Druga rata odpisu na ZFŚS
REKLAMA
Przepisy ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych określają następujące terminy dokonywania przez pracodawcę wpłat na ZFŚS:
REKLAMA
• do 31 maja danego roku powinien on przekazać co najmniej 75% kwoty odpisu podstawowego,
• do 30 września danego roku zobowiązany jest przekazać pozostałą część środków.
Termin wrześniowej wpłaty dotyczy tylko tych pracodawców zobowiązanych do tworzenia ZFŚS, którzy nie przelali wcześniej całej kwoty.
REKLAMA
Wskazane terminy nie dotyczą ewentualnych dobrowolnych zwiększeń odpisów na ZFŚS, które w danym zakładzie pracy mogą obowiązywać. Nie wiążą także pracodawców, którzy nie będąc zobowiązani ze względu na stan zatrudnienia do tworzenia ZFŚS, utworzyli go na zasadzie dobrowolności.
Podstawą do ustalenia odpisu na ZFŚS w danym roku jest przeciętna planowana liczba zatrudnionych w zakładzie pracy osób, skorygowana w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych. W przypadku gdy do dnia odprowadzenia drugiej raty odpisu na ZFŚS nastąpiły np. znaczne redukcje zatrudnienia, pracodawca może dokonać stosownej korekty przed dokonaniem wpłaty i odprowadzić na rachunek funduszu odpowiednio niższą kwotę.
Przepisy przyznają organizacji związkowej (ale już nie przedstawicielom pracowników czy też po prostu pracownikom w zakładzie pracy, w którym nie ma organizacji związkowej) prawo do wystąpienia do sądu pracy z roszczeniem o przekazanie należnych środków na ZFŚS.
WAŻNE!
Organizacja związkowa ma prawo do wystąpienia do sądu pracy z roszczeniem o przekazanie należnych środków na ZFŚS.
• art. 3-7 i 10-12a ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych - j.t. Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 237, poz. 1656
• obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 19 lutego 2009 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w 2008 r. i w drugim półroczu 2008 r. - M.P. Nr 11, poz. 138
Marek Rotkiewicz
specjalista ds. zatrudnienia
REKLAMA
REKLAMA