REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ekonomiści o wzroście produkcji przemysłowej w marcu

REKLAMA

Marcowe wyniki produkcji przemysłowej świadczą o ożywieniu gospodarczym - uważają ekonomiści. Podkreślają, że większość branż przemysłowych odnotowała wzrost produkcji.

Główny Urząd Statystyczny poinformował we wtorek, że produkcja przemysłowa w marcu wzrosła w stosunku do marca 2009 r. o 12,3 proc., a w porównaniu z lutym 2010 r. - o 18,9 proc.

REKLAMA

"Jest to wzrost powyżej oczekiwania, jeżeli chodzi o wskaźnik rok do roku" - powiedział PAP prof. Dariusz Rosati, odnosząc się do wyników marcowego wzrostu produkcji przemysłowej.

REKLAMA

"Wyniki wskazują, że mamy do czynienia z przyspieszeniem, świadczy to o wzroście gospodarczym" - ocenił główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu Janusz Jankowiak. W jego opinii, wzrost produkcji przemysłowej odpowiada 3-proc. wzrostowi PKB. Zaznaczył, że dotyczy to tylko marca, bo wyniki poprzednich miesięcy były gorsze. Ocenił, że w pierwszym kwartale tego roku wzrost gospodarczy mógł wynieść 2,2 proc.

Zdaniem głównej ekonomistki Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" Małgorzaty Krzysztoszek, dobre wyniki wykazuje zwłaszcza przetwórstwo przemysłowe, dla którego 2009 r. był bardzo trudny. Dodała, że nadal słabo wypada budownictwo. Jej zdaniem, jest to spowodowane tym, że I kwartał ubiegłego roku był dobry dla budownictwa, a w tym roku z powodu ostrej zimy były przestoje.

Jak zauważyła, większość branż przemysłowych pokazuje wzrosty produkcji. GUS odnotował jednak spadek produkcji sprzedanej w takich sektorach jak meble oraz maszyny i urządzenia. Te ostatnie - to najważniejsze produkty eksportowe, co wskazuje, że w tym sektorze eksport jeszcze się nie odbudował - wyjaśniła Krzysztoszek. Spadek sprzedaży mebli - jak tłumaczyła - świadczy o tym, że gospodarstwa domowe bardzo ostrożnie podchodzą do zakupu dóbr trwałych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"Dynamika sprzedaży nie jest zadowalająca, a duży wzrost produkcji przemysłowej wskazuje, że przedsiębiorstwa odbudowują zapasy licząc, że w kolejnych miesiącach je sprzedadzą" - powiedziała Krzysztoszek. Podkreśliła, że powiększanie zapasów jest elementem wzrostu gospodarczego, ale na razie trudno jest oszacować, jak będzie on duży.

Jak zauważył główny analityk Gold Finance Roman Przasnyski, pozytywna tendencja wzrostu produkcji przemysłowej utrzymuje się już piąty miesiąc. Marcowy wzrost był najbardziej dynamiczny od kwietnia 2008 r. Gorzej jest z produkcją budowlano-montażową. W marcu była ona niższa niż przed rokiem o 10,8 proc. "Ale i tu widać pewną poprawę, bowiem w lutym spadek wyniósł aż 24,7 proc." - dodał.

Zdaniem analityka, "marcowe dane wskazują, że polski przemysł rozkręca się coraz szybciej i tendencja ta ma trwały charakter. Wskazuje to, że nasza gospodarka wyszła już z okresu spowolnienia i ma szansę osiągnąć w tym roku wysoką dynamikę wzrostu".

Biuro Analiz Ekonomicznych Raiffeisen Bank zaznaczyło, że do uzyskaniu dobrego wyniku produkcji przemysłowej przyczyniła się niska baza, tj. okres, do którego jest porównywana. Był to czas najgłębszych spadków produkcji. Bankowi eksperci uważają, że poprawa kondycji sektora przedsiębiorstw nadal głównie bazuje na odbudowującym się popycie zagranicznym, który sprzyja odbudowie eksportu.

Według Raiffeisen Bank, w najbliższych miesiącach wyniki budownictwa będą poniżej rezultatów z drugiej połowy ubiegłego roku, ale skala spadków produkcji budowlanej powinna ulegać zmniejszeniu.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA