REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy zaoszczędzą na oddawaniu dni wolnych

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

Już w przyszłym roku święto Trzech Króli może być dniem wolnym od pracy. Pracownicy mogą stracić prawo do odebrania dnia wolnego, jeśli święto przypada w sobotę. W tym roku podwładni mogą skorzystać z pięciu przedłużonych weekendów.

Od przyszłego roku 6 stycznia, czyli święto Trzech Króli, może być dniem wolnym od pracy. Klub PO przygotował już projekt nowelizacji kodeksu pracy i ustawy o dniach wolnych od pracy, który przewiduje, że będzie to 13 dzień świąteczny w ciągu roku. W zamian pracownicy utracą prawo do odebrania dnia wolnego w innym terminie, jeśli święto wypada w sobotę. W rezultacie w ciągu najbliższych dziesięciu lat pracownicy stracą jeden dzień wolny. W tym czasie święto Trzech Króli wypada bowiem siedmiokrotnie w dni pracujące, a w sobotę przypadnie osiem świąt wolnych od pracy. Dzięki zmianom podwładni będą mogli jednak korzystać z wyjątkowo długiego weekendu obejmującego święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok i święto Trzech Króli.

REKLAMA

Koalicja za

- Projekt noweli jest gotowy i zostanie skierowany do marszałka Sejmu. Podpisało się pod nim ponad 100 posłów - mówi Jacek Krupa, poseł PO.

Propozycja PO może liczyć na poparcie koalicyjnego PSL.

- Sądzę, że już w przyszłym roku będziemy świętować 6 stycznia jako dzień wolny od pracy - mówi Mieczysław Kasprzak, poseł PSL, członek sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Stanowiska w tej sprawie nie przyjęły jeszcze kluby opozycyjne. Klub PiS już w połowie ubiegłego roku przygotował własny projekt ustawy ustanawiającej święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy. Nie przewiduje on, że pracownicy musieliby w zamian zrezygnować z odbierania dni wolnych, jeśli święto przypada w sobotę.

- W poszczególnych latach pracownicy będą tracić dodatkowy dzień wolny, bo zdarza się, że w jednym roku święta dwukrotnie wypadają w soboty - mówi Stanisław Szwed, poseł PiS, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Podkreśla, że klub PiS nadal będzie podtrzymywał swoje propozycje. Stanowisko w sprawie projektu PO przyjmie dopiero, gdy trafi on do Sejmu. Podobnie postąpi też Klub Lewica, który wcześniej proponował już wprowadzenie 13 dnia świątecznego w roku. Każdy pracownik miał go wykorzystywać w wybranym przez siebie terminie.

Projektu mogą nie poprzeć organizacje pracodawców. Zdaniem PKPP Lewiatan wprowadzenie kolejnego dnia wolnego może przynieść firmom nawet 5,7 mld zł strat rocznie. Z kolei związki zawodowe popierają propozycję ustanowienia święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy. Nie przyjęły jednak jeszcze stanowiska, czy zmiana taka może odbyć się kosztem utraty prawa do odbioru dnia wolnego za święto wypadające w sobotę.

Bilans dni wolnych

REKLAMA

Jeżeli nowe przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2011 r., w ciągu najbliższych dziesięciu lat pracownicy stracą jeden dzień wolnego. W tym czasie święto Trzech Króli trzykrotnie wypadnie w sobotę lub w niedzielę. Pracownicy uzyskają zatem tylko siedem dodatkowych dni wolnych z tego tytułu. Jednocześnie ośmiokrotnie dzień świąteczny będzie przypadał w sobotę. Gdyby nie obowiązywały nowe przepisy, pracodawca musiałby oddać pracownikom osiem dni wolnego.

Ustanowienie święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy byłoby jednak dla pracowników okazją do korzystania z najdłuższego tzw. długiego weekendu w roku. Już na przełomie 2010 i 2011 roku mogliby oni korzystać z 16 dni wolnych z rzędu, jeśli w okresie tym wykorzystaliby siedem lub osiem dni urlopu wypoczynkowego (w zależności od tego, czy począwszy od 2011 roku pracodawca musiałby im oddawać dzień wolny za pracę w sobotę). Z kolei pracownicy, którzy na przełomie 2013 i 2014 roku wykorzystaliby siedem dni urlopu, mogliby skorzystać z 17 dni wolnych z rzędu.

Długie weekendy

Oprócz okresu świąt Bożego Narodzenia w tym roku pracownicy mogą korzystać także z innych, długich weekendów. Pierwsza taka okazja dotyczy Święta Pracy (1 maja wypada w sobotę) oraz święta Konstytucji 3 Maja (wypada w poniedziałek). Wystarczy, że 4 maja (wtorek) pracownicy odbiorą dzień wolny za 1 maja i ich długi weekend majowy będzie trwał cztery dni. Jeśli dodatkowo zdecydują się na skorzystanie z trzech dni urlopu wypoczynkowego (od 5 do 7 maja), uzyskają dziewięć dni wolnego z rzędu.

Tradycyjnie, jak co roku, pracownicy będą mogli też wykorzystać jeden dzień urlopu wypoczynkowego (w piątek 4 czerwca), aby przedłużyć weekend wypadający po święcie Bożego Ciała (w tym roku przypada ono 3 czerwca). W podobny sposób mogą wydłużyć weekend przypadający po święcie Niepodległości. W tym roku 11 listopada wypada bowiem w czwartek.

Dwa spośród 12 dni świątecznych (15 sierpnia - święto Wniebowzięcia NMP oraz 26 grudnia - drugi dzień świąt Bożego Narodzenia) w tym roku wypadają w niedzielę.

- Pracodawcy nie muszą za te dni oddawać pracownikom dni wolnych w innym terminie - mówi Katarzyna Grzybowska-Dworzecka, prawnik z Kancelarii Michałowski, Stefański Adwokaci.

1,07 mld zł może stracić budżet państwa na wprowadzeniu dodatkowego dnia wolnego od pracy

W 2010 roku czeka nas pięć długich weekendów

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA