Nowe formularze dla przedsiębiorców rejestrujących się w systemie EORI
REKLAMA
24 listopada 2009 r. wchodzi w życie rozporządzenie ministra finansów z 23 października 2009 r. (Dz.U. nr 187, poz. 1451) zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów formularzy stosowanych w sprawach celnych, które wprowadza do krajowego systemu prawa celnego wzory wniosków o rejestrację/aktualizację w systemie EORI (Wspólnotowym Systemie Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych) wraz z instrukcją ich wypełniania.
REKLAMA
Nowe przepisy wprowadzają dwa formularze wniosku:
• PG-K - dla podmiotów krajowych (mających siedzibę w Polsce),
• PG-Z - dla podmiotów zagranicznych (nie mających siedziby w UE).
Wnioski posłużą nie tylko do rejestracji, ale także do weryfikacji, aktualizacji, korekty lub uzupełniania danych. Należy je wypełniać zgodnie z instrukcją.
Obowiązek rejestracji w systemie EORI mają przedsiębiorcy, którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej realizują czynności określone w przepisach prawa celnego. Wniosek składają tylko raz i otrzymują swój unikalny numer identyfikacyjny EORI. Będą się nim posługiwać na obszarze całej UE we wszystkich transakcjach i czynnościach celnych, przy których wymagany jest ich identyfikator. Zyskają również dostęp do określonych danych na temat innych podmiotów gospodarczych (za ich uprzednią zgodą).
W Polsce przedsiębiorcy mogą zarejestrować się w systemie EORI:
• poprzez złożenie lub przesłanie pocztą wniosku rejestracyjnego (w formie pisemnej)
• osobiście przez wnioskodawcę lub poprzez przedstawiciela wnioskodawcy (posiadającego jego upoważnienie)
• w urzędach lub oddziałach celnych na terenie Polski
• przed pierwszą operacją celną lub w jej trakcie.
Celem wdrożenia systemu EORI było przyspieszenie załatwiania formalności i operacji celnych przez przedsiębiorców i osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, uczestniczące w czynnościach celnych.
Alicja Fal
mojafirma.infor.pl
REKLAMA
REKLAMA