REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy zaoszczędzą na oddawaniu dni wolnych

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

Już w przyszłym roku święto Trzech Króli może być dniem wolnym od pracy. Pracownicy mogą stracić prawo do odebrania dnia wolnego, jeśli święto przypada w sobotę. W tym roku podwładni mogą skorzystać z pięciu przedłużonych weekendów.

Od przyszłego roku 6 stycznia, czyli święto Trzech Króli, może być dniem wolnym od pracy. Klub PO przygotował już projekt nowelizacji kodeksu pracy i ustawy o dniach wolnych od pracy, który przewiduje, że będzie to 13 dzień świąteczny w ciągu roku. W zamian pracownicy utracą prawo do odebrania dnia wolnego w innym terminie, jeśli święto wypada w sobotę. W rezultacie w ciągu najbliższych dziesięciu lat pracownicy stracą jeden dzień wolny. W tym czasie święto Trzech Króli wypada bowiem siedmiokrotnie w dni pracujące, a w sobotę przypadnie osiem świąt wolnych od pracy. Dzięki zmianom podwładni będą mogli jednak korzystać z wyjątkowo długiego weekendu obejmującego święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok i święto Trzech Króli.

REKLAMA

Koalicja za

- Projekt noweli jest gotowy i zostanie skierowany do marszałka Sejmu. Podpisało się pod nim ponad 100 posłów - mówi Jacek Krupa, poseł PO.

Propozycja PO może liczyć na poparcie koalicyjnego PSL.

- Sądzę, że już w przyszłym roku będziemy świętować 6 stycznia jako dzień wolny od pracy - mówi Mieczysław Kasprzak, poseł PSL, członek sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Stanowiska w tej sprawie nie przyjęły jeszcze kluby opozycyjne. Klub PiS już w połowie ubiegłego roku przygotował własny projekt ustawy ustanawiającej święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy. Nie przewiduje on, że pracownicy musieliby w zamian zrezygnować z odbierania dni wolnych, jeśli święto przypada w sobotę.

- W poszczególnych latach pracownicy będą tracić dodatkowy dzień wolny, bo zdarza się, że w jednym roku święta dwukrotnie wypadają w soboty - mówi Stanisław Szwed, poseł PiS, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Podkreśla, że klub PiS nadal będzie podtrzymywał swoje propozycje. Stanowisko w sprawie projektu PO przyjmie dopiero, gdy trafi on do Sejmu. Podobnie postąpi też Klub Lewica, który wcześniej proponował już wprowadzenie 13 dnia świątecznego w roku. Każdy pracownik miał go wykorzystywać w wybranym przez siebie terminie.

Projektu mogą nie poprzeć organizacje pracodawców. Zdaniem PKPP Lewiatan wprowadzenie kolejnego dnia wolnego może przynieść firmom nawet 5,7 mld zł strat rocznie. Z kolei związki zawodowe popierają propozycję ustanowienia święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy. Nie przyjęły jednak jeszcze stanowiska, czy zmiana taka może odbyć się kosztem utraty prawa do odbioru dnia wolnego za święto wypadające w sobotę.

Bilans dni wolnych

REKLAMA

Jeżeli nowe przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2011 r., w ciągu najbliższych dziesięciu lat pracownicy stracą jeden dzień wolnego. W tym czasie święto Trzech Króli trzykrotnie wypadnie w sobotę lub w niedzielę. Pracownicy uzyskają zatem tylko siedem dodatkowych dni wolnych z tego tytułu. Jednocześnie ośmiokrotnie dzień świąteczny będzie przypadał w sobotę. Gdyby nie obowiązywały nowe przepisy, pracodawca musiałby oddać pracownikom osiem dni wolnego.

Ustanowienie święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy byłoby jednak dla pracowników okazją do korzystania z najdłuższego tzw. długiego weekendu w roku. Już na przełomie 2010 i 2011 roku mogliby oni korzystać z 16 dni wolnych z rzędu, jeśli w okresie tym wykorzystaliby siedem lub osiem dni urlopu wypoczynkowego (w zależności od tego, czy począwszy od 2011 roku pracodawca musiałby im oddawać dzień wolny za pracę w sobotę). Z kolei pracownicy, którzy na przełomie 2013 i 2014 roku wykorzystaliby siedem dni urlopu, mogliby skorzystać z 17 dni wolnych z rzędu.

Długie weekendy

Oprócz okresu świąt Bożego Narodzenia w tym roku pracownicy mogą korzystać także z innych, długich weekendów. Pierwsza taka okazja dotyczy Święta Pracy (1 maja wypada w sobotę) oraz święta Konstytucji 3 Maja (wypada w poniedziałek). Wystarczy, że 4 maja (wtorek) pracownicy odbiorą dzień wolny za 1 maja i ich długi weekend majowy będzie trwał cztery dni. Jeśli dodatkowo zdecydują się na skorzystanie z trzech dni urlopu wypoczynkowego (od 5 do 7 maja), uzyskają dziewięć dni wolnego z rzędu.

Tradycyjnie, jak co roku, pracownicy będą mogli też wykorzystać jeden dzień urlopu wypoczynkowego (w piątek 4 czerwca), aby przedłużyć weekend wypadający po święcie Bożego Ciała (w tym roku przypada ono 3 czerwca). W podobny sposób mogą wydłużyć weekend przypadający po święcie Niepodległości. W tym roku 11 listopada wypada bowiem w czwartek.

Dwa spośród 12 dni świątecznych (15 sierpnia - święto Wniebowzięcia NMP oraz 26 grudnia - drugi dzień świąt Bożego Narodzenia) w tym roku wypadają w niedzielę.

- Pracodawcy nie muszą za te dni oddawać pracownikom dni wolnych w innym terminie - mówi Katarzyna Grzybowska-Dworzecka, prawnik z Kancelarii Michałowski, Stefański Adwokaci.

1,07 mld zł może stracić budżet państwa na wprowadzeniu dodatkowego dnia wolnego od pracy

W 2010 roku czeka nas pięć długich weekendów

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

  LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

  Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

  Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

  Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

  Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

  Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

  REKLAMA

  Jak założyć e-Doręczenia? Wniosek przedsiębiorcy

  Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o utworzenie adresu do e-Doręczeń przez Biznes.gov. Po aktywacji adresu, firma korzysta ze skrzynki do e-Doręczeń w Koncie Przedsiębiorcy. Jak zrobić e-Doręczenia?

  Kompetencje kobiet w branży IT. Większy udział kobiet jest istotny z powodu deficytu wykwalifikowanych kadr

  W październiku 2024 r. zaczną obowiązywać unijne przepisy mające na celu zbudowanie większej odporności biznesu na cyberataki. W związku z tym należy podjąć działania podnoszące kompetencje z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Tymczasem inicjatywy podnoszące kompetencje cyfrowe kobiet podejmowane są w zaledwie 20,4% miejsc pracy.

  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  REKLAMA

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  REKLAMA