Przedsiębiorcy przygotowują się do kontroli podatkowych
REKLAMA
Firma doradcza Deloitte przeprowadziła badanie, z którego wynika, że przedsiębiorcy pozytywnie oceniają swoje przygotowanie do kontroli podatkowej. Jednak co piąty z nich nie potrafił określić stanu przygotowania do kontroli lub ocenia go jako zły. Dla tych podmiotów rozsądnym wydaje się podjęcie działań przedkontrolnych, mających na celu zidentyfikowanie potencjalnych ryzyk lub nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych.
REKLAMA
REKLAMA
Badanie wykazało również, że jedynie co czwarty ankietowany posiada wewnętrznych specjalistów w dziedzinie podatkowej. Tomasz Pałka, menedżer w dziale doradztwa podatkowego Deloitte podkreśla, że w wielu przypadkach wszelkie obowiązki z zakresu rozliczeń podatkowych leżą w kompetencjach osób na stanowisku głównego księgowego. Powoduje to kumulację zadań i ograniczenie możliwości pozyskiwania i śledzenia zmian w skomplikowanym środowisku jakim jest prawo podatkowe oraz jego praktyka.
Aż 56 proc. przedsiębiorców korzysta z usług kancelarii doradztwa podatkowego, pomimo powszechnej dostępności różnych źródeł wiedzy w zakresie podatków. Najpopularniejszym źródłem pozostaje Krajowa Informacja Podatkowa.
61 proc. badanych korzysta z informacji umieszczonych na stronie Ministerstwa Finansów a 55 proc. z innych źródeł internetowych. Natomiast preferowaną formą współpracy z doradcą podatkowym są porady w formie mailowej, ze względu na szybkość przepływu informacji.
REKLAMA
Warto dodać, że przedsiębiorcy są zainteresowani stosowaniem optymalizacji podatkowych, niemniej jednak lata doświadczeń powodują, że podstawowym kryterium decydującym o ich implementacji jest określony poziom bezpieczeństwa - wynikający z indywidualnych interpretacji prawa podatkowego wydawanych przez organy podatkowe. Drugim kryterium jest materialna wartość oszczędności.
Kontrola podatkowa ma na celu sprawdzenie, czy kontrolowani wywiązują się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego. Natomiast kontrola skarbowa jest wykonywana w celu ochrony interesów i praw majątkowych Skarbu Państwa oraz zapewnienia skuteczności wykonywania nie tylko zobowiązań podatkowych, lecz i innych należności stanowiących dochód budżetu państwa lub państwowych funduszy celowych.
oprac. Alicja Fal
REKLAMA
REKLAMA