REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Potrzebny jest plan aktywizacji dla każdego bezrobotnego

Paweł Jakubczak
Paweł Jakubczak

REKLAMA

Indywidualne podejście do bezrobotnego to warunek skutecznej walki z bezrobociem. Niestety teraz o nie trudno.

PAWEŁ JAKUBCZAK

REKLAMA

W Polsce mimo spowolnienia gospodarczego pracuje 16 mln osób - najwięcej od początku lat 90. Czy spodziewała się pani tego?

ELŻBIETA KRYŃSKA

Jestem tym raczej zaskoczona, biorąc pod uwagę trudną sytuację gospodarczą w ostatnim czasie. Wzrost PKB w III kwartale 2009 r. wyniósł 1,7 proc. W poprzednim kwartale gospodarka rosła w tempie 1,1 proc., a na początku roku 0,8 proc. Aby sytuacja na rynku pracy zdecydowanie się poprawiła, PKB powinien rosnąć w tempie ok. 4 proc. rocznie.

Mimo rekordowego zatrudnienia stopa bezrobocia rośnie. Dlaczego?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawcy postępują racjonalnie. Zatrudniają osoby z doświadczeniem, które nie wymagają ponoszenia dużych kosztów przygotowania do pracy, bo z reguły nie muszą być szkolone i od razu mogą podjąć obowiązki. Niestety, tradycyjnie trudności ze znalezieniem zatrudnienia mają młode osoby, rozpoczynające pracę. Pracodawcy uważają, często nie bez podstaw, że wiedza i umiejętności młodych ludzi są niedostosowane do wymagań rynku pracy. Z ich zatrudnieniem jest ten sam problem zresztą w całej UE. Stopa bezrobocia osób młodych w pozostałych państwach unijnych pozostaje w podobnej proporcji do stopy bezrobocia ogółem, jak w Polsce - jest około dwukrotnie wyższa. Dzieje się tak, bo dużo fachowców dysponujących doświadczeniem zawodowym też poszukuje zajęcia. To nimi przede wszystkim są zainteresowani pracodawcy w procesach rekrutacyjnych.

Czy to wszystko?

Młodzi ludzie, nawet stosunkowo dobrze wykształceni, nie mają też gdzie zdobywać praktyki, tak potrzebnej do wykonywania pracy. Do niedawna dla wielu z nich ratunkiem był wyjazd za granicę. Tam mogli co prawda zdobyć doświadczenie, ale często nieistotne dla przyszłego budowania kariery. Wykonywali bowiem lub wykonują nadal proste prace, których nie chcą podejmować obywatele państw bogatszych.

Kiedy więcej młodych osób będzie pracowało?

Już niedługo będzie ich na rynku pracy coraz mniej. Pokolenie wyżu demograficznego przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku wkracza już w wiek dojrzały. Na szczęście kryzys światowy powoli się kończy. Gdy minie, pracodawcy będą bardziej skłonni do zatrudniania także młodych pracowników. Ponieważ równocześnie zmniejszy się ich liczba - zmaleje zagrożenie bezrobociem.

Co robić, aby młodzi już na początku nie wypadli z rynku pracy nawet na kilka lat?

Powinni oni jak najczęściej jako bezrobotni korzystać z wielu instrumentów rynku pracy opłacanych z Funduszu Pracy. Trzeba myśleć o wdrażaniu w urzędach pracy indywidualnego podejścia do bezrobotnych. Urzędnicy powinni szyć garnitur na ich miarę.

Czy wtedy będziemy mieli 500 tys. bezrobotnych zamiast 1,81 mln jak obecnie?

Nie tak szybko. Indywidualne podejście do bezrobotnego to podstawowy warunek skutecznej walki z bezrobociem. Teraz o nie trudno, bo stopa bezrobocia jest wysoka, liczba klientów urzędów pracy bardzo duża, a ich zasoby kadrowe i majątkowe dosyć skromne. Kiedy liczba bezrobotnych będzie się zmniejszała, o takie podejście będzie łatwiej. Zakłada ono, że pośrednik pracy musi znać bezrobotnego i jego środowisko tak jak lekarz rodzinny chorego pacjenta i jego rodzinę, tak samo też powinien być w stałej gotowości pomocy. Istnieje potrzeba opracowywania dla każdego zarejestrowanego bezrobotnego i poszukującego pracy indywidualnego planu działania, określającego drogę dojścia do zatrudnienia, tworzoną przy wykorzystaniu dostępnych usług i instrumentów polityki rynku pracy. Wymaga to zwiększenia zasobów kadrowych urzędów pracy (pośredników pracy, doradców zawodowych) i ich zasobów majątkowych (głównie lokali i ich wyposażenia).

Fot. Marek Matusiak

Elżbieta Kryńska

profesor, kierownik katedry polityki ekonomicznej Uniwersytetu Łódzkiego, pracuje też w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA