Podwyższenie kapitału aportem jest zwolnione z podatku
REKLAMA
REKLAMA
Organy podatkowe powinny badać, czy podwyższenie kapitału zakładowego ma charakter restrukturyzacyjny. Jeśli spółka podwyższa kapitał zakładowy poprzez wniesienie aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa i podwyższenie ma charakter restrukturyzacyjny, to organy podatkowe powinny zastosować wprost Dyrektywę 69/335/EWG - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. W rezultacie czynność podwyższenia kapitału zakładowego poprzez wniesienie aportu będzie zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).
REKLAMA
Sąd powołał się na wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 9 lipca 2009 r. w sprawie Komisja Europejska przeciwko Hiszpanii (sprawa C-397/07). Trybunał uznał, że czynności, o których mowa w art. 7 ust. 1 lit. b) Dyrektywy 69/335, po zmianach wprowadzonych na mocy kolejnych dyrektyw, są zwolnione z podatku kapitałowego. Dotyczy to m.in. podwyższenia kapitału zakładowego w drodze aportu. Celem wprowadzenia takiej regulacji było wspieranie swobodnego przepływu kapitału między państwami UE.
Jak zaznaczył WSA w Warszawie, Polska przyjęła porządek prawny obowiązujący we Wspólnocie wraz z przystąpieniem do Unii. Co więcej, warszawski sąd zwrócił uwagę, że wyrok ETS dotyczył czynności restrukturyzacyjnych. A zatem jeśli podniesienie kapitału zakładowego w drodze aportu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części ma taki charakter, to podlega obowiązkowo zwolnieniu z PCC.
Z wyroku wynika, że w okresie między 1 maja 2004 r. a 31 grudnia 2008 r. Polska nie mogła pobierać PCC od omawianych czynności mających charakter restrukturyzacyjny. Wyrok jest nieprawomocny.
Sygn. akt III SA/Wa 2305/09
Łukasz Zalewski
lukasz.zalewski@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA