infrastruktury oraz lokali niezbędnych do prowadzenia działalności. Będą mogły liczyć na szereg udogodnień, w tym niższe opłaty przez pierwsze miesiące działalności.

Zakłada się, że w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości jednocześnie z pomocy będzie mogło korzystać około 70 nowych firm.

Z pozostałej powierzchni - wg korzystnych stawek - będą mogły korzystać firmy działające w określonym segmencie rynku krócej niż 2 lata. Inne firmy płacić będą za najem powierzchni według stawek rynkowych.

Przychody uzyskiwane z części komercyjnej służyć będą finansowaniu części inkubacyjnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz powiedział podczas uroczystości, że jest to jedna z najważniejszych obecnie w mieście inwestycji w tzw. nową gospodarkę. Prezydent ma nadzieję, że dzięki inkubatorowi wzrośnie liczba absolwentów uczelni rozpoczynających działalność gospodarczą.

Powstający w Gdańsku Inkubator Przedsiębiorczości jest rozwinięciem funkcjonującego już od 2006 r. cyklicznego projektu "Biznes na Start", który organizuje specjalnie powołana przez miasto Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości.

Projekt "Biznes na Start" zapewnia finalistom konkursu (zameldowanym lub zamieszkałym w Gdańsku), chcącym otworzyć własne firmy, kompleksowe wsparcie w ramach tzw. wirtualnego inkubatora przedsiębiorczości. Otrzymywali m.in. indywidualne doradztwo w tworzeniu biznesplanu, pomoc mentora, czyli przedsiębiorcy posiadającego co najmniej kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu firmy, oraz bezpłatną ofertą szkoleniowo-doradczą. Od przyszłego roku finaliści będą mogli także korzystać z inkubatora.

REKLAMA

Prezes Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości Małgorzata Jasnoch powiedziała PAP, że coraz więcej osób jest zainteresowanych rozpoczęciem własnej działalności. Podkreśliła, że do każdej edycji konkursu "Biznes na start" zgłasza się cztery-pięć razy więcej chętnych niż jest miejsc. W ostatniej edycji najwięcej projektów dotyczyło rozpoczęcia działalności związanej z architekturą, informatyką oraz otwarcia przedszkoli i żłobków.

Zarządcą Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości "Starter" będzie Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości. Na realizację projektu miasto otrzymało dofinansowanie unijne w wysokości prawie 19 mln zł. Całkowity koszt inwestycji to około 58 mln zł.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  REKLAMA

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  REKLAMA