REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ekonomiści o wzroście produkcji przemysłowej w marcu

REKLAMA

Marcowe wyniki produkcji przemysłowej świadczą o ożywieniu gospodarczym - uważają ekonomiści. Podkreślają, że większość branż przemysłowych odnotowała wzrost produkcji.

Główny Urząd Statystyczny poinformował we wtorek, że produkcja przemysłowa w marcu wzrosła w stosunku do marca 2009 r. o 12,3 proc., a w porównaniu z lutym 2010 r. - o 18,9 proc.

REKLAMA

"Jest to wzrost powyżej oczekiwania, jeżeli chodzi o wskaźnik rok do roku" - powiedział PAP prof. Dariusz Rosati, odnosząc się do wyników marcowego wzrostu produkcji przemysłowej.

REKLAMA

"Wyniki wskazują, że mamy do czynienia z przyspieszeniem, świadczy to o wzroście gospodarczym" - ocenił główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu Janusz Jankowiak. W jego opinii, wzrost produkcji przemysłowej odpowiada 3-proc. wzrostowi PKB. Zaznaczył, że dotyczy to tylko marca, bo wyniki poprzednich miesięcy były gorsze. Ocenił, że w pierwszym kwartale tego roku wzrost gospodarczy mógł wynieść 2,2 proc.

Zdaniem głównej ekonomistki Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" Małgorzaty Krzysztoszek, dobre wyniki wykazuje zwłaszcza przetwórstwo przemysłowe, dla którego 2009 r. był bardzo trudny. Dodała, że nadal słabo wypada budownictwo. Jej zdaniem, jest to spowodowane tym, że I kwartał ubiegłego roku był dobry dla budownictwa, a w tym roku z powodu ostrej zimy były przestoje.

Jak zauważyła, większość branż przemysłowych pokazuje wzrosty produkcji. GUS odnotował jednak spadek produkcji sprzedanej w takich sektorach jak meble oraz maszyny i urządzenia. Te ostatnie - to najważniejsze produkty eksportowe, co wskazuje, że w tym sektorze eksport jeszcze się nie odbudował - wyjaśniła Krzysztoszek. Spadek sprzedaży mebli - jak tłumaczyła - świadczy o tym, że gospodarstwa domowe bardzo ostrożnie podchodzą do zakupu dóbr trwałych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"Dynamika sprzedaży nie jest zadowalająca, a duży wzrost produkcji przemysłowej wskazuje, że przedsiębiorstwa odbudowują zapasy licząc, że w kolejnych miesiącach je sprzedadzą" - powiedziała Krzysztoszek. Podkreśliła, że powiększanie zapasów jest elementem wzrostu gospodarczego, ale na razie trudno jest oszacować, jak będzie on duży.

Jak zauważył główny analityk Gold Finance Roman Przasnyski, pozytywna tendencja wzrostu produkcji przemysłowej utrzymuje się już piąty miesiąc. Marcowy wzrost był najbardziej dynamiczny od kwietnia 2008 r. Gorzej jest z produkcją budowlano-montażową. W marcu była ona niższa niż przed rokiem o 10,8 proc. "Ale i tu widać pewną poprawę, bowiem w lutym spadek wyniósł aż 24,7 proc." - dodał.

Zdaniem analityka, "marcowe dane wskazują, że polski przemysł rozkręca się coraz szybciej i tendencja ta ma trwały charakter. Wskazuje to, że nasza gospodarka wyszła już z okresu spowolnienia i ma szansę osiągnąć w tym roku wysoką dynamikę wzrostu".

Biuro Analiz Ekonomicznych Raiffeisen Bank zaznaczyło, że do uzyskaniu dobrego wyniku produkcji przemysłowej przyczyniła się niska baza, tj. okres, do którego jest porównywana. Był to czas najgłębszych spadków produkcji. Bankowi eksperci uważają, że poprawa kondycji sektora przedsiębiorstw nadal głównie bazuje na odbudowującym się popycie zagranicznym, który sprzyja odbudowie eksportu.

Według Raiffeisen Bank, w najbliższych miesiącach wyniki budownictwa będą poniżej rezultatów z drugiej połowy ubiegłego roku, ale skala spadków produkcji budowlanej powinna ulegać zmniejszeniu.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

REKLAMA

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

REKLAMA

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA