| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Podwyższenie kapitału aportem jest zwolnione z podatku

Podwyższenie kapitału aportem jest zwolnione z podatku

Podwyższenie kapitału zakładowego przedsiębiorstwa w drodze aportu jest zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych, jeśli miało charakter restrukturyzacyjny.


Organy podatkowe powinny badać, czy podwyższenie kapitału zakładowego ma charakter restrukturyzacyjny. Jeśli spółka podwyższa kapitał zakładowy poprzez wniesienie aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa i podwyższenie ma charakter restrukturyzacyjny, to organy podatkowe powinny zastosować wprost Dyrektywę 69/335/EWG - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. W rezultacie czynność podwyższenia kapitału zakładowego poprzez wniesienie aportu będzie zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Sąd powołał się na wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 9 lipca 2009 r. w sprawie Komisja Europejska przeciwko Hiszpanii (sprawa C-397/07). Trybunał uznał, że czynności, o których mowa w art. 7 ust. 1 lit. b) Dyrektywy 69/335, po zmianach wprowadzonych na mocy kolejnych dyrektyw, są zwolnione z podatku kapitałowego. Dotyczy to m.in. podwyższenia kapitału zakładowego w drodze aportu. Celem wprowadzenia takiej regulacji było wspieranie swobodnego przepływu kapitału między państwami UE.

Jak zaznaczył WSA w Warszawie, Polska przyjęła porządek prawny obowiązujący we Wspólnocie wraz z przystąpieniem do Unii. Co więcej, warszawski sąd zwrócił uwagę, że wyrok ETS dotyczył czynności restrukturyzacyjnych. A zatem jeśli podniesienie kapitału zakładowego w drodze aportu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części ma taki charakter, to podlega obowiązkowo zwolnieniu z PCC.

Z wyroku wynika, że w okresie między 1 maja 2004 r. a 31 grudnia 2008 r. Polska nie mogła pobierać PCC od omawianych czynności mających charakter restrukturyzacyjny. Wyrok jest nieprawomocny.

Sygn. akt III SA/Wa 2305/09

Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »