Problemy z utrzymaniem firm zakładanych przez bezrobotnych
REKLAMA
Konfederacja Pracodawców Polskich popiera aktywizację bezrobotnych polegającą na przyznaniu im środków na podjęcie działalności gospodarczej. W ubiegłym roku z tej pomocy skorzystało 64 tys. bezrobotnych. Maksymalna kwota, o jaką mogli się ubiegać, to 19,4 tys. zł. W sumie państwo wydało na ten cel ok. 1,2 mld zł.
REKLAMA
Zobacz: Środki finansowe z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej >>
REKLAMA
Zdaniem KPP nie sztuką jest jednak założenie firmy ale jej utrzymanie. Z badań GUS wynika, że w ciągu pierwszego roku funkcjonowania upada jedna na trzy firmy, a z mikroprzedsiębiorstw założonych przez osoby fizyczne w 2003 r. po pięciu latach funkcjonowało niespełna 30 proc. Zdecydowanie lepiej radziły sobie osoby w wieku 30-39 lat oraz lepiej wykształcone. W tych grupach wskaźnik „przeżycia” firmy wyniósł 50 proc.
Samo pozyskanie dotacji nie decyduje o powodzeniu firmy. Niezbędny jest jeszcze know-how dotyczący realiów prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Niestety najczęściej nie posiadają go ani bezrobotni, ani też pracownicy Urzędów Pracy rozpatrujący wnioski o dotacje. Dlatego inwestując w tę formę przeciwdziałania bezrobociu warto byłoby przewidzieć pomoc doświadczonego prawnika i księgowej, którzy odpowiedzą na pytania początkujących przedsiębiorców, uważa KPP.
REKLAMA
Drugą bardzo ważną kwestią mającą wpływ na przetrwanie firmy jest realistyczna ocena głębokości popytu. W małych miejscowościach popyt na pewne usługi jest ograniczony. Ludzie rzadziej chodzą do fryzjera, czy kupują kwiaty. Dlatego też otwarcie za pieniądze z Urzędów Pracy dodatkowych dwóch kwiaciarni lub zakładów fryzjerskich, do których raz na tydzień zajrzy zabłąkany klient nie zlikwiduje bezrobocia a jedynie czasowo je ukryje. Przy czym będzie to miało negatywny wpływ także na funkcjonowanie już działających placówek.
KPP uważa, że należałoby zastanowić się, czy nie wprowadzić podstawowych szkoleń z zakresu przedsiębiorczości dla osób ubiegających się o dotację, tak aby w sposób świadomy podejmowały one decyzję o wejściu we własny biznes. Patrząc bowiem na średnią długość utrzymywania się przedsiębiorstw na rynku widać, że wciąż pozostaje dużo do zrobienia, jeśli chodzi o warunki dla prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.
oprac. Alicja Fal
REKLAMA
REKLAMA