Ponad 170 tys. spółek nie wpisało się do KRS
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
REKLAMA
Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Sprawiedliwości 170 tys. spółek nie dopełniło obowiązku wpisania się do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Figurują jedynie w rejestrze handlowym. Większość z nich od kilkudziesięciu lat nie prowadzi działalności gospodarczej, a osoby wskazane jako członkowie zarządów i rad nadzorczych nie żyją. Resort sprawiedliwości chce ograniczyć takim spółkom możliwości posługiwania się wyciągami, odpisami i zaświadczeniami z dawnego rejestru handlowego.
Fikcyjne spółki
Spółki, które nie figurują w KRS, nadal istnieją w obrocie i posługują się wyciągami z rejestru handlowego.
- Rejestr handlowy istniał, zanim jeszcze rozpoczął działalność KRS. Figurujące w nim spółki aż do momentu wpisania się do KRS mogą w obrocie gospodarczym okazywać starą dokumentację, mimo że ujawnione są tam wpisy organów, których kadencja dawno minęła, wpisana jest działalność gospodarcza, której spółka nie prowadzi, bo na przykład nie może tego robić ze względu na zmianę przepisów prawa działalności gospodarczej, albo wpisany jest kapitał zakładowy i wartość akcji niezgodna z obecnymi wymogami - tłumaczy adwokat Maria Urbańska z Kancelarii Kosiński i Wspólnicy.
Dlatego też resort sprawiedliwości przygotował projekt nowelizacji przepisów wprowadzających ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym.
Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz
malgorzata.piasecka@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA