REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lepsze perspektywy dla polskiego eksportu

Michał Duszczyk
Patrycja Otto
Patrycja Otto

REKLAMA

Poprawiają się prognozy dla polskiego eksportu – twierdzą eksperci. Ale część eksporterów twierdzi, że szans na zwiększenie sprzedaży za granicę nie widać.

Perspektywy zbytu dla polskich eksporterów poprawiły się II kwartał z rzędu - wynika z raportu opublikowanego przez Narodowy Bank Polski. Choć słaby popyt zagraniczny, wynikający z ogólnoświatowego kryzysu, wciąż jest decydującym czynnikiem ograniczającym eksport, to sprzedaży polskich towarów za granicę sprzyja słaby złoty - twierdzą eksperci NBP.

REKLAMA

Ich zdaniem najwięcej powodów do optymizmu mają producenci wyrobów chemicznych, mebli oraz drewna.

Spora sprzedaż mimo kryzysu

- Notujemy wzrost eksportu średnio o 10 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym - potwierdza Ewa Węgrzyn z Fakro, producenta okien dachowych.

Jak podkreśla, firma umacnia pozycję na rynkach zagranicznych, na które idzie 70 proc. produkcji. Fakro spodziewa się wzrostu przychodów ze sprzedaży o 12 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- W tym roku powinny przekroczyć 1 mld zł - dodaje Ewa Węgrzyn.

Zła sytuacja gospodarcza w Europie Zachodniej spowodowała, że ludzie przestali kupować wyposażenie wnętrz.

- Było wiele bankructw producentów mebli w Europie Zachodniej. Teraz handel poszukuje nowych dostawców, lokując swoje zamówienia w Polsce, która przy obecnych kursach walutowych jest bardzo konkurencyjna - twierdzi Tomasz Walczak z firmy Meble Vox.

Odbiorców za granicą pozyskują również firmy chemiczne.

- Mamy w tego roku podpisać kontrakty w Rosji i na Ukrainie - mówi Olga Wojciechowska, dyrektor w Polychem Systems, produkującej kleje poliuretanowe i pianki montażowe.

Na brak zagranicznego zainteresowania nie narzekają Lasy Państwowe. Zwiększyły o 30 proc. ilość drewna sprzedawanego w tym roku na przetargach. W I półroczu głównie firmy niemieckie i austriackie kupiły w Polsce tyle drewna, ile w całym 2008 roku.

Nowe rynki zbytu

REKLAMA

Eksperci NBP twierdzą, że krajowi producenci, wobec kryzysu u dotychczasowych dostawców, szukają nowych rynków zbytu. Firma Vox sprzedała w tym roku meble odbiorcom w Chinach, Dubaju i Indonezji. Firmy z branży chemicznej, produkujące m.in. chemię budowlaną, nawozy i chemikalia, też nastawiają się na poszukiwanie odbiorców za granicą. Nowy zarząd Zakładów Chemicznych w Policach widzi w zwiększeniu sprzedaży zagranicznej szansę na wyprowadzenie zakładu ze złej sytuacji finansowej.

- Trzeba szybko ożywić eksport, który jest obecnie na poziomie 10 proc. ogółu sprzedaży. Do końca roku chcemy go potroić. Celujemy szczególnie w rynki europejskie, ale nasze dotychczasowe, odległe miejsca zbytu, np. w Ameryce Południowej, też chcemy utrzymać - wyjaśnia Bogusław Kokotowski, wiceprezes spółki.

Utrzymanie dotychczasowych kierunków eksportu dla branż: chemicznej, meblarskiej i drzewnej może okazać się jednak trudne. Sprzedaż do największego odbiorcy dla przedsiębiorstw z tych trzech sektorów, czyli do Niemiec, spada. Jak szacuje Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, w 2009 roku polski eksport do tego kraju zmniejszy się o 15 proc.

Firmy nie chcą kontraktów

Bogdan Czemko, dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego (PIGPD), szacuje, że dziś 60 proc. produkcji przemysłu drzewnego, przeznaczonej na eksport, trafia do Niemiec.

- Pojawiają się jednak nowe kierunki. Pewnym zaskoczeniem jest, że 16 proc. wyeksportowanej z Polski tarcicy iglastej odbiera Francja. Kraj ten bowiem dotychczas nie był ważnym kierunkiem wysyłki produkcji rodzimych tartaków - tłumaczy.

Według PIGPD bieżące sygnały z rynku nie wskazują na poprawę sytuacji w sprzedaży wyrobów tartacznych.

- W maju i czerwcu nastąpiło pewne ożywienie. Przełomu jednak nie będzie - dodaje Bogdan Czemko.

Według Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli (IGPM), 2010 rok będzie jednak najgorszym dla sektora.

- Kondycja naszych dystrybutorów nie jest dobra, co powoduje zatory płatnicze - podkreśla Marek Adamowicz, dyrektor z OIGPM.

Wielu polskich eksporterów z branży drzewnej i chemicznej boryka się z podobnymi problemami.

- Nikt nie chce zawierać kontraktów, ciężko zatem mówić o dobrych perspektywach - mówi Andrzej Strączyński, prezes Tartaku Sulechów, który sprzedaje do Niemiec, Francji, Włoch i Danii.

Oznak poprawy nie widzą również Zakłady Azotowe Kędzierzyn.

Branże z perspektywami na eksport według NBP 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

PATRYCJA OTTO, MICHAŁ DUSZCZYK

gp@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA