reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nie można uzależniać wysokości kosztów od rodzaju firmowego auta

Nie można uzależniać wysokości kosztów od rodzaju firmowego auta

Już obecnie, a nie dopiero od 2012 roku, wszystkie kategorie samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej, powinny być objęte możliwością pełnego odliczania VAT, w tym również od paliwa.

Ministerstwo Finansów w przygotowanym projekcie zmian ustawy o VAT zakłada utrzymanie do 2012 roku ograniczeń w odliczeniu VAT przy nabyciu pojazdów z tzw. „kratką” (tj. samochodów innych niż osobowe o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg i dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony) oraz paliwa wykorzystywanego do ich napędu. Związek Rzemiosła Polskiego zaproponował swoje stanowisko do tych propozycji.


Wprawdzie Związek podzielił pogląd wyrażony w założeniach do projektu, że stan prawny ukształtowany wyrokiem TSWE stwarza pewne preferencje w rozliczeniach podatkowych dla określonej grupy samochodów z tzw. „kratką”, których konstrukcja w rzeczywistości nie różni ich lub różni minimalnie od samochodów osobowych. Nie popiera jednak rozwiązań, które będą niekorzystne dla obydwu grup podatników wykorzystujących do działalności gospodarczej samochody osobowe (również te z kratką).


Zdaniem Związku, dalsze utrzymywanie zasady  ograniczającej możliwość odliczeń VAT w samochodach osobowych i innych, nie spełniających  ustalonych kryteriów technicznych, powoduje nierówność sytuacji podatników wykorzystujących samochody w prowadzonej działalności gospodarczej. Przede wszystkim jednak jest to  nie do zaakceptowania z punktu widzenia uznawania pełnych kosztów działalności gospodarczej.


Nie można uzależniać wysokości kosztów uzyskania przychodów  (bo ograniczenie do odliczeń VAT tak skutkuje), od rodzaju samochodu  wykorzystywanego w działalności gospodarczej. Skutki tego ograniczenia są jeszcze bardziej dotkliwe dla podatników opłacających podatek dochodowy w formach zryczałtowanych, gdzie nie ma możliwości choćby częściowego zrekompensowania braku odliczenia VAT-u - poprzez zaliczenie  zakupu w koszty w kwocie brutto.


Dlatego ZRP, uwzględniając tezy wyroku TSWE, uważa że już obecnie a nie dopiero po roku 2012, należałoby objąć możliwością pełnego odliczania VAT (w tym i od paliwa) wszystkie kategorie samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Przyspieszenie zniesienia powyższych ograniczeń jest istotne zwłaszcza w obecnej sytuacji gospodarczej, w której zmiany systemu podatkowego wpływające na zmniejszenie obciążeń podatkowych firm mogą dodatkowo stanowić ważny element polityki antykryzysowej.

oprac. Alicja Fal

reklama

Czytaj także

Instrukcje VAT. 15 praktycznych procedur dla podatników69.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama