Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaliczki uproszczone nie zawsze będą opłacalne

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
Podatnicy mogą do 22 lutego 2010 r. wybrać uproszczony sposób wpłacania zaliczek. Będzie to opłacalne, gdy dochody 2010 roku będą wyższe niż w latach poprzednich. Z uproszczonych rozliczeń w podatku dochodowym można zrezygnować dopiero po roku.

Na wybór uproszczonego sposobu opłacania zaliczek na podatek dochodowy został niecały miesiąc. Ostatnim dniem na zawiadomienie fiskusa o takiej formie wpłacania zaliczek przez podatników PIT jest 20 lutego. To wystarczająco długo, aby zastanowić się, czy taki sposób rozliczeń będzie korzystny. Dlaczego?

Wskazana procedura polega na uiszczaniu zaliczek w stałej wysokości, które wynoszą 1/12 podatku obliczonego od dochodu z działalności gospodarczej wykazanej w zeznaniu podatkowym złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy lub w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. Zatem opłacanie zaliczek w formie uproszczonej będzie opłacalne tylko wtedy, gdy dochody w roku bieżącym będą wyższe od tych z lat poprzednich. Gdy będzie odwrotnie, zaliczki mogą przewyższać wysokość podatku faktycznie należnego za dany rok. Przedsiębiorcy powinni więc dobrze przemyśleć, jak chcą wpłacać zaliczki. Rezygnacja z uproszczonej formy będzie bowiem możliwa dopiero w następnym roku.

Podjęcie decyzji

Sposób wpłacania zaliczki na podatek dochodowy w formie uproszczonej mogą wybrać podatnicy - zarówno osoby fizyczne, jak i prawne - prowadzący działalność gospodarczą, opodatkowaną według skali podatkowej lub podatkiem liniowym, którzy rozliczyli podatek należny za ubiegłe lata. Jak tłumaczy Dorota Stangreciak-Karpierz, ekspert z Auxilium, wpłat zaliczek uproszczonych dokonuje się do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień (w wysokości zaliczki za miesiąc poprzedni) do 20 dnia tego miesiąca.

- Z tej formy nie mogą skorzystać podatnicy, którzy w bieżącym lub ubiegłym roku podatkowym działalność gospodarczą podjęli po raz pierwszy. Dla ustalenia wysokości zaliczki istotne są bowiem dochody uzyskane we wcześniejszych latach - stwierdza Dorota Stangreciak-Karpierz.

Dodaje, że na zmianę lub wybór wpłaty zaliczek w formie uproszczonej podatnicy PIT mają czas do 20 lutego roku podatkowego, w którym mają zamiar skorzystać z tej możliwości. W 2010 roku 20 lutego wypada w sobotę, w związku z tym ostatnim dniem na złożenie zawiadomienia będzie 22 lutego. Z kolei podatnicy CIT składają zawiadomienie w terminie wpłaty pierwszej zaliczki w roku podatkowym.

Straty podatnika

Dla obliczenia wysokości uproszczonych zaliczek w 2010 roku ważne będą rozliczenia podatkowe za lata poprzednie. Artur Cmoch, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii Grynhoff Woźny Maliński, wyjaśnia, że np. wysokość uproszczonych zaliczek za rok 2010 zostanie obliczona na podstawie podatku należnego za rok 2008 (ewentualnie za 2007 rok, jeżeli w 2008 roku podatek do zapłaty nie został wykazany).

Taki sposób rozliczania zaliczek nie zawsze może oznaczać dla podatnika finansową korzyść. Według Marka Malinowskiego, konsultanta podatkowego w ITA Doradztwo Podatkowe, gdy podatnik w 2008 roku osiągnął wysoki dochód i zapłacił wysoki podatek, a spodziewane dochody za 2010 rok są znacznie niższe, utrzymanie uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy okaże się niekorzystne, gdyż podstawą obliczenia wysokości zaliczek na podatek dochodowy za 2010 rok (zakładając, że rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym) będzie wysokość dochodu osiągniętego w 2008 roku. Podobnie będzie, gdy podatnik za 2008 rok nie osiągnął dochodu do opodatkowania, a za 2007 rok osiągnął dochód i zapłacił wysoki podatek. Wówczas zaliczka za 2010 rok obliczana będzie na podstawie dochodu z 2007 roku.

- Rozwiązaniem możliwym do zastosowania przez podatnika będzie rezygnacja z metody uproszczonej i powrót do metody ogólnej obliczania zaliczek - sugeruje Marek Malinowski.

Również Michał Bator, doradca podatkowy w MDDP, podkreśla, że dopiero po zakończeniu roku podatkowego następuje wyliczenie rzeczywistego dochodu i odpowiednia korekta wpłat (dopłata lub nadpłata). Jako że podstawą wyliczenia zaliczek uproszczonych jest dochód z poprzedniego roku, ten system wpłat zaliczek na podatek jest opłacalny dla podatników, których dochody w kolejnym roku podatkowym wzrosną.

- Korzyść polega na opóźnieniu ponoszenia obciążeń podatkowych (podatnik płaci niższe zaliczki, a w rozliczeniu końcowym dopłaca różnicę). Natomiast mechanizm nie jest korzystny, jeżeli podatnik spodziewa się, że w kolejnym roku osiągnie niższe dochody lub wręcz odnotuje stratę - mówi Michał Bator.

Pułapka na przyszłość

Przedsiębiorcy powinni dobrze przemyśleć, czy wybrać uproszczony sposób opłacania zaliczek. Dominik Klemens, doradca podatkowy, konsultant w TPA Horwath Sztuba Kaczmarek, podkreśla, że niekorzystny wpływ wyboru metody uproszczonej w przypadku zmniejszenia dochodu w bieżącym roku podatkowym w stosunku do roku poprzedniego wynika z tego, że zaliczki mogą przewyższać wysokość podatku faktycznie należnego za dany rok - ale zwrot nadwyżki nastąpi dopiero po złożeniu zeznania rocznego.

- Przedsiębiorcy powinni być świadomi pułapki, w którą mogą wpaść, decydując się na uproszczone zaliczki. Ten wybór wiąże podatnika również w latach następnych, jeśli podatnik nie złoży rezygnacji z wyboru tej metody - podsumowuje Dominik Klemens.

Opłacanie zaliczek 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

 

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Polski Ład - Wynagrodzenia 2022. Rozliczanie płac w praktyce + ebook w PREZENCIE
Polski Ład - Wynagrodzenia 2022. Rozliczanie płac w praktyce + ebook w PREZENCIE
Tylko teraz
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PIE: Silny wzrost sprzedaży detalicznej to efekt migracji z Ukrainy
  Silny wzrost sprzedaży detalicznej związany z zakupami m.in. odzieży czy kosmetyków to efekt migracji z Ukrainy. Budownictwo czeka wyraźne spowolnienie - przekazał w poniedziałek Polski Instytut Ekonomiczny
  30 lat relacji gazowych między Polską a Rosją przestaje istnieć
  Po 30 latach relacje gazowe między Polską a Rosją przestaną istnieć; nasz rząd podjął uchwałę o rozwiązaniu porozumień między rządami, nazywanych jamalskimi, które podpisano w 1993 r. - poinformował w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
  Komisja Europejska: Plan awaryjny dla unijnego transportu w przypadkach kryzysowych
  Komisja Europejska przyjęła w poniedziałek plan awaryjny w dziedzinie transportu, który ma zapewnić odporność tej branży na terenie Unii w sytuacjach kryzysowych. Uwzględniła przy tym doświadczenia zebrane w trakcie pandemii Covid-19, ale także wyzwania wynikające z rosyjskiej agresji na Ukrainę
  Własny biznes na wsi? Wniosek o premię do 31 maja 2022 r.
  Tylko do 31 maja 2022 r. ci, którzy chcą założyć własny biznes na wsi, mogą ubiegać się o wsparcie finansowanego z PROW na lata 2014-2020 - przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
  GUS: Budownictwo mieszkaniowe w kwietniu 2022 w trendzie spadkowym
  GUS: Budownictwo mieszkaniowe w kwietniu 2022 - publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w kwietniu oraz czterech pierwszych miesiącach bieżącego roku okazała się w pełni zgodna z oczekiwaniami. A te jak wiadomo nie są już od dłuższego czasu optymistyczne, a raczej zdecydowanie nastawione na spadek dynamiki inwestycji mieszkaniowych.
  Wpływ sankcji na system finansowy
  Świat finansów targany jest toczonymi na ogromną skalę wojnami ekonomicznymi. Nie mniejszy wpływ mają na nie również wojny informacyjne, dyplomatyczne, a także otwarty konflikt zbrojny rozgrywany pomiędzy Rosją a Zachodem – w Ukrainie. Wszystko to powoduje niestabilność światowego systemu finansów.
  Jakie opony do motocykla? Podpowiadamy o czym pamiętać
  Jakie opony do motocykla? To pytanie, przed którym może stanąć wielu motocyklistów na początku sezonu. Jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać.
  Problem z samochodem zastępczym. UOKiK reaguje
  Problem z samochodem zastępczym? Miało go wielu Polaków. Teraz kwestię postanowił uregulować UOKiK. Jakie są wnioski i działania?
  Zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r. Pomysł Forda i Volvo
  Zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r.? Ford i Volvo chcą wprowadzenia takiej regulacji na terenie UE. Ma dotyczyć aut osobowych i dostawczych.
  Prawo zatrzymania problemem dla frankowiczów?
  Prawo zatrzymania - krajowe banki w ramach „frankowych” sporów coraz częściej powołują się na tak zwane prawo zatrzymania. O co dokładnie chodzi?
  Frankowicze w sądach: W I kwartale br. do sądów wpłynęło ponad 20 proc. więcej spraw niż rok wcześniej
  Frankowicze w sądach: Jak wynika z danych ponad 40 sądów okręgowych, w I kwartale br. wpłynęło do nich łącznie prawie 16 tys. nowych spraw frankowych. To o przeszło 21% więcej niż dokładnie rok wcześniej.
  Kara za brak licencji wspólnotowej to nawet... 12 tys. zł!
  Kara za brak licencji wspólnotowej? Tak po 21 maja 2022 roku jest realna. Dokument jest wymagany podczas międzynarodowego transportu rzeczy.
  Credit Agricole: dane o produkcji przemysłowej są sygnałem silnego spowolnienia wzrostu PKB
  Dane o produkcji przemysłowej są pierwszym sygnałem oczekiwanego przez nas silnego spowolnienia wzrostu PKB w Polsce w II kw. - do 3,1 proc. r/r z 8,5 proc. w I kw. – stwierdzili ekonomiści banku Credit Agricole w piątkowym komentarzu do danych GUS.
  Światowy Dzień Pszczół
  Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii, obchodzony jest 20 maja. Celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów.
  Natura 2000 - ma już prawie 1 tys. obszarów
  Natura 2000 to już 20 proc. powierzchni Polski. Wkrótce pojawią się nowe, a niektóre z istniejących zostaną powiększone.
  Losowanie Eurojackpot: wyniki. Które numery wylosują?
  W grze Eurojackpot bierze udział osiemnaście państw z Europy, również Polska. Nagroda pierwszego stopnia jest przewidziana dla graczy, którzy trafnie wytypują 5 spośród 50 liczb i jednocześnie 2 z 12 liczb.
  Nieruchomości zabytkowe cieszą się zainteresowaniem inwestorów
  Zakup nieruchomości zabytkowej to nie lada wyzwanie dla inwestorów. Wszelkie działania przy obiekcie muszą odbywać się pod ścisłą kontrolą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a ich restauracja może się okazać finansową studnią bez dna. Inwestujący w tego typu obiekty mogą jednak skorzystać z pewnych przywilejów, a atrakcyjność zabytkowych budynków zawsze rodzi zainteresowanie i popyt. Co na temat inwestowania w zabytki twierdzą eksperci?
  Apple w biznesie: szeroki wachlarz korzyści dla firm
  Efektywność, produktywność, satysfakcja, wzrost zaangażowania pracowników i bezpieczeństwo danych. Lista korzyści z użytkowania smartfonów oraz komputerów Apple jest długa, bo poza wysoką wydajnością cechuje je intuicyjność oraz łatwość obsługi. Dodatkowo kupujący je użytkownicy biznesowi mogą skorzystać z atrakcyjnej oferty iSpot.
  Reklama na budynku wspólnoty mieszkaniowej - jakie są przepisy?
  Umieszczenie reklamy na części wspólnej nieruchomości, nawet przez właściciela lokalu znajdującego się w budynku, nie jest sprawą dowolną.
  Państwa unijne i PE porozumiały się ws. nowych przepisów o magazynowaniu gazu w UE
  Państwa unijne i Parlament Europejski porozumiały się w sprawie nowych przepisów dotyczących magazynowania gazu w Unii Europejskiej. Nowe regulacje to odpowiedź UE na agresję Rosji wobec Ukrainy i wynikające z tego zagrożenie, że w Europie może zabraknąć błękitnego paliwa
  Nowelizacja ustawy deweloperskiej od 1 lipca 2022
  Nowelizacja ustawy deweloperskiej wejdzie w życie w przewidywanym terminie, czyli 1 lipca 2022 roku. Rząd nie zajmie się projektem ustawy mającej przesunąć termin wejście życie nowej ustawy deweloperskiej, wprowadzającej m. in. Fundusz Gwarancyjny.
  Kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego – dla kogo, limity cen mieszkań
  Wyższe limity kwalifikujące do wsparcia i szerszy dostęp do pieniędzy wypłacanych przy narodzinach kolejnych dzieci – takie zmiany w programie kredytów bez wkładu własnego zapowiedział rząd i to jeszcze zanim program wszedł w życie.
  Mandat za jazdę po lesie, czyli jak dostać 500 zł grzywny
  Mandat za jazdę po lesie? Tak, jest możliwy. A do tego jego kwota okazuje się niemała! Kierowca dostanie co najmniej 500 zł.
  Wywóz auta na Ukrainę. Rośnie eksport pojazdów z Polski
  Wywóz auta na Ukrainę, czyli Ukraińcy będący w Polsce chętnie eksportują kupione u nas pojazdy. Ile pojazdów z Ukrainy przyjeżdża nad Wisłę?
  Forum Rynku Nieruchomości 2022
  Forum Rynku Nieruchomości 2022 w Sopocie odbędzie się pod pod tytułem "Jeszcze na fali czy już dryfujemy? Branża nieruchomości wobec nieustających wyzwań".