Praktyki absolwenckie także po gimnazjum
REKLAMA
Izba zaakceptowała osiem z dziewięciu poprawek Senatu, większość ma charakter doprecyzowujący.
REKLAMA
Uchwalona przez Sejm 26 czerwca ustawa przewiduje, że absolwenci do 30. roku życia będą mogli zawierać z pracodawcami umowy o odbyciu praktyk absolwenckich. Praktyka taka ma się odbywać na podstawie zgody samych zainteresowanych. Umowa taka nie będzie miała charakteru umowy o pracę, nie jest regulowana przez przepisy prawa pracy. Powinna określać rodzaj pracy wykonywanej przez praktykanta, okres odbywania praktyki, tygodniowy wymiar czasu pracy, a także wysokość ewentualnego wynagrodzenia.
Praktyka absolwencka może być płatna lub bezpłatna. Wysokość ewentualnego wynagrodzenia nie może jednak przekraczać dwukrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.
W wypadku praktyki nieodpłatnej umowa może zostać rozwiązana w każdej chwili przez dowolną ze stron. Jeśli natomiast praktykant otrzymuje wynagrodzenie, umowa może być rozwiązana, ale z zachowaniem siedmiodniowego terminu wypowiedzenia.
Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta. Wejście w życie przepisów nastąpi 14 dni po ich ogłoszeniu. Ustawa będzie obowiązywała do końca 2012 roku.
REKLAMA
REKLAMA