Senat za przesunięciem zmian w zaliczkach podatkowych
REKLAMA
W głosowaniu Senat, bez poprawek, poparł uchwaloną przed dwoma tygodniami przez Sejm nowelizację ustaw o PIT i CIT. Za opowiedziało się 54 senatorów, 37 głosowało przeciw.
REKLAMA
Chodzi o zasady wpłacania przez przedsiębiorców zaliczek za ostatni miesiąc (lub kwartał) roku. Zgodnie z obecnymi przepisami ostatnią zaliczkę firmy płacą w podwójnej wysokości. Według uchwalonej w ubiegłym roku nowelizacji, od przeszłego roku reguły te miały się zmienić - zaliczka ta byłaby płacona, jak każda inna. Resort finansów postanowił odsunąć zmiany do 2012 r.
REKLAMA
Rządowi, który zaproponował nowelizację, zależało, by prace nad nią zakończyły się jak najszybciej, aby najdalej do końca listopada została ona ogłoszona. Zgodnie z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego zmiany w podatkach niekorzystne dla podatników muszą mieć bowiem odpowiednie vacatio legis.
Według obecnych przepisów, ostatnia, grudniowa (lub za ostatni kwartał, w przypadku rozliczenia kwartalnego) zaliczka za rok podatkowy jest wpłacana przez podatników do 20 grudnia razem z zaliczką listopadową (za III kwartał). Jej wysokość jest równa zaliczce listopadowej (lub zaliczce za trzeci kwartał). Oznacza to, że w grudniu firmy płacą zaliczkę w podwójnej wysokości.
Uchwalona w ubiegłym roku nowelizacja ustaw o PIT i CIT wprowadziła zasadę, że zaliczka za grudzień będzie odprowadzana w styczniu. Rozwiązanie takie zaproponowała komisja "Przyjazne Państwo". Argumentowała m.in., że obecne regulacje powodują, iż w grudniu przedsiębiorcy kredytują fiskusa. Nowe przepisy miałyby zacząć obowiązywać w 2010 r.
Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.
REKLAMA
REKLAMA