| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy zaoszczędzą na oddawaniu dni wolnych

Firmy zaoszczędzą na oddawaniu dni wolnych

Już w przyszłym roku święto Trzech Króli może być dniem wolnym od pracy. Pracownicy mogą stracić prawo do odebrania dnia wolnego, jeśli święto przypada w sobotę. W tym roku podwładni mogą skorzystać z pięciu przedłużonych weekendów.


Od przyszłego roku 6 stycznia, czyli święto Trzech Króli, może być dniem wolnym od pracy. Klub PO przygotował już projekt nowelizacji kodeksu pracy i ustawy o dniach wolnych od pracy, który przewiduje, że będzie to 13 dzień świąteczny w ciągu roku. W zamian pracownicy utracą prawo do odebrania dnia wolnego w innym terminie, jeśli święto wypada w sobotę. W rezultacie w ciągu najbliższych dziesięciu lat pracownicy stracą jeden dzień wolny. W tym czasie święto Trzech Króli wypada bowiem siedmiokrotnie w dni pracujące, a w sobotę przypadnie osiem świąt wolnych od pracy. Dzięki zmianom podwładni będą mogli jednak korzystać z wyjątkowo długiego weekendu obejmującego święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok i święto Trzech Króli.

- Projekt noweli jest gotowy i zostanie skierowany do marszałka Sejmu. Podpisało się pod nim ponad 100 posłów - mówi Jacek Krupa, poseł PO.

Propozycja PO może liczyć na poparcie koalicyjnego PSL.

- Sądzę, że już w przyszłym roku będziemy świętować 6 stycznia jako dzień wolny od pracy - mówi Mieczysław Kasprzak, poseł PSL, członek sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Stanowiska w tej sprawie nie przyjęły jeszcze kluby opozycyjne. Klub PiS już w połowie ubiegłego roku przygotował własny projekt ustawy ustanawiającej święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy. Nie przewiduje on, że pracownicy musieliby w zamian zrezygnować z odbierania dni wolnych, jeśli święto przypada w sobotę.

- W poszczególnych latach pracownicy będą tracić dodatkowy dzień wolny, bo zdarza się, że w jednym roku święta dwukrotnie wypadają w soboty - mówi Stanisław Szwed, poseł PiS, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Podkreśla, że klub PiS nadal będzie podtrzymywał swoje propozycje. Stanowisko w sprawie projektu PO przyjmie dopiero, gdy trafi on do Sejmu. Podobnie postąpi też Klub Lewica, który wcześniej proponował już wprowadzenie 13 dnia świątecznego w roku. Każdy pracownik miał go wykorzystywać w wybranym przez siebie terminie.

Projektu mogą nie poprzeć organizacje pracodawców. Zdaniem PKPP Lewiatan wprowadzenie kolejnego dnia wolnego może przynieść firmom nawet 5,7 mld zł strat rocznie. Z kolei związki zawodowe popierają propozycję ustanowienia święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy. Nie przyjęły jednak jeszcze stanowiska, czy zmiana taka może odbyć się kosztem utraty prawa do odbioru dnia wolnego za święto wypadające w sobotę.

Jeżeli nowe przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2011 r., w ciągu najbliższych dziesięciu lat pracownicy stracą jeden dzień wolnego. W tym czasie święto Trzech Króli trzykrotnie wypadnie w sobotę lub w niedzielę. Pracownicy uzyskają zatem tylko siedem dodatkowych dni wolnych z tego tytułu. Jednocześnie ośmiokrotnie dzień świąteczny będzie przypadał w sobotę. Gdyby nie obowiązywały nowe przepisy, pracodawca musiałby oddać pracownikom osiem dni wolnego.

Ustanowienie święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy byłoby jednak dla pracowników okazją do korzystania z najdłuższego tzw. długiego weekendu w roku. Już na przełomie 2010 i 2011 roku mogliby oni korzystać z 16 dni wolnych z rzędu, jeśli w okresie tym wykorzystaliby siedem lub osiem dni urlopu wypoczynkowego (w zależności od tego, czy począwszy od 2011 roku pracodawca musiałby im oddawać dzień wolny za pracę w sobotę). Z kolei pracownicy, którzy na przełomie 2013 i 2014 roku wykorzystaliby siedem dni urlopu, mogliby skorzystać z 17 dni wolnych z rzędu.

Oprócz okresu świąt Bożego Narodzenia w tym roku pracownicy mogą korzystać także z innych, długich weekendów. Pierwsza taka okazja dotyczy Święta Pracy (1 maja wypada w sobotę) oraz święta Konstytucji 3 Maja (wypada w poniedziałek). Wystarczy, że 4 maja (wtorek) pracownicy odbiorą dzień wolny za 1 maja i ich długi weekend majowy będzie trwał cztery dni. Jeśli dodatkowo zdecydują się na skorzystanie z trzech dni urlopu wypoczynkowego (od 5 do 7 maja), uzyskają dziewięć dni wolnego z rzędu.

Tradycyjnie, jak co roku, pracownicy będą mogli też wykorzystać jeden dzień urlopu wypoczynkowego (w piątek 4 czerwca), aby przedłużyć weekend wypadający po święcie Bożego Ciała (w tym roku przypada ono 3 czerwca). W podobny sposób mogą wydłużyć weekend przypadający po święcie Niepodległości. W tym roku 11 listopada wypada bowiem w czwartek.

Dwa spośród 12 dni świątecznych (15 sierpnia - święto Wniebowzięcia NMP oraz 26 grudnia - drugi dzień świąt Bożego Narodzenia) w tym roku wypadają w niedzielę.

- Pracodawcy nie muszą za te dni oddawać pracownikom dni wolnych w innym terminie - mówi Katarzyna Grzybowska-Dworzecka, prawnik z Kancelarii Michałowski, Stefański Adwokaci.

1,07 mld zł może stracić budżet państwa na wprowadzeniu dodatkowego dnia wolnego od pracy

W 2010 roku czeka nas pięć długich weekendów

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »