REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlopy dla ojców mogą być dłuższe

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

Okres, w którym oboje rodziców korzysta z urlopu wychowawczego, może zostać wydłużony. Wprowadzony zostanie też zakaz dyskryminacji osób, które wystąpią o taki urlop.

Bruksela chce wprowadzić przepisy, które zapewnią równiejsze korzystanie z uprawnień rodzicielskich przez matki i ojców dzieci. Co najmniej cztery miesiące urlopu rodzicielskiego, którego odpowiednikiem w Polsce jest urlop wychowawczy i ojcowski, nie będzie mógł być przenoszony na jednego rodzica. Wyjątkowo okres ten będzie mógł być skrócony do jednego miesiąca. Tak wynika z wniosku Komisji Europejskiej do Rady UE o wdrożenie nowej dyrektywy w sprawie urlopu rodzicielskiego. Zastąpiłaby ona Dyrektywę z 3 czerwca 1996 r. (96/34/WE).

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, Polska będzie musiała zmienić krajowe przepisy o urlopie wychowawczym. Obecnie rodzicom przysługuje maksymalnie trzy lata urlopu wychowawczego, które można wykorzystać maksymalnie w czterech częściach do ukończenia przez dziecko czwartego roku życia. Przez trzy miesiące matka i ojciec dziecka mogą korzystać z takiego urlopu w tym samym czasie.

- Po zmianach w przepisach unijnych okres ten może zostać wydłużony o jeden dodatkowy miesiąc - tłumaczy dr Krzysztof Walczak z firmy Orłowski, Patulski, Walczak Doradztwo organizacyjno-prawne, specjalista europejskiego prawa pracy.

Urlopem rodzicielskim w rozumieniu przepisów unijnych jest również urlop ojcowski, który będzie przysługiwał ojcom od 1 stycznia 2010 r. Możliwe więc, że ustawodawca zdecyduje się na wydłużenie tego urlopu, aby okres urlopu rodzicielskiego, którego nie można przekazać innemu rodzicowi (łącznie z częścią urlopu wychowawczego, którą może jednocześnie wykorzystywać oboje rodziców), wyniósł cztery miesiące.

Zmienią się też inne uprawnienia rodzicielskie. Pracownik powracający z urlopu wychowawczego będzie miał prawo wystąpić o zmianę godzin pracy lub organizacji pracy. Pracodawcy będą musieli uwzględniać ich potrzeby rodzicielskie przy ocenie wniosków w tych sprawach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Ustawodawca będzie musiał też wprowadzić do kodeksu pracy zakaz dyskryminacji pracowników, którzy wystąpią o udzielenie im urlopu wychowawczego - tłumaczy dr Krzysztof Walczak.

Podkreśla, że wykluczy to sytuacje, gdy np. pracownicy tacy nie są poddawani okresowym ocenom pracy i nie otrzymują podwyżek, które dostaną pozostali podwładni.

REKLAMA

Z wniosku KE wynika też, że nowe przepisy dotyczące urlopów rodzicielskich będą dotyczyć nie tylko osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, ale także tych pozostających w innym stosunku zatrudnienia określonym przez prawo, układy zbiorowe lub praktykę, obowiązujące w każdym państwie członkowskim.

- Za granicą prawo do urlopu wychowawczego często zawarte jest w układach zbiorowych pracy. W polskim prawie pracy urlop przysługuje wyłącznie pracownikom - mówi Katarzyna Grzybowska-Dworzecka z Kancelarii Michałowski, Stefański Adwokaci.

Podkreśla, że aby ubiegać się o urlop wychowawczy na podstawie stosowanej praktyki, należałoby wykazać, że dana grupa zawodowa, która jest zatrudniona na podstawie innych umów niż umowa o pracę, zawsze miała zagwarantowane w nich prawo do urlopu wychowawczego.

Państwa UE będą miały dwa lata na dostosowanie przepisów do nowej dyrektywy. Ma ona zachęcić mężczyzn do korzystania z urlopów rodzicielskich. Obecnie z urlopów wychowawczych korzysta tylko 2 proc. Polaków. Najczęściej nie wynika to jednak z braku chęci, lecz faktu, że w Polsce urlop wychowawczy jest bezpłatny.

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA