Przepisy nakładają tysiące obowiązków informacyjnych na firmy
REKLAMA
W związku z tym podejmowane są działania w zakresie uproszczenia i zracjonalizowania procesu legislacji oraz usystematyzowania istniejącego dorobku prawnego. Wszystkie te działania realizowane są pod hasłem ”Przedsiębiorca ma prawo” i są jednym z priorytetów strategicznych Ministerstwa Gospodarki ujętych pod nazwą - „Lepsze regulacje prawne”.
REKLAMA
Głównym jego przesłaniem jest wdrożenie w Polsce rozwiązań, które zapewnią tworzenie i funkcjonowanie efektywnych, stabilnych i przejrzystych regulacji gospodarczych. Reforma Regulacji jest realizowana dwutorowo:
• poprzez usprawnienie procesu stanowienia nowego prawa,
• poprzez usprawnienie i uproszczenie istniejących regulacji gospodarczych.
REKLAMA
Pierwszym etapem pomiaru obciążeń administracyjnych w ramach Reformy Regulacji jest kompleksowa identyfikacja obowiązków informacyjnych (OI) nałożonych na przedsiębiorców przez przepisy prawa gospodarczego. MG ustaliło istnienie prawie 6200 takich obowiązków w 482 aktach prawnych.
Z badania wynika, że każdy OI wymaga od przedsiębiorcy przedstawienia różnego rodzaju informacji lub danych na temat jego firmy. Należy go wykonać w oparciu o liczne przepisy prawne oraz katalog czynności niezbędnych do wykonania takiego obowiązku. Przykładem OI może być wymóg składania wniosku lub ubiegania się o zezwolenie.
Najważniejszym celem przeprowadzonego przez MG pomiaru jest redukcja obciążeń administracyjnych. Następnym etapem reformy będzie oszacowanie kosztów, ponoszonych przez przedsiębiorców, przy wykonywaniu zidentyfikowanych obowiązków informacyjnych.
oprac. Alicja Fal
mojafirma.infor.pl/mg.gov.pl
REKLAMA
REKLAMA