Nie można uzależniać wysokości kosztów od rodzaju firmowego auta
REKLAMA
Ministerstwo Finansów w przygotowanym projekcie zmian ustawy o VAT zakłada utrzymanie do 2012 roku ograniczeń w odliczeniu VAT przy nabyciu pojazdów z tzw. „kratką” (tj. samochodów innych niż osobowe o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg i dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony) oraz paliwa wykorzystywanego do ich napędu. Związek Rzemiosła Polskiego zaproponował swoje stanowisko do tych propozycji.
REKLAMA
REKLAMA
Wprawdzie Związek podzielił pogląd wyrażony w założeniach do projektu, że stan prawny ukształtowany wyrokiem TSWE stwarza pewne preferencje w rozliczeniach podatkowych dla określonej grupy samochodów z tzw. „kratką”, których konstrukcja w rzeczywistości nie różni ich lub różni minimalnie od samochodów osobowych. Nie popiera jednak rozwiązań, które będą niekorzystne dla obydwu grup podatników wykorzystujących do działalności gospodarczej samochody osobowe (również te z kratką).
Zdaniem Związku, dalsze utrzymywanie zasady ograniczającej możliwość odliczeń VAT w samochodach osobowych i innych, nie spełniających ustalonych kryteriów technicznych, powoduje nierówność sytuacji podatników wykorzystujących samochody w prowadzonej działalności gospodarczej. Przede wszystkim jednak jest to nie do zaakceptowania z punktu widzenia uznawania pełnych kosztów działalności gospodarczej.
Nie można uzależniać wysokości kosztów uzyskania przychodów (bo ograniczenie do odliczeń VAT tak skutkuje), od rodzaju samochodu wykorzystywanego w działalności gospodarczej. Skutki tego ograniczenia są jeszcze bardziej dotkliwe dla podatników opłacających podatek dochodowy w formach zryczałtowanych, gdzie nie ma możliwości choćby częściowego zrekompensowania braku odliczenia VAT-u - poprzez zaliczenie zakupu w koszty w kwocie brutto.
Dlatego ZRP, uwzględniając tezy wyroku TSWE, uważa że już obecnie a nie dopiero po roku 2012, należałoby objąć możliwością pełnego odliczania VAT (w tym i od paliwa) wszystkie kategorie samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Przyspieszenie zniesienia powyższych ograniczeń jest istotne zwłaszcza w obecnej sytuacji gospodarczej, w której zmiany systemu podatkowego wpływające na zmniejszenie obciążeń podatkowych firm mogą dodatkowo stanowić ważny element polityki antykryzysowej.
oprac. Alicja Fal
REKLAMA
REKLAMA