REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie trudniej o dotacje na badania naukowe

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

Zaostrzają się zasady dostępu do unijnych dotacji na prowadzenie badań naukowych. Firmy będą musiały wykazać, że ich projekty są nowością co najmniej w skali kraju.

Komitet monitorujący programu Innowacyjna Gospodarka zaakceptował nowe kryteria przyznawania unijnego wsparcia na projekty badawcze (chodzi o Działanie 1.4-4.1). W porównaniu z poprzednimi zasadami zaostrzył wymogi, które przedsiębiorcy muszą spełnić, aby dostać wsparcie ze środków UE.

REKLAMA

- Zmiany zostały zaproponowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego - mówi Ewa Fedor, członek komitetu i ekspert ds. funduszy unijnych Konfederacji Pracodawców Polskich.

Podkreśla, że projekty w najbliższym, kwietniowym konkursie będą musiały być lepiej przygotowane niż do tej pory.

Co jest innowacyjne

REKLAMA

Zmiany polegają na zaostrzeniu kryterium innowacyjności. Przedsiębiorca będzie musiał wykazać, że jego projekt badawczy jest nowością co najmniej w skali Polski, a nie, jak to miało miejsce wcześniej, tylko w jego przedsiębiorstwie. Dodatkowo innowacyjność będzie oceniana. Najwięcej punktów, które są niezbędne do wygrania konkursu, będzie można dostać za pracę nad rewolucyjnymi w skali świata pomysłami. To ograniczy krąg zainteresowanych dotacjami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Resort nauki tłumaczy, że zmiany były potrzebne, bo projekty, które wcześniej były zgłaszane przez przedsiębiorców, nie polegały na wytworzeniu nowych wynalazków, tylko nowej funkcjonalności znanych już produktów. To powodowało, że Działanie 1.4-4.1 było traktowane przez firmy jako rezerwowe, w przypadku kiedy nie udało im się dostać dotacji inwestycyjnej z Działania 4.4 w programie Innowacyjna Gospodarka.

Z argumentacją MNiSW zgadza się Tomasz Kęcerski, partner w firmie doradczej EGC Consulting Group.

- Dotacje na badania naukowe były wykorzystywane jako alternatywa dla wsparcia inwestycyjnego. Wystarczyło tylko umiejętnie przemodelować swój projekt. Dlatego pomysł resortu jest racjonalny - ocenia Tomasz Kęcerski.

Jednak nie podoba mu się system punktowego oceniania innowacyjności. Mają to robić eksperci wyłonieni przez PARP.

Pojawią się kontrekspertyzy

- Innowacyjność bardzo trudno oceniać w ten sposób. Zakończy się to tym, że firmy będą przedstawiały własne opinie o innowacyjności projektów i w ten sposób podważały negatywne oceny ekspertów - mówi Tomasz Kęcerski.

Ostatnią wprowadzoną zmianą jest zwolnienie firm z obowiązku ubiegania się o wsparcie na wdrożenie wyników prac badawczych. Jak mówi Ewa Fedor, dzięki temu na rynku zaistnieją tzw. brokerzy innowacyjności. Są to wyspecjalizowane podmioty, które zarabiają na sprzedaży wytworzonych przez siebie nowych produktów lub wynalazków.

Coraz większe wymogi wobec firm

REKLAMA

Nowe, ostrzejsze kryteria dostępu do funduszy unijnych wpisują się w działania podejmowane w ostatnich miesiącach przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i pozostałe urzędy, zaangażowane w wdrażanie wsparcia z UE dla przedsiębiorców. We wrześniu 2009 r. weszły w życie nowe zasady dostępu do dotacji inwestycyjnych w Działaniu 4.4 w programie Innowacyjna Gospodarka. Wynika z nich, że pieniądze mają trafić tylko do tych firm, których inwestycje będą miały znaczenie przełomowe w skali świata.

Natomiast pod koniec roku MRR zdecydowało się na zaostrzenie kryteriów dostępu do wsparcia na działalność e-biznesową. Chodzi m.in. o obniżenie wartości dotacji, którą może dostać jedna firma, oraz zakaz składania więcej niż jednego wniosku w konkursie.

Kryteria dostępu do dotacji na badania

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA