reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy łatwiej zatrudnią niepełnosprawnych

Firmy łatwiej zatrudnią niepełnosprawnych

Pracodawca nie będzie musiał uzyskiwać opinii Państwowej Inspekcji Pracy, aby zatrudnić osobę niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym lub znacznym.


Więcej niepełnosprawnych może znaleźć pracę w firmach, które nie są zakładami pracy chronionej. Pracodawca nie będzie musiał już czekać na opinię PIP o przystosowaniu miejsca pracy niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Inspekcja będzie kontrolować ich stanowiska już po ich zatrudnieniu. Tak wynika z komisyjnego projektu nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny skierowała go do drugiego czytania na posiedzeniu plenarnym Sejmu. Projekt ma duże szanse na uchwalenie, bo poparły go kluby PO i PSL.

- Obowiązki formalne nie powinny zniechęcać firm do zatrudnienia niepełnosprawnych - mówi Katarzyna Mrzygłocka, posłanka PO.

Mieczysław Kasprzak, poseł PSL, dodaje, że obecnie zdarza się, że firmy muszą czekać na inspektora pracy, aby otrzymać pozytywną opinię dotyczącą przystosowania miejsca pracy.

- To utrudnia ich zatrudnienie - mówi Mieczysław Kasprzak.

Przeciwko projektowi głosowali posłowie klubów PiS i Lewicy.

- Chcemy zachęcać pracodawców do zatrudnienia niepełnosprawnych, ale nie przez kolejną, cząstkową nowelizację ustawy, która nie wskazuje nawet, jakie skutki może wywołać - mówi Stanisław Szwed, poseł PiS.

Podkreśla, że zmiana przepisów może doprowadzić do pogorszenia warunków pracy niepełnosprawnych. Z obawy o utratę zatrudnienia mogą oni nie informować PIP o nieprzystosowaniu miejsca pracy do ich potrzeb.

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Talento

Firma konsultingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama