REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy i gminy nie otrzymują dotacji

Beata Lisowska
Beata Lisowska

REKLAMA

Połowa wniosków o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki odpada z powodu nierealizowania zasady równości płci. W niektórych województwach firmy będą je mogły poprawić.

Wyniki konkursów ogłaszanych w kolejnych województwach dowodzą, że przedsiębiorcy, firmy szkoleniowe i gminy, które ubiegają się o granty z PO KL, nie poradziły sobie z wprowadzonym w tym roku tzw. standardem minimum (patrz ramka). Nie pomógł im też podręcznik przygotowany przez ekspertów Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (MRR). W niektórych wnioskach standard ten w ogóle nie został uwzględniony - ubiegający się o dotacje nie wiedzieli o jego istnieniu.

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 kwietnia projekty w PO KL są oceniane zgodnie z polityką równości płci. Odbywa się to na podstawie sześciu pytań zawartych w przygotowanym przez MRR standardzie. Ubiegający się o dotację na przynajmniej dwa z nich muszą uzyskać odpowiedź twierdzącą. Jednak średnio co drugi wniosek odpadł z tego powodu w wiosennych konkursach.

MRR podczas rozmów z marszałkami województw dopuściło możliwość powtórzenia naborów. Nowy konkurs, na wybór projektów poprawiających zatrudnienie ogłosi 14 września WUP w Warszawie. W poprzednim kwietniowym naborze 60 proc. projektów odpadło z powodu niezrealizowania zasady równości płci. Warszawskiemu WUP zostało około 20 mln zł niewykorzystanych środków.

Powtórna tura konkursów odbędzie się też w woj. zachodniopomorskim. Jak zapewnia Sebastian Snop, wicedyrektor WUP w Szczecinie, mogą do niej przystąpić wszyscy beneficjenci, którzy nie poradzili sobie ze standardem minimum, pod warunkiem że poprawią wnioski. Problem w tym, że nie wszyscy nadal wiedzą, jak to zrobić. Podręcznik MRR zauważa bardzo ogólne założenia, jest mnóstwo sytuacji, których nie wyjaśnia.

REKLAMA

- Wiele zapisów podręcznika trzeba dodatkowo uszczegóławiać, dzwoniąc do konkretnego WUP i dopytując, jak powinna być rozwiązana ta sytuacja. A co województwo, to inny obyczaj. Jedne WUP podchodzą do standardu minimum bardzo restrykcyjnie, inne mniej - mówi Magdalena Piwowarska z Fundacji Rozwoju Nauki i Przedsiębiorczości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powtórki naborów nie będzie w tym roku w woj. warmińsko-mazurskim. W konkursie ogłoszonym na bardzo popularne poddziałanie, w ramach którego gminy ubiegają się o dotacje na zakładanie przedszkoli, z powodu standardu odpadło 60 proc. wniosków.

- Nie możemy powtórzyć konkursu, bo wykorzystaliśmy całą pulę środków. Nie wystarczyło ich nawet dla tych gmin, które złożyły wnioski poprawne - mówi Urszula Pasławska, wicemarszałek woj. warmińsko-mazurskiego.

WUP i urzędy marszałkowskie zorganizowały szkolenia i zamieściły więcej informacji na stronach internetowych. Na tym zamierzają poprzestać. Także MRR nie przewiduje specjalnych działań w tym zakresie.

Beata LisowSka

beata.lisowska@infor.pl

 

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekompensata dla rolnika za brak zapłaty za sprzedane produkty rolne. Wnioski tylko do 31 marca 2025 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że od 1 lutego do 31 marca 2025 r. producent rolny lub grupa może złożyć do oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) wniosek o przyznanie rekompensaty z tytułu nieotrzymania zapłaty za sprzedane produkty rolne od podmiotu prowadzącego skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych, który stał się niewypłacalny w 2023 lub 2024 r. - w rozumieniu ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa (FOR).

Zintegrowane raportowanie ESG zaczyna już być standardem. Czy w Polsce też?

96% czołowych firm na świecie raportuje zrównoważony rozwój, a 82% włącza dane ESG do raportów rocznych. W Polsce 89% dużych firm publikuje takie raporty, ale tylko 22% działa zgodnie ze standardami ESRS, co stanowi wyzwanie dla konkurencyjności na rynku UE.

Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

REKLAMA

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

REKLAMA

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

REKLAMA