REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie łatwiej ubezpieczyć się dobrowolnie w ZUS

Bożena Wiktorowska
Bożena Wiktorowska

REKLAMA

Osoby powracające do Polski oraz byli pracownicy, którzy nadal sami chcą płacić składki do ZUS, będą mogli złożyć wniosek w tej sprawie w dowolnym dla siebie terminie.

NOWE PRAWO

REKLAMA

REKLAMA

Osoba, która będzie chciała dobrowolnie kontynuować samodzielne opłacanie ubezpieczenia emerytalnego i rentowego do ZUS, będzie mogła to robić w dogodnym dla siebie terminie. 1 września wchodzi bowiem w życie ustawa z 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy - Prawo bankowe (Dz.U. nr 71, poz. 609). Zgodnie z nią osoby pragnące nadal podlegać ubezpieczeniom społecznym nie będą musiały, jak miało to miejsce przed nowelizacją ustawy, składać wniosku do oddziału ZUS w ciągu 30 dni, licząc od ustania poprzedniego ubezpieczenia.

Jak podkreśla Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy ZUS, osoba, która wyrazi wolę kontynuacji opłacania ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, będzie mogła złożyć wniosek o objęcie nimi w dowolnym terminie. Takie rozwiązanie umożliwi kontynuowanie ubezpieczenia m.in. przez pracowników, którzy utracili pracę i nie mogąc przez kilka miesięcy znaleźć zatrudnienia na podstawie umowy o pracę lub zlecenia, wykonują różne prace na podstawie umowy o dzieło. Bardzo często takie osoby chciały kontynuować ubezpieczenia emerytalne i rentowe, samodzielnie opłacając za siebie składki na te ubezpieczenia. Nie zawsze jednak wiedziały, że na zgłoszenie do ZUS mają tylko miesiąc od zwolnienia z pracy.

- Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla tych osób stanowi zadeklarowana kwota, która jednak nie może być niższa niż kwota najniższego wynagrodzenia wynoszącego 1276 zł - wyjaśnia Przemysław Przybylski.

Osoby pragnące samodzielnie opłacać składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe muszą same się zgłosić do ZUS. Nie dokonują jednak zgłoszenia siebie jako płatnika składek na formularzu ZUS ZFA, ale składają wniosek o objęcie ubezpieczeniem ZUS ZUA. Przy czym, wypełniając druk, należy pamiętać, aby dane identyfikacyjne płatnika składek i osoby ubezpieczonej były takie same. Osoba zgłaszająca się do dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego i rentowego musi także wpisać odpowiedni kod tytułu ubezpieczenia. Jeżeli chce ona kontynuować ubezpieczenie, musi wpisać kod 19 00. Natomiast osoba sprawująca opiekę nad członkiem rodziny mającym prawo do zasiłku pielęgnacyjnego wpisuje kod 17 00. Osoby podlegające dobrowolnemu ubezpieczeniu mają obowiązek opłacania składek do 10 dnia następnego miesiąca. Jeżeli jednak przystąpią one do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, wówczas wszystkie składki opłaca do 15 każdego miesiąca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

55 tys. osób jest objętych dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalno-rentowymi w ZUS

BOŻENA WIKTOROWSKA

bozena.wiktorowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA