ETS o świadczeniu usług e-hazardu
REKLAMA
Oferowanie hazardu w sieci jest we Wspólnocie legalne, jeżeli służy zwalczaniu oszustw i innych przestępstw. Wątpliwości w tej sprawie pojawiły się w Portugalii. Przepisy wewnętrzne powierzyły tam oferowanie gier losowych wyłącznie organizacji non profit, jednocześnie, przepisy dotyczące hazardu, przewidują nakładanie wysokich kar na przedsiębiorców, którzy reklamują gry lub naruszają prawo wyłączności. W związku z powyższym, grzywną ukarane zostały dwa przedsiębiorstwa: prywatne gier on-line z siedzibą na Gibraltarze oraz portugalska liga futbolu zawodowego.
REKLAMA
REKLAMA
Rozpoznający sprawę sąd karny I instancji zwrócił się z pytaniem do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości o stwierdzenie zgodności regulacji portugalskich z prawem Unii Europejskiej. Trybunał orzekł, że we wskazanym stanie faktycznym swoboda przedsiębiorczości oraz swoboda przepływu kapitału nie znajdują zastosowania.
Trybunał zwrócił uwagę, że sektor gier losowych jest szczególnie podatny na oszustwa. W związku z tym, jeżeli wprowadzane w prawie portugalskim regulacje ograniczające swobodę świadczenia usług mają na celu ochronę interesu nadrzędnego, jakim jest dobro ogólnospołeczne, ograniczenia takie są dopuszczalne, jednak muszą być one właściwe dla realizacji określonych celów oraz nie mogą wykraczać poza konieczne środki do ich osiągnięcia. Zakazana jest również dyskryminacja kogokolwiek.
Trybunał podkreślił, że znacznie trudniej kontrolować przedsiębiorcę oferującego gry i zakłady, jeżeli jego siedziba znajduje się w innym państwie. Łatwiej również o oszustwa, wynikające z braku bezpośredniego kontaktu między przedsiębiorcą a konsumentem.
Trybunał stwierdził, że zakazanie oferowania gier losowych przez Internet można uznać za słuszne w związku z dodatkowym ryzykiem wywierania wpływu na wynik gier, w stosunku do których sponsor zbiera zakłady.
Konsekwencją orzeczenia Trybunału jest związanie nim wszystkich organów administracji, sądów i prywatnych podmiotów we Wspólnocie.
Tytułem konkluzji, przesłanki uznania za legalną grę losową, określone są w polskiej ustawie o grach i zakładach wzajemnych.
Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z dnia 8 września 2009 r. (sygn. akt C 42/07).
Maciej Szulikowski
Radca Prawny i Partner Zarządzający
M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
REKLAMA
REKLAMA