REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fiskus coraz więcej musi płacić za błędy

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Błędna decyzja organów podatkowych może doprowadzić firmę do bankructwa. Zdaniem ekspertów pomyłki w rozstrzygnięciach wynikają m.in. ze złego prawa. Podatnicy poszkodowani działaniami urzędników powinni występować o odszkodowania.

Przypadków błędnych decyzji organów podatkowych, w wyniku których podatnicy ponieśli spore szkody, mieliśmy już co najmniej kilka. Głośne sprawy, chociażby Romana Kluski czy spółki JTT, pokazują, że pomyłka urzędnika może prowadzić do nieodwracalnych skutków - bankructwa przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Teraz w Sądzie Okręgowym w Kielcach czeka na rozpatrzenie pozew podatniczki z Chmielnika (woj. świętokrzyskie), Niny Cholewickiej, która za błędną decyzję kieleckich organów podatkowych żąda 12 mln zł odszkodowania.

REKLAMA

- Izba Skarbowa w Kielcach nie zna treści pozwu skierowanego do sądu okręgowego. Z doniesień prasowych wynika, że pozwana jest Prokuratoria Generalna, ze względu na wartość przedmiotu sporu. W związku z tym Izba Skarbowa w Kielcach nie będzie uczestnikiem tego procesu - komentuje sprawę Maria Bojczuk z Izby Skarbowej w Kielcach.

Na tym tle pojawia się pytanie, czy sprawy o odszkodowania w związku z błędnymi decyzjami organów podatkowych mają sens? Eksperci są zgodni - tak. Warto walczyć o zadośćuczynienie.

Powody pomyłek

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jest wiele przyczyn, które powodują, że podatnicy ponoszą w starciu z fiskusem straty niewspółmiernie wielkie do ich przewinień. Według Arkadiusza Michaliszyna, prawnika, partnera w CMS Cameron McKenna, przede wszystkim należy winić złe prawo, które daje dużą swobodę interpretacyjną. Problemem jest także nadgorliwość niektórych urzędników, którzy nie mają w poważaniu zasady obiektywizmu i w rozstrzyganiu spraw kierują się tylko i wyłącznie interesem fiskusa.

- Interes obywatela jest równoważny interesowi państwa - mówi Arkadiusz Michaliszyn.

Dodaje, że jest rzeczą oczywistą, że państwo powinno brać pełną odpowiedzialność za działania urzędników.

- Państwo nie może być zbójem z nożem w zębach - komentuje nasz rozmówca z CMS Cameron McKenna.

Świadomość społeczna

Według dr. Janusza Fiszera, partnera w Kancelarii Prawnej White & Case i docenta UW, groźba wystąpienia podatnika z roszczeniem odszkodowawczym dyscyplinująco wpływa na działania organów państwa, w tym także organów skarbowych.

- Jeżeli decyzja lub działania organów były jawnie bezprawne, prawo do odszkodowania powinno być egzekwowane - sugeruje dr Janusz Fiszer.

REKLAMA

Dodaje, że przypadek pana Kluski i spółki JTT to najbardziej znane przykłady nadużycia prawa. Niewątpliwie takich sytuacji było więcej, nie zawsze jednak mają one tak opłakane skutki i nie zawsze pokrzywdzeni decydują się na wniesienie pozwów.

- W miarę podnoszenia się ogólnej kultury prawnej społeczeństwa przypadków takich może być więcej. Z drugiej strony, organy państwa muszą mieć świadomość potencjalnych skutków swoich działań lub zaniechań - komentuje dr Fiszer.

Prawo do odszkodowania

Uprawnienie do odszkodowania za zawinione lub bezprawne działania organów państwa, w wyniku których nastąpiła szkoda, jest jednym z elementów demokratycznego państwa, a więc obejmuje również odszkodowanie za ewidentnie błędne działania organów skarbowych.

Magdalena Urbanowicz, konsultant w TPA Horwath Sztuba Kaczmarek, stwierdza, że podatnicy coraz częściej domagają się zadośćuczynienia od Skarbu Państwa za szkody poniesione wskutek pomyłek urzędników. O odszkodowanie można ubiegać się na podstawie m.in. przepisów Ordynacji podatkowej oraz kodeksu cywilnego.

- Odszkodowanie od Skarbu Państwa należy się w przypadku szkody wyrządzonej przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej. Zanim jednak podatnik wystąpi o odszkodowanie do sądu cywilnego, musi przejść przez postępowanie odwoławcze, wnioskując o stwierdzenie niezgodności decyzji z prawem - argumentuje Magdalena Urbanowicz.

Stwierdza też, że dopiero po pomyślnym zakończeniu tego postępowania i stwierdzeniu niezgodności z prawem podatnik może się domagać odszkodowania. Jest to jednak dopiero początek drogi.

Również dr Nina Półtorak, dyrektor w Ernst & Young, uważa, że błędne decyzje organów skarbowych są i powinny być podstawą odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa.

- W praktyce uzyskanie odszkodowania jest trudne. Uzależnione jest bowiem od wykazania szkody, związku przyczynowego pomiędzy błędną decyzją a szkodą oraz wymaga stwierdzenia bezprawności decyzji we właściwym postępowaniu. Ta ostatnia przesłanka sprawia najwięcej kłopotu. Orzecznictwo sądowe w zasadzie wykluczyło uzyskanie odszkodowania z tytułu decyzji I-instancyjnej, czyli najczęściej urzędu skarbowego, podczas gdy właśnie ta decyzja często jest źródłem szkody - tłumaczy dr Nina Półtorak.

Dodaje, że odszkodowanie może być przyznane z tytułu decyzji II-instancyjnej (izby skarbowej), ale wymaga to stwierdzenia jej niezgodności z prawem w ramach skargi do sądu administracyjnego lub postępowań nadzwyczajnych. Bez takiego stwierdzenia sąd cywilny, do którego wnoszone jest roszczenie odszkodowawcze, odmówi przyznania odszkodowania. Wciąż nie ma także możliwości przyznania odszkodowania w sytuacji, gdy szkoda wynika z wyroku sądu administracyjnego naruszającego prawo.

- W Sejmie od ponad roku jest projekt ustawy poszerzający zakres odpowiedzialności urzędników, co mogłoby wpłynąć pozytywnie na jakość podejmowanych decyzji - stwierdza Magdalena Urbanowicz.

Odszkodowani w sprawach podatkowych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

 

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA