REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie łatwiej ubezpieczyć się dobrowolnie w ZUS

Bożena Wiktorowska
Bożena Wiktorowska

REKLAMA

Osoby powracające do Polski oraz byli pracownicy, którzy nadal sami chcą płacić składki do ZUS, będą mogli złożyć wniosek w tej sprawie w dowolnym dla siebie terminie.

NOWE PRAWO

REKLAMA

REKLAMA

Osoba, która będzie chciała dobrowolnie kontynuować samodzielne opłacanie ubezpieczenia emerytalnego i rentowego do ZUS, będzie mogła to robić w dogodnym dla siebie terminie. 1 września wchodzi bowiem w życie ustawa z 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy - Prawo bankowe (Dz.U. nr 71, poz. 609). Zgodnie z nią osoby pragnące nadal podlegać ubezpieczeniom społecznym nie będą musiały, jak miało to miejsce przed nowelizacją ustawy, składać wniosku do oddziału ZUS w ciągu 30 dni, licząc od ustania poprzedniego ubezpieczenia.

Jak podkreśla Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy ZUS, osoba, która wyrazi wolę kontynuacji opłacania ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, będzie mogła złożyć wniosek o objęcie nimi w dowolnym terminie. Takie rozwiązanie umożliwi kontynuowanie ubezpieczenia m.in. przez pracowników, którzy utracili pracę i nie mogąc przez kilka miesięcy znaleźć zatrudnienia na podstawie umowy o pracę lub zlecenia, wykonują różne prace na podstawie umowy o dzieło. Bardzo często takie osoby chciały kontynuować ubezpieczenia emerytalne i rentowe, samodzielnie opłacając za siebie składki na te ubezpieczenia. Nie zawsze jednak wiedziały, że na zgłoszenie do ZUS mają tylko miesiąc od zwolnienia z pracy.

- Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla tych osób stanowi zadeklarowana kwota, która jednak nie może być niższa niż kwota najniższego wynagrodzenia wynoszącego 1276 zł - wyjaśnia Przemysław Przybylski.

Osoby pragnące samodzielnie opłacać składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe muszą same się zgłosić do ZUS. Nie dokonują jednak zgłoszenia siebie jako płatnika składek na formularzu ZUS ZFA, ale składają wniosek o objęcie ubezpieczeniem ZUS ZUA. Przy czym, wypełniając druk, należy pamiętać, aby dane identyfikacyjne płatnika składek i osoby ubezpieczonej były takie same. Osoba zgłaszająca się do dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego i rentowego musi także wpisać odpowiedni kod tytułu ubezpieczenia. Jeżeli chce ona kontynuować ubezpieczenie, musi wpisać kod 19 00. Natomiast osoba sprawująca opiekę nad członkiem rodziny mającym prawo do zasiłku pielęgnacyjnego wpisuje kod 17 00. Osoby podlegające dobrowolnemu ubezpieczeniu mają obowiązek opłacania składek do 10 dnia następnego miesiąca. Jeżeli jednak przystąpią one do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, wówczas wszystkie składki opłaca do 15 każdego miesiąca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

55 tys. osób jest objętych dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalno-rentowymi w ZUS

BOŻENA WIKTOROWSKA

bozena.wiktorowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

  Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  REKLAMA

  Zaskakujący rok na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023 r.?

  To był zaskakujący rok dla rynków, wyjątkowo pomyślny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę widmo recesji, które groziło nam jeszcze na jego początku. Czy ostatnie tygodnie roku znów są obiecujące dla giełdy?

  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  REKLAMA

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  REKLAMA