REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzięki pieniądzom z UE powstaną kolejne firmowe przedszkola

Beata Lisowska
Beata Lisowska

REKLAMA

Firmy, które chcą utworzyć przyzakładowe przedszkola, mogą na ten cel uzyskać pieniądze z UE. Dofinansowanie może objąć nawet 100 proc. kosztów planowanej inwestycji.

Do 16 kwietnia firmy mogą składać wnioski o dotacje na utworzenie przyzakładowego przedszkola lub alternatywnej formy opieki nad dziećmi, np. klubu malucha. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) ma do podziału 17,5 mln zł. W ten sposób zostanie wyczerpana cała kwota przewidziana na ten cel do 2013 roku.

REKLAMA

REKLAMA

W ubiegłorocznym konkursie było dostępne 16 mln zł. Wtedy resort zaakceptował 11 projektów. Dofinansowanie zostało przyznane na utworzenie sześciu przyzakładowych placówek oraz pięciu alternatywnych form opieki nad dziećmi. Wszystkie świadczą usługi bezpłatnie. Dzięki dotacji powstało m.in. przedszkole przy Wyższej Szkole Ekonomicznej w Białymstoku. Placówka jest czynna we wszystkie dni tygodnia i zapewnia dzieciom opiekę do godz. 19.30.

- W przedszkolach samorządowych to rodzice muszą się dostosować do tego, co oferuje przedszkole. Nie powinno tak być. To placówka musi być dostosowana do ich potrzeb - mówi dr Cecylia Sadowska-Snarska, kierownik projektu.

Początkowo do przedszkola miały uczęszczać dzieci pracowników i studentów tylko Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku. Od marca placówka rozszerzyła ofertę i z jej usług mogą korzystać również pracownicy i studenci innych białostockich uczelni.

Zgodnie z przepisami, na założenie przyzakładowego przedszkola można otrzymać dotację pokrywającą koszty nawet w 100 proc. Od pracodawców nie jest wymagany wkład własny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W ramach projektów można sfinansować zakup lub leasing pojazdu albo sprzętu, mebli, a także koszty remontów. Na takie wydatki można przeznaczyć maksymalnie 15 proc. wartości przyznanej dotacji. Może się więc okazać, że jest niewystarczająca na przeprowadzenie gruntownej adaptacji pomieszczeń oraz ich wyposażenie.

Między innymi z tego powodu pracodawca musi mieć własny lokal albo wynająć pomieszczenie, które spełnia restrykcyjne wymogi lokalowe i sanitarne określone dla przedszkoli. W praktyce okazuje się to jedną z największych barier. Firma Weldon Kids, która otrzymała dotację na założenie niepublicznego przedszkola dla dzieci swoich pracowników oraz innych firm z okolic Dębicy, nie znalazła pomieszczenia o wysokości 3 metrów.

- Musieliśmy poszukać inwestora, który wybuduje nam nowe pomieszczenia, w których będzie się mieścić przedszkole - mówi Agnieszka Grdeń-Szymaszek, wiceprezes firmy Weldon Kids.

9 mln euro do 2013 roku przeznaczy Unia Europejska na tworzenie przedszkoli przyzakładowych

Beata Lisowska

beata.lisowska@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA