reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Będzie trudniej o dotacje na badania naukowe

Będzie trudniej o dotacje na badania naukowe

Zaostrzają się zasady dostępu do unijnych dotacji na prowadzenie badań naukowych. Firmy będą musiały wykazać, że ich projekty są nowością co najmniej w skali kraju.


Komitet monitorujący programu Innowacyjna Gospodarka zaakceptował nowe kryteria przyznawania unijnego wsparcia na projekty badawcze (chodzi o Działanie 1.4-4.1). W porównaniu z poprzednimi zasadami zaostrzył wymogi, które przedsiębiorcy muszą spełnić, aby dostać wsparcie ze środków UE.

- Zmiany zostały zaproponowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego - mówi Ewa Fedor, członek komitetu i ekspert ds. funduszy unijnych Konfederacji Pracodawców Polskich.

Podkreśla, że projekty w najbliższym, kwietniowym konkursie będą musiały być lepiej przygotowane niż do tej pory.

Zmiany polegają na zaostrzeniu kryterium innowacyjności. Przedsiębiorca będzie musiał wykazać, że jego projekt badawczy jest nowością co najmniej w skali Polski, a nie, jak to miało miejsce wcześniej, tylko w jego przedsiębiorstwie. Dodatkowo innowacyjność będzie oceniana. Najwięcej punktów, które są niezbędne do wygrania konkursu, będzie można dostać za pracę nad rewolucyjnymi w skali świata pomysłami. To ograniczy krąg zainteresowanych dotacjami.

Resort nauki tłumaczy, że zmiany były potrzebne, bo projekty, które wcześniej były zgłaszane przez przedsiębiorców, nie polegały na wytworzeniu nowych wynalazków, tylko nowej funkcjonalności znanych już produktów. To powodowało, że Działanie 1.4-4.1 było traktowane przez firmy jako rezerwowe, w przypadku kiedy nie udało im się dostać dotacji inwestycyjnej z Działania 4.4 w programie Innowacyjna Gospodarka.

Z argumentacją MNiSW zgadza się Tomasz Kęcerski, partner w firmie doradczej EGC Consulting Group.

- Dotacje na badania naukowe były wykorzystywane jako alternatywa dla wsparcia inwestycyjnego. Wystarczyło tylko umiejętnie przemodelować swój projekt. Dlatego pomysł resortu jest racjonalny - ocenia Tomasz Kęcerski.

Jednak nie podoba mu się system punktowego oceniania innowacyjności. Mają to robić eksperci wyłonieni przez PARP.

- Innowacyjność bardzo trudno oceniać w ten sposób. Zakończy się to tym, że firmy będą przedstawiały własne opinie o innowacyjności projektów i w ten sposób podważały negatywne oceny ekspertów - mówi Tomasz Kęcerski.

Ostatnią wprowadzoną zmianą jest zwolnienie firm z obowiązku ubiegania się o wsparcie na wdrożenie wyników prac badawczych. Jak mówi Ewa Fedor, dzięki temu na rynku zaistnieją tzw. brokerzy innowacyjności. Są to wyspecjalizowane podmioty, które zarabiają na sprzedaży wytworzonych przez siebie nowych produktów lub wynalazków.

Coraz większe wymogi wobec firm

Nowe, ostrzejsze kryteria dostępu do funduszy unijnych wpisują się w działania podejmowane w ostatnich miesiącach przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i pozostałe urzędy, zaangażowane w wdrażanie wsparcia z UE dla przedsiębiorców. We wrześniu 2009 r. weszły w życie nowe zasady dostępu do dotacji inwestycyjnych w Działaniu 4.4 w programie Innowacyjna Gospodarka. Wynika z nich, że pieniądze mają trafić tylko do tych firm, których inwestycje będą miały znaczenie przełomowe w skali świata.

Natomiast pod koniec roku MRR zdecydowało się na zaostrzenie kryteriów dostępu do wsparcia na działalność e-biznesową. Chodzi m.in. o obniżenie wartości dotacji, którą może dostać jedna firma, oraz zakaz składania więcej niż jednego wniosku w konkursie.

Kryteria dostępu do dotacji na badania

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama