REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie można uzależniać wysokości kosztów od rodzaju firmowego auta

REKLAMA

Już obecnie, a nie dopiero od 2012 roku, wszystkie kategorie samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej, powinny być objęte możliwością pełnego odliczania VAT, w tym również od paliwa.

Ministerstwo Finansów w przygotowanym projekcie zmian ustawy o VAT zakłada utrzymanie do 2012 roku ograniczeń w odliczeniu VAT przy nabyciu pojazdów z tzw. „kratką” (tj. samochodów innych niż osobowe o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg i dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony) oraz paliwa wykorzystywanego do ich napędu. Związek Rzemiosła Polskiego zaproponował swoje stanowisko do tych propozycji.

REKLAMA

REKLAMA


Wprawdzie Związek podzielił pogląd wyrażony w założeniach do projektu, że stan prawny ukształtowany wyrokiem TSWE stwarza pewne preferencje w rozliczeniach podatkowych dla określonej grupy samochodów z tzw. „kratką”, których konstrukcja w rzeczywistości nie różni ich lub różni minimalnie od samochodów osobowych. Nie popiera jednak rozwiązań, które będą niekorzystne dla obydwu grup podatników wykorzystujących do działalności gospodarczej samochody osobowe (również te z kratką).


Zdaniem Związku, dalsze utrzymywanie zasady  ograniczającej możliwość odliczeń VAT w samochodach osobowych i innych, nie spełniających  ustalonych kryteriów technicznych, powoduje nierówność sytuacji podatników wykorzystujących samochody w prowadzonej działalności gospodarczej. Przede wszystkim jednak jest to  nie do zaakceptowania z punktu widzenia uznawania pełnych kosztów działalności gospodarczej.


Nie można uzależniać wysokości kosztów uzyskania przychodów  (bo ograniczenie do odliczeń VAT tak skutkuje), od rodzaju samochodu  wykorzystywanego w działalności gospodarczej. Skutki tego ograniczenia są jeszcze bardziej dotkliwe dla podatników opłacających podatek dochodowy w formach zryczałtowanych, gdzie nie ma możliwości choćby częściowego zrekompensowania braku odliczenia VAT-u - poprzez zaliczenie  zakupu w koszty w kwocie brutto.


Dlatego ZRP, uwzględniając tezy wyroku TSWE, uważa że już obecnie a nie dopiero po roku 2012, należałoby objąć możliwością pełnego odliczania VAT (w tym i od paliwa) wszystkie kategorie samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Przyspieszenie zniesienia powyższych ograniczeń jest istotne zwłaszcza w obecnej sytuacji gospodarczej, w której zmiany systemu podatkowego wpływające na zmniejszenie obciążeń podatkowych firm mogą dodatkowo stanowić ważny element polityki antykryzysowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

oprac. Alicja Fal

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA