REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ETS o świadczeniu usług e-hazardu

REKLAMA

Ograniczenie przez państwo członkowskie liczby przedsiębiorców uprawnionych do prowadzenia gier losowych przez Internet nie jest naruszeniem swobód świadczenia usług, przedsiębiorczości i przepływu kapitału.

Oferowanie hazardu w sieci jest we Wspólnocie legalne, jeżeli służy zwalczaniu oszustw i innych przestępstw. Wątpliwości w tej sprawie pojawiły się w Portugalii. Przepisy wewnętrzne powierzyły tam oferowanie gier losowych wyłącznie organizacji non profit, jednocześnie, przepisy dotyczące hazardu,  przewidują nakładanie wysokich kar na przedsiębiorców, którzy reklamują gry lub naruszają prawo wyłączności. W związku z powyższym, grzywną ukarane zostały dwa przedsiębiorstwa: prywatne gier on-line z siedzibą na Gibraltarze oraz portugalska liga futbolu zawodowego.

REKLAMA

REKLAMA

Rozpoznający sprawę sąd karny I instancji zwrócił się z pytaniem do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości o stwierdzenie zgodności regulacji portugalskich z prawem Unii Europejskiej. Trybunał orzekł, że we wskazanym stanie faktycznym swoboda przedsiębiorczości oraz swoboda przepływu kapitału nie znajdują zastosowania.

Trybunał zwrócił uwagę, że sektor gier losowych jest szczególnie podatny na oszustwa. W związku z tym, jeżeli wprowadzane w prawie portugalskim regulacje ograniczające swobodę świadczenia usług mają na celu ochronę interesu nadrzędnego, jakim jest dobro ogólnospołeczne, ograniczenia takie są dopuszczalne, jednak muszą być one właściwe dla realizacji określonych celów oraz nie mogą wykraczać poza konieczne środki do ich osiągnięcia. Zakazana jest również dyskryminacja kogokolwiek.

Trybunał podkreślił, że znacznie trudniej kontrolować przedsiębiorcę oferującego gry i zakłady, jeżeli jego siedziba znajduje się w innym państwie. Łatwiej również o oszustwa, wynikające z braku bezpośredniego kontaktu między przedsiębiorcą a konsumentem.

Trybunał stwierdził, że zakazanie oferowania gier losowych przez Internet można uznać za słuszne w związku z dodatkowym ryzykiem wywierania wpływu na wynik gier, w stosunku do których sponsor zbiera zakłady.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konsekwencją orzeczenia Trybunału jest związanie nim wszystkich organów administracji, sądów i prywatnych podmiotów we Wspólnocie.

Tytułem konkluzji, przesłanki uznania za legalną grę losową, określone są w polskiej ustawie o grach i zakładach wzajemnych.

Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z dnia 8 września 2009 r. (sygn. akt C 42/07).

Maciej Szulikowski

Radca Prawny i Partner Zarządzający

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA