REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

2010 rok lepszy dla przedsiębiorstw niż 2009

REKLAMA

2010 rok będzie znacznie lepszy niż ubiegły dla przedsiębiorstw - uważa ekspertka Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan", dr Małgorzata Krzysztoszek. Jej zdaniem, siłą polskiej gospodarki będzie m.in. wyższy niż w 2009 r. wzrost gospodarczy, więcej inwestycji w innowacje oraz lepsze wydawanie przez firmy pieniędzy unijnych.

Krzysztoszek oceniła na czwartkowej konferencji prasowej, że są duże szanse na to, by tegoroczny wzrost gospodarczy wyniósł od 1,7 do 3 proc.

REKLAMA

"W tym roku firmy będą miały również większą szansę na realizację poważnych przedsięwzięć. Zaczynają one bardzo poważnie myśleć o inwestycjach w innowacje. Dzisiaj można wygrywać walkę konkurencyjną na polskim, a także na międzynarodowych rynkach, przez oferowanie czegoś lepszego niż inni, czyli innowacji" - podkreśliła.

REKLAMA

Według ekspertki PKPP "Lewiatan", kolejne miesiące tego roku powinny przynieść spadek inflacji. Zaznaczyła, że widać wyraźne symptomy ożywienia gospodarczego w Polsce i na świecie. Jej zdaniem, większość pieniędzy unijnych, które Polska ma wydać do 2013 roku - zostaną wykorzystane przez firmy w tym roku. "To na pewno wesprze polską gospodarkę" - dodała.

Krzysztoszek prognozuje, że w tym roku dynamika wzrostu przychodów średnich i dużych przedsiębiorstw, zatrudniających powyżej 50 osób, wyniesie 8 proc., wobec szacowanej na 2009 r. na poziomie 2 proc. Ekspertka przewiduje, że w roku bieżącym tempo wzrostu kosztów w tych firmach osiągnie wartość 6,5 proc. "Przyczyną niższego tempa wzrostu kosztów, niż przychodów w sektorze przedsiębiorstw będą: spadek kosztów jednostkowych, zapasów oraz niskie koszty finansowania" - podkreśliła.

Oceniła, że w 2009 roku koszty firm stanowiły 95,4 proc. ich przychodów. W tym roku - jej zdaniem - powinno to być 94,1 proc. "Przedsiębiorcy zakładają, że będą podnosić wynagrodzenia. Chcą jednak uniknąć sytuacji, w której musieliby płacić więcej, niż wynosiłaby wydajność pracy" - podkreśliła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z szacunków ekspertki wynika, że firmy zatrudniające powyżej 50 osób osiągną w tym roku wynik finansowy netto w wysokości prawie 100 mld zł, wobec prognozowanego w 2009 roku na poziomie 80 mld zł.

Według Krzysztoszek, tegoroczna rentowność sprzedaży netto przedsiębiorstw wyniesie 4,7 proc. wobec szacowanego w ub.r. w wysokości 4,1 proc.

REKLAMA

Ekspertka zaznaczyła, że w tym roku utrzyma się wysoka zdolność firm do regulowania zobowiązań. Płynność gotówkowa przedsiębiorstw, czyli zdolność do natychmiastowej spłaty zobowiązań, powinna wynieść 32 proc. "Będzie ona ciągle wyższa niż wymaga tego rynek finansowy. Firmy mają pieniądze i będą je dalej zarabiać" - podkreśliła. Rok wcześniej - według ekspertki - było to 35 proc.

Jej zdaniem, w tym roku zwiększy się również odsetek firm osiągających dodatni wynik finansowy - z szacowanych 76 proc. w 2009 r. do 78 proc. w 2010 r. Oznacza to, że 22 proc. przedsiębiorstw zakończy ten rok stratą, z czego jakaś ich część może zbankrutować.

Odsetek średnich i dużych firm sprzedających na eksport - według ekspertki - wyniósł w 2009 r. 49 proc., a w tym roku osiągnie wartość 50 proc., co oznacza wzrost o 1 pkt proc. "Przedsiębiorstwa mają pieniądze, są gotowe do tego, by znacznie więcej produkować i sprzedawać. Chcą to robić. Problem w tym, że popyt konsumpcyjny jeszcze nie będzie na tyle duży w gospodarce, by sprostać potrzebom przedsiębiorstw. Z tego względu będą one szukały możliwości sprzedaży na rynkach zewnętrznych" - wyjaśniła.

Do słabości polskiej gospodarki, która może zagrozić wzrostowi gospodarczemu w 2010 r. i w latach kolejnych, ekspertka PKPP "Lewiatan" zaliczyła sytuację finansów publicznych. "Jeśli uda się uniknąć zagrożenia przekroczenia przez dług publiczny 55 proc. PKB, to będzie pierwszy mały krok przed głęboką reformą finansów publicznych w kolejnych latach" - podkreśliła.

"W tym roku należy spodziewać się wzrostu kosztów energii. Ciągle trzeba się liczyć z wahaniami kursu złotego. Nie będą one na pewno przebiegać w tak głębokich trendach, jak w 2008 czy 2009 roku. Jednak to będzie destabilizować działalność gospodarczą, ponieważ importerzy nie będą mogli zaplanować wpływów, ani kosztów" - dodała.

Oceniła, że problemem może być dostęp firm do kapitału i kredytu. "Banki mówią o tym, że chętniej będą w tym roku pożyczać pieniądze, ale tylko dobrym przedsiębiorstwom" - wyjaśniła.

Dodała, że PKPP "Lewiatan" liczy na to, że rząd się włączy w tworzenie dobrych warunków dla działalności gospodarczej w Polsce.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  BGK będzie mógł udzielać gwarancji spłaty kredytów mikrofirmom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom. Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 29 marca 2024 r.

  BGK będzie mógł gwarantować kredyty dla MŚP w ramach programu InvestEU. Jaka pomoc dla MŚP?

  Nie masz w tym miesiącu 1600,32 zł na składki dla ZUS? Nim zbankrutujesz czekając na rządowe wakacje od ZUS, zawieś działalność gospodarczą

  Obiecane przez rząd wakacje od ZUS będą nieprędko, a życie toczy się szybko. Od 5 lutego, z oficjalnego komunikatu ZUS wiadomo, ile trzeba będzie odprowadzić na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne za okres od stycznia do grudnia 2024 r. To już więcej niż przed waloryzacją wynosi minimalna emerytura. Co więc robić gdy kolejny miesiąc czeka się na zapłatę faktury, w kasie firmowej pusto, a ZUS upomina się o składki.
  Na pewno nie czekać na obiecane wakacje od ZUS, ale po prostu zawiesić działalność gospodarczą na ten czas.

  Opłata roczna BDO w 2024 r. W lutym upływa ważny termin

  Przedsiębiorcy wpisani do Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO) powinni pamiętać o uiszczeniu opłaty rocznej. Jaki jest termin na wniesienie opłaty w 2024 roku?

  ESG jako klucz do zrównoważonego biznesu

  W czasach, gdzie zrównoważony rozwój i odpowiedzialność społeczna stają się kluczowymi determinantami sukcesu przedsiębiorstw, Beata Drzazga założyciel BetaMed SA i inicjator wielu projektów zarówno w kraju, jak i za granicą, dzieli się swoim doświadczeniem i przemyśleniami na temat wprowadzania zasad ESG (Environmental, Social, and Governance) w praktyce biznesowej.

  REKLAMA

  Przedsiębiorcy lepiej oceniają koniunkturę więc śmielej kupują samochody. W 2024 r. wróciła niechęć do elektryków

  W 2024 roku zakupem samochodu zainteresowany jest co czwarty przedsiębiorca. To podobnie jak przed dwunastoma miesiącami. Wynik w 2024 r. może być w rzeczywistości jeszcze lepszy, ponieważ 16 proc. ankietowanych nie umiało na etapie badania jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o zamiar zakupu samochodu.

  KAS: uwaga na podrobione, nielegalne środki ochrony roślin

  Rozpoczęła się właśnie VI. edycja kampanii edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Policji oraz Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin przestrzegającej przed oszustami oferującymi nielegalne, w tym podrobione, środki ochrony roślin. Kampania prowadzona jest pod hasłem „Kupując podróbki, tracisz wiele razy!". 

  Rejestracja spółek od A do Z. Sprawdź nasz poradnik!

  W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Niektórzy robią to w pojedynkę, inni proponują współpracę znajomym lub prosperującym przedsiębiorcom. W ten sposób powstają spółki, wymagające odpowiedzialnej opieki prawnej i księgowości. Sprawdź, od czego zacząć!

  Protesty rolników w całej Europie. Jakie są powody? O co im chodzi?

  Protesty rolników trwają od kilku tygodniu w wielu krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Grecji, Czechach i na Węgrzech. Rolnicy protestują przeciwko niskim cenom produktów rolnych, Europejskiemu Zielonemu Ładowi i taniemu importowi produktów rolniczych spoza Unii Europejskiej.

  REKLAMA

  Pompa ciepła, magazyn energii, fotowoltaika teraz dostępne w leasingu europejskim dla sklepów, punktów usługowych i rolników

  Teraz przedsiębiorcy, małe i średnie firmy produkcyjne, sklepy, salony samochodowe czy rolnicy, mogą ubiegać się o leasing pojazdów elektrycznych, instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, magazynów energii oraz maszyn i urządzeń na atrakcyjnych warunkach. Są nowe środki finansowe pozwalające zwiększyć ofertę – i to na korzystniejszych niż uprzednio warunkach.

  Aplikacje chmurowe ułatwiają pracę firmom, ale i ściągają na nie niebezpieczeństwa, których menadżerowie najczęściej nie są świadomi

  Wszechobecne aplikacje chmurowe pozwalają firmie z Warszawy bez wysiłku współpracować z zespołem z Londynie, organizując spotkania wideo, podczas których analizuje się dane, a nawet realizować skomplikowane zadania związane z zarządzaniem projektami. 

  REKLAMA