REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawcy: duży deficyt to brak bezpieczeństwa w działalności firm

REKLAMA

Informacje rządu o wysokości deficytu budżetowego i długu publicznego, w dłuższej perspektywie spowodują spadek wartości złotego i zmniejszą bezpieczeństwo funkcjonowania polskich firm na rynkach międzynarodowych - ocenili we wtorek eksperci Konfederacji Pracodawców Polskich i PKPP Lewiatan.

Przyjęty we wtorek projekt przyszłorocznego budżetu zakłada 52,2 mld zł deficytu. Realny wzrost PKB ma wynieść 1,2 proc. Przychody z prywatyzacji planowane są na 25 mld zł.

REKLAMA

Zdaniem Adama Ambrozika z KPP "tak ogromny deficyt budżetowy zmniejszy atrakcyjność polskiej gospodarki, a co za tym idzie, naszych przedsiębiorców na świecie". Uważa on, że "rynki międzynarodowe, po pewnym czasie, zareagują na wyższy dług finansów publicznych, więc spadnie wartość złotówki".

REKLAMA

Ekspert KPP zaznaczył, że "dobrą informacją jest decyzja rządu o nie podnoszeniu podatków - VAT i CIT, co dla przedsiębiorców ma zasadnicze znaczenie". "Wprawdzie zapowiadana jest podwyżka akcyzy, ale należy to uznać za wybór mniejszego zła" - stwierdził.

Według Ambrozika "oddalenie, z powodu rosnącego długu publicznego, perspektywy wejścia Polski do euro jest - w dłuższej perspektywie - niekorzystne dla naszych przedsiębiorców. Jednak teraz, ze względu na dynamiczne zmiany w całej gospodarce światowej, zmiana waluty byłaby bardzo ryzykowna".

Ekspert PKPP Lewiatan Lech Pilawski podkreślił, że "perspektywa opóźniania wejścia do strefy euro osłabia bezpieczeństwo działalności polskich przedsiębiorców na rynkach międzynarodowych, którzy będą musieli jeszcze przez kilka lat borykać się z ryzykiem kursowym".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem Pilawskiego wysoki deficyt budżetowy to nie tylko konsekwencja kryzysu gospodarczego, ale także niedokończonych reform, np. reformy emerytalno-rentowej.

"Ważne jest jednak przede wszystkim to, jak rząd będzie chciał sfinansować tak duży deficyt. Dla przedsiębiorców najgorsze byłoby, gdyby okazało się, że firmy staną w jednej kolejce z rządem po kredyty bankowe. Przy tak szczupłej jak obecna ofercie kredytowej, pieniędzy po prostu zabraknie, a to oznaczałoby dalszy spadek inwestycji i upadek kolejnych firm" - powiedział Pilawski.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA