reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nie można uzależniać wysokości kosztów od rodzaju firmowego auta

Nie można uzależniać wysokości kosztów od rodzaju firmowego auta

Już obecnie, a nie dopiero od 2012 roku, wszystkie kategorie samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej, powinny być objęte możliwością pełnego odliczania VAT, w tym również od paliwa.

Ministerstwo Finansów w przygotowanym projekcie zmian ustawy o VAT zakłada utrzymanie do 2012 roku ograniczeń w odliczeniu VAT przy nabyciu pojazdów z tzw. „kratką” (tj. samochodów innych niż osobowe o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg i dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony) oraz paliwa wykorzystywanego do ich napędu. Związek Rzemiosła Polskiego zaproponował swoje stanowisko do tych propozycji.


Wprawdzie Związek podzielił pogląd wyrażony w założeniach do projektu, że stan prawny ukształtowany wyrokiem TSWE stwarza pewne preferencje w rozliczeniach podatkowych dla określonej grupy samochodów z tzw. „kratką”, których konstrukcja w rzeczywistości nie różni ich lub różni minimalnie od samochodów osobowych. Nie popiera jednak rozwiązań, które będą niekorzystne dla obydwu grup podatników wykorzystujących do działalności gospodarczej samochody osobowe (również te z kratką).


Zdaniem Związku, dalsze utrzymywanie zasady  ograniczającej możliwość odliczeń VAT w samochodach osobowych i innych, nie spełniających  ustalonych kryteriów technicznych, powoduje nierówność sytuacji podatników wykorzystujących samochody w prowadzonej działalności gospodarczej. Przede wszystkim jednak jest to  nie do zaakceptowania z punktu widzenia uznawania pełnych kosztów działalności gospodarczej.


Nie można uzależniać wysokości kosztów uzyskania przychodów  (bo ograniczenie do odliczeń VAT tak skutkuje), od rodzaju samochodu  wykorzystywanego w działalności gospodarczej. Skutki tego ograniczenia są jeszcze bardziej dotkliwe dla podatników opłacających podatek dochodowy w formach zryczałtowanych, gdzie nie ma możliwości choćby częściowego zrekompensowania braku odliczenia VAT-u - poprzez zaliczenie  zakupu w koszty w kwocie brutto.


Dlatego ZRP, uwzględniając tezy wyroku TSWE, uważa że już obecnie a nie dopiero po roku 2012, należałoby objąć możliwością pełnego odliczania VAT (w tym i od paliwa) wszystkie kategorie samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Przyspieszenie zniesienia powyższych ograniczeń jest istotne zwłaszcza w obecnej sytuacji gospodarczej, w której zmiany systemu podatkowego wpływające na zmniejszenie obciążeń podatkowych firm mogą dodatkowo stanowić ważny element polityki antykryzysowej.

oprac. Alicja Fal

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Arena Advisory

Doradzamy klientom we wszystkich obszarach podatkowych i prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama