REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jeszcze w tym roku do wzięcia będzie 150 mln zł na e-biznes

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

Już pod koniec października osoby, które marzą o własnej firmie działającej w internecie, będą mogły ubiegać się o unijne dotacje na jej stworzenie. Jak dowiedziała się GP, do podziału będzie 150 mln zł.

Prawie 150 mln zł - tyle unijnych pieniędzy będzie do wzięcia pod koniec października w konkursie na dotacje na założenie własnej firmy w internecie. Jak dowiedziała się GP, został już ustalony budżet zbliżającego się naboru w Działaniu 8.1 w programie Innowacyjna Gospodarka. Szansę na dotacje ze środków UE mają małe firmy, które chcą działać za pośrednictwem internetu i innych elektronicznych kanałów dystrybucji (np. telefonia komórkowa). O pieniądze z UE mogą ubiegać się firmy istniejące krócej niż rok. Ze środków unijnych maksymalnie można dostać 1 mln zł wsparcia. Co najmniej 15 proc. wartości inwestycji trzeba pokryć z własnej kieszeni.

REKLAMA

Barbara Ozimek z Warszawy wraz z koleżanką przygotowuje się do startu w konkursie. Jak mówi, unijna dotacja jest dla niej jedyną szansą za stworzenie własnego, internetowego przedsiębiorstwa.

- Wydaje się, że założenie e-firmy w sieci jest tanie. Jednak po przygotowaniu wstępnego biznesplanu okazało się, że potrzebujemy na ten cel co najmniej 100 tys. zł. Ponieważ nie dysponujemy takimi pieniędzmi, to zdecydowałyśmy się postarać o unijne wsparcie - mówi Barbara Ozimek.

Jej pomysł na e-firmę to branżowy serwis informacyjny. Zarabiać będzie na reklamach oraz opłatach za możliwość umieszczania na portalu swoich treści.

REKLAMA

O unijne wsparcie nie będą mogły się ubiegać e-sklepy. Urzędnicy doszli do wniosku, że jest ich w Polsce dostatecznie dużo i postawili na firmy, które za pośrednictwem sieci chcą świadczyć usługi. Taka konstrukcja nie wyklucza automatycznie wszystkich e-sklepów. Niektóre z nich (np. portal sprzedający dzwonki do telefonów komórkowych) mogą mieć szansę na pieniądze z UE.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dotacje na e-biznes w Działaniu 8.1 są tegorocznym hitem w programie Innowacyjna Gospodarka. Według Wioletty Paprockiej, rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (resort pośredniczy w dystrybucji unijnego wsparcia), w trzech dotychczasowych konkursach zgłosiło się ponad 2,6 tys. chętnych przedsiębiorców. Łącznie ubiegali się o blisko 2 mld zł wsparcia na stworzenie własnych e-firm. Do tej pory dotacje przyznano 473 przedsiębiorcom, którzy podzielili między siebie 250 mln zł.

- Zainteresowanie zbliżającym się konkursem jest olbrzymie. Codziennie zgłasza się do nas nowa firma, które chce zdobyć dotacje w Działaniu 8.1 - mówi Tomasz Chmielecki, współwłaściciel firmy doradczej Euro Grant Consulting z Łodzi.

Dodaje, że należy spodziewać się powtórki z ostatniego konkursu, w którym już pierwszego dnia ogłoszono zamknięcie naboru. Dlatego - jego zdaniem - nie należy zwlekać ze złożeniem dokumentacji, tylko zrobić to pierwszego dnia.

Wnioski należy składać od 26 października w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

DOTACJE Z UE NA INFORMATYZACJĘ FIRMY

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przeprowadzi w październiku także konkurs na unijne dotacje dla firm, które chcą zinformatyzować swoją współpracę ze swoimi partnerami biznesowymi. Nabór rozpoczyna się 5 października. Do podziału będzie prawie 150 mln zł.

473 osoby dostały do tej pory unijne dotacje na firmę internetową

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA