Od 2010 r. dodatkowy urlop macierzyński
REKLAMA
Od 1 stycznia 2010 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy Kodeksu pracy przyznające prawo do dodatkowego, fakultatywnego urlopu macierzyńskiego. Skorzysta z niego zarówno matka, jak i ojciec dziecka, bezpośrednio po zakończeniu urlopu obligatoryjnego.
REKLAMA
Dodatkowy urlop macierzyński będzie wprowadzany etapowo i wyniesie:
• w latach 2010 i 2011 - 2 tygodnie (przy urodzeniu jednego dziecka przy jednym porodzie) i 3 tygodnie (przy urodzeniu więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie);
• w latach 2012 i 2013 - odpowiednio 4 i 6 tygodni;
• w 2014 roku - odpowiednio 6 i 8 tygodni.
Konieczny wniosek
REKLAMA
Warunkiem skorzystania z fakultatywnego urlopu jest złożenie pracodawcy pisemnego wniosku w terminie co najmniej 7 dni przed jego rozpoczęciem. Ponadto w chwili składania wniosku pracownica musi być w trakcie urlopu macierzyńskiego podstawowego, gdyż urlop dodatkowy można wykorzystać wyłącznie bezpośrednio po urlopie obligatoryjnym.
Pracodawca ma obowiązek uwzględnić prawidłowo złożony wniosek. Gdyby jednak pracownica nie zachowała terminu wskazanego dla złożenia wniosku, od woli pracodawcy będzie zależeć jego uwzględnienie. W razie braku akceptacji ze strony przełożonego, pracownica utraci prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego.
Urlop dodatkowy także dla ojca
Zasady dotyczące formy i terminu składania wniosku będą odnosić się także do pracowników - ojców wychowujących dziecko, ubiegających się o dodatkowy urlop. Jednak ojcowie nabędą do niego prawo w przypadku, gdy:
• korzystają z urlopu ojcowskiego po rezygnacji z urlopu macierzyńskiego pracownicy - matki po upływie 14 tygodni urlopu macierzyńskiego,
• nie korzystali z podstawowego urlopu; w takim przypadku pracownik - ojciec powinien wskazać w swoim wniosku również termin zakończenia urlopu macierzyńskiego przez pracownicę.
Urlop ojcowski
Od nowego roku pracownicy zyskają również prawo do urlopu ojcowskiego, w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy. Także i w tym przypadku urlop udzielany jest na pisemny wniosek pracownika składany na co najmniej 7 dni przed jego rozpoczęciem. W razie niezachowania terminu, ojciec nie straci jednak prawa do urlopu ojcowskiego, co najwyżej skorzysta z niego w późniejszym terminie. Jedynym ograniczeniem jest okres ukończenia przez dziecko 12 miesięcy.
Alicja Fal
mojafirma.infor.pl/PKPP Lewiatan
REKLAMA
REKLAMA