reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Podwyższenie kapitału aportem jest zwolnione z podatku

Podwyższenie kapitału aportem jest zwolnione z podatku

Podwyższenie kapitału zakładowego przedsiębiorstwa w drodze aportu jest zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych, jeśli miało charakter restrukturyzacyjny.


Organy podatkowe powinny badać, czy podwyższenie kapitału zakładowego ma charakter restrukturyzacyjny. Jeśli spółka podwyższa kapitał zakładowy poprzez wniesienie aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa i podwyższenie ma charakter restrukturyzacyjny, to organy podatkowe powinny zastosować wprost Dyrektywę 69/335/EWG - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. W rezultacie czynność podwyższenia kapitału zakładowego poprzez wniesienie aportu będzie zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Sąd powołał się na wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 9 lipca 2009 r. w sprawie Komisja Europejska przeciwko Hiszpanii (sprawa C-397/07). Trybunał uznał, że czynności, o których mowa w art. 7 ust. 1 lit. b) Dyrektywy 69/335, po zmianach wprowadzonych na mocy kolejnych dyrektyw, są zwolnione z podatku kapitałowego. Dotyczy to m.in. podwyższenia kapitału zakładowego w drodze aportu. Celem wprowadzenia takiej regulacji było wspieranie swobodnego przepływu kapitału między państwami UE.

Jak zaznaczył WSA w Warszawie, Polska przyjęła porządek prawny obowiązujący we Wspólnocie wraz z przystąpieniem do Unii. Co więcej, warszawski sąd zwrócił uwagę, że wyrok ETS dotyczył czynności restrukturyzacyjnych. A zatem jeśli podniesienie kapitału zakładowego w drodze aportu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części ma taki charakter, to podlega obowiązkowo zwolnieniu z PCC.

Z wyroku wynika, że w okresie między 1 maja 2004 r. a 31 grudnia 2008 r. Polska nie mogła pobierać PCC od omawianych czynności mających charakter restrukturyzacyjny. Wyrok jest nieprawomocny.

Sygn. akt III SA/Wa 2305/09

Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama