REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Województwa utrudniają firmom dostęp do kredytów

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

Wojewódzcy urzędnicy nie chcą stosować cesji unijnej dotacji jako zabezpieczenia pomostowych kredytów bankowych. W ten sposób utrudniają firmom dostęp do środków na inwestycje.

Niektóre województwa utrudniają firmom, zainteresowanym uzyskaniem unijnych dotacji, dostęp do pomostowych kredytów bankowych. Chodzi o możliwość korzystania z cesji dotacji jako zabezpieczenia pożyczonych pieniędzy.

REKLAMA

- Nie miałem żadnego twardego zabezpieczenia na kredyt i bank zaproponował mi cesję praw do dotacji. Jednak urzędnicy stwierdzili, że to rozwiązanie jest nielegalne. Z tego powodu musiałem zrezygnować z unijnych pieniędzy - opowiada GP jeden z mazowieckich przedsiębiorców.

Podobne problemy sygnalizują także firmy w co najmniej pięciu innych województwach (łódzkie, podkarpackie, podlaskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie). Także tam firmy mają problemy z uzyskaniem zgody na cesję dotacji na rzecz banków.

Działania regionów dziwią Aleksandrę Kwiatkowską, wicedyrektora Departamentu Koordynacji i Wdrażania Programów Regionalnych w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.

- Stosowaliśmy cesję dla dotacji regionalnych w latach 2004-2006 i jest ona legalna. Gdyby któreś z województw zapytało nas o opinię na temat jej stosowania, odpowiedzielibyśmy, że z naszego punktu widzenia nie ma przeciwwskazań - mówi wicedyrektor.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodaje, że MRR nie może narzucać województwom reguł wdrażania funduszy unijnych, bo każde z nich samodzielnie zarządza swoim regionalnym programem operacyjnym.

Cesję dopuszcza także główne źródło unijnego wsparcia dla firm - Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

- W przypadku finansowania inwestycji kredytem bankowym zabezpieczeniem może być cesja wierzytelności - mówi GP Dorota Jarocka z PARP.

Aleksander Lewicki ze Związku Banków Polski mówi, że banki od trzech lat walczą o jak najszersze stosowanie cesji przy unijnych dotacjach.

- Ustanowienie cesji jako formy zabezpieczenia kredytów pomostowych przyczynia się do obniżenia ryzyka kredytowego, a więc także obniżenia kosztów kredytu - podkreśla Aleksander Lewicki.

Według niego dodatkowo udział banku w procesie inwestycyjnym zwiększa bezpieczeństwo projektu, co powinno interesować urzędy. Wpływa to bowiem na obniżenie ryzyka wystąpienia nieprawidłowości przy dotacji.

Szansą dla przedsiębiorców jest informowanie władz regionów o przyczynach problemów z uzyskaniem kredytów na unijne inwestycje. Z naszych informacji wynika, że pod wpływem nacisków ze strony firm i banków na stosowanie cesji w ubiegłym tygodniu zgodziło się województwo mazowieckie i zachodniopomorskie.

CESJA WIERZYTELNOŚCI

Cesję jako zabezpieczenie kredytu bankowego dopuszcza art. 509 kodeksu cywilnego. Zabezpieczeniem są wierzytelności, które kredytobiorca ma u innych podmiotów. W przypadku funduszy unijnych będzie to przyrzeczona w umowie o dofinansowanie dotacja ze środków UE. Spłacenie kredytu przez przedsiębiorcę polega na przekazaniu bankowi przez urząd dotacji.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA