REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rusza bezpieczna linia kredytowa dla przedsiębiorców

REKLAMA

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowy z bankami komercyjnymi w sprawie poręczeń kredytów udzielanych mikroprzedsiębiorcom oraz małym i średnim firmom. Rozwiązania na rzecz wzmocnienia sektora MŚP są jednym z najważniejszych elementów realizowanego przez rząd "Planu stabilności i rozwoju", zaakceptowanego już w listopadzie 2008 r.

Poręczeniami, które są formą zabezpieczenia spłaty kredytu, będzie można objąć do 80 proc. wysokości zobowiązania kredytowego. Pomoc będzie udzielana od 100 tys. zł do 10 mln euro. Podstawowa stawka opłaty prowizyjnej w skali roku wyniesie 2 proc. dla poręczeń i 2,5 proc. dla gwarancji.

REKLAMA

W ramach przedsięwzięć antykryzysowych, 28 lipca br. rząd przyjął także program umożliwiający BGK udzielanie kredytów zagranicznym nabywcom polskich towarów i usług. Działania w nim przewidziane mają służyć zwiększeniu naszego eksportu w najbliższych latach.

Od maja br. obowiązują również przepisy pozwalające przedsiębiorcom w szerszym zakresie zaliczać do kosztów podatkowych wydatki na inwestycje w postaci jednorazowych odpisów amortyzacyjnych - np. na zakup maszyn i urządzeń.

Ponadto przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe trudności na skutek kryzysu finansowego, mogą liczyć także na wsparcie, które przewidują rozwiązania zawarte w podpisanej dziś ustawie o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego. Jest to jedna z ważniejszych propozycji rządowego planu antykryzysowego.

Realizacja "Planu stabilności i rozwoju" obejmuje:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• Wsparcie dla osób, które ze względu na utratę pracy nie są w stanie obsługiwać kredytów zaciągniętych na zakup własnego mieszkania (ustawa o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych udzielonych osobom, które utraciły pracę). 9 lipca ustawa została podpisana przez prezydenta. Wejdzie w życie 5 sierpnia 2009 r.

• Ochrona gospodarki i gospodarstw domowych przed niekontrolowanym wzrostem cen energii. Decyzją prezesa URE z 7 maja br. w kieszeniach Polaków pozostanie 1,8 mld zł.

• Wzmocnienie systemu gwarancji i poręczeń dla małych i średnich przedsiębiorstw, co zwiększy ich dostęp do finansowania zewnętrznego (ustawa o zmianie ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne, ustawy o Banku Gospodarstwa Krajowego oraz niektórych innych ustaw). Ustawa weszła w życie 15 maja br.

• Zagwarantowanie wypłacalności depozytów Polaków do 50 tys. euro (ustawa o zmianie ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym). Przepisy weszły w życie 13 grudnia 2008 r.

• Podwyższenie limitu gwarancji i poręczeń Skarbu Państwa do 40 mld zł, co oznacza większą dostępność kredytów dla przedsiębiorstw (zapisane w ustawie budżetowej na 2009 r.).

• Wprowadzenie wyższej ulgi inwestycyjnej (do 100 tys. euro) dla nowo zakładanych firm (ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Przepisy obowiązują od 22 maja br.

• Wspieranie przez Agencję Rozwoju Przemysłu SA inicjatyw pobudzających polską gospodarkę. Program został przyjęty przez rząd 26 maja br.

• Umożliwienie zaliczania do kosztów podatkowych wydatków na prace badawcze poprzez ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zmiany weszły w życie 22 maja br.

 

• Zwiększenie możliwości dokonywania inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego poprzez ustawę o partnerstwie publiczno-prywatnym. Ustawa weszła w życie 27 lutego br.

• Wsparcie dla instytucji rynku finansowego mających problemy z płynnością (ustawa o udzielaniu przez Skarb Państwa wsparcia instytucjom finansowym). Przepisy obowiązują od 13 marca br.

• Zabezpieczenie wypłacalności instytucji finansowych i ich możliwości finansowania gospodarki dzięki ustawie o rekapitalizacji instytucji finansowych. Rząd przyjął ustawę 10 lutego br. Obecnie trwają prace w Sejmie.

• Przyspieszenie inwestycji współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. W ramach tego zadania rząd przyjął:

- Plan wydatkowania środków na koniec 2009 r. w programach współfinansowanych z funduszy europejskich w ramach NSRO 2007-2013, który obowiązuje od 16 grudnia 2008 r.

- Ustawę o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o samorządzie województwa oraz ustawy o samorządzie powiatowym. Weszła w życie 25 października 2008 r.

- Ustawę o zmianie ustawy Prawo zamówień publicznych, którą rząd przyjął 1 kwietnia br. Obecnie trwają prace w Sejmie.

- Ustawę o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Weszła w życie 15 listopada 2008 r.

- Ustawę o zmianie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności. Obowiązuje od 20 grudnia 2008 r.

- Rozporządzenie w sprawie wydatków związanych z realizacją programów operacyjnych, które weszło w życie 12 lutego 2009 r.

• Znalezienie 21,1 mld zł oszczędności w projekcie nowelizacji ustawy budżetowej przyjętym przez Radę Ministrów 7 lipca.

• Wspieranie inwestycji w odnawialne źródła energii. Umożliwia to specjalnie opracowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej program finansowania inwestycji w OZE na lata 2009-2012,

• Ułatwienie podejmowania szybkich i skoordynowanych działań przez najważniejsze uprawnione do tego instytucje, jak Ministerstwo Finansów, NBP czy Komisja Nadzoru Finansowego, na rzecz rozwiązania nasilającego się kryzysu (ustawa o Komitecie Stabilności Finansowej). Obowiązuje od 13 grudnia 2008 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA