reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy formułują dyskryminujące ogłoszenia o pracę

Firmy formułują dyskryminujące ogłoszenia o pracę

Oferowane przez pracodawców ogłoszenia o pracę pełne są niezgodnych z prawem o dyskryminacji sformułowań. Często zawierają zapisy sprzeczne z zasadą równego traktowania w zatrudnieniu odnośnie do kryterium płci.

Takie wnioski płyną z raportu „Równe traktowanie w zatrudnieniu. Przepisy a rzeczywistość" przygotowanego przez Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego. Okazuje się, że z przeanalizowanych 60 727 ogłoszeń o pracę zamieszczonych przez przedsiębiorców w największych polskich gazetach oraz na portalach internetowych specjalizujących się w pośrednictwie pracy, w 24 628 stwierdzono nieprawidłowości mogące prowadzić do naruszenia prawa. Aż 86 proc. stanowiły ogłoszenia sformułowane niezgodnie z zasadą równego traktowania w zatrudnieniu, odnoszące się do kryterium płci.


Takim praktykom przeciwna jest Konfederacja Pracodawców Polskich, zdaniem której stosowanie antydyskryminacyjnych przepisów daje możliwość korzystania z najlepszych na rynku pracowników. Ponadto firmy muszą pamiętać, że przy naborze do pracy obowiązujące antydyskryminacyjne przepisy mogą być źródłem roszczeń pracowników skierowanych do pracodawców naruszających te normy prawne.


Przedsiębiorcy powinni również zwrócić uwagę na pojawiające się wyzwania związane ze zmianami demograficznymi. Według przygotowanej przez Główny Urząd Statystyczny prognozy na lata 2008-2035, w najbliższych latach liczba ludności Polski będzie się systematycznie zmniejszać, przy czym z każdym rokiem tempo spadku będzie coraz wyższe. Stąd coraz więcej kandydatów do pracy będzie w wieku dojrzałym. Przewiduje się, że liczba osób w wieku nieprodukcyjnym przypadająca na 100 osób w wieku produkcyjnym zwiększy się z 55 osób w 2008 r. aż do 74 osób w 2035 roku.


Ekspert KPP Henryk Michałowicz zwraca uwagę, że przedsiębiorcy powinni wdrażać politykę zarządzania wiekiem pracowników, a państwo powinno ich do tego zachęcać, także poprzez prowadzenie takiej polityki w podległej sobie administracji. Bowiem najtańszym sposobem podnoszenia konkurencyjności firm jest korzystanie z wiedzy swoich pracowników.


KPP dostrzega szansę w ramach pozyskiwania funduszy unijnych. Duże możliwości w zakresie wsparcia przedsiębiorstw i ich pracowników mających powyżej 45 roku życia stwarza Program Operacyjny Kapitał Ludzki (PO KL). Umożliwia on realizację zarówno projektów o charakterze ogólnym jak i specjalistycznych szkoleń oraz doradztwa związanego ze szkoleniami dla kadr zarządzających i pracowników przedsiębiorstw.

oprac. Alicja Fal

reklama

Czytaj także

Źródło:

kpp.org.pl
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patentowy.com

Kancelaria Prawa Własności Przemysłowej w Krakowie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama