REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowy urlop macierzyński zagwarantuje ochronę

Artur Radwan
Artur Radwan

REKLAMA

Takie same prawa pracownicze będą przysługiwać rodzicom biologicznym, adopcyjnym, korzystającym z urlopu ojcowskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Rodzice, którzy skorzystają z tzw. dodatkowego urlopu macierzyńskiego, zostaną objęci taką samą ochroną jak osoby korzystające z podstawowego urlopu macierzyńskiego. Takie m.in. zmiany przewiduje przygotowany przez resort pracy projekt nowelizacji kodeksu pracy, który trafił już do konsultacji społecznych. Ma wejść w życie 14 dni od ogłoszenia.

REKLAMA

W uchwalonej 21 listopada 2008 r. nowelizacji kodeksu pracy (Dz.U. nr 223, poz. 1460) wprowadzona została dla osoby wracającej z urlopu macierzyńskiego gwarancja powrotu na takie samo lub równorzędne stanowisko i wypłaty określonej wysokości pensji. Kolejna nowelizacja k.p., tzw. ustawa prorodzinna (z 6 grudnia), wprowadziła m. in. dodatkowy urlop macierzyński na wniosek pracownika. Wprowadziła też urlop ojcowski.

W związku z tym te dwa rodzaje nowych urlopów nie zostały objęte gwarancjami dotyczącymi ochrony po powrocie do pracy. Nie zostali też nimi objęci rodzice adopcyjni, korzystający z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. W sprawie tej w resorcie pracy interweniowali m.in. rzecznik praw obywatelskich i rzecznik praw dziecka.

Przygotowany przez resort pracy projekt nowelizacji zakłada więc objęcie ochroną pracowników, którzy od 2010 roku będą korzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego (docelowo ma wynieść cztery lub sześć tygodni), i tych, którzy będą korzystać z urlopu ojcowskiego (od 2010 roku wyniesie 1 tydzień, od 2012 - 2 tygodnie). Prawo do ochrony zyskają też rodzice adopcyjni, korzystający z dodatkowego urlopu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Obejmowanie większej liczby pracowników takimi wyraźnie wymienionymi i szczegółowymi gwarancjami nie zawsze działa na ich korzyść - mówi Bartłomiej Raczkowski, adwokat z Bartłomiej Raczkowski Kancelaria Prawa Pracy.

REKLAMA

Jego zdaniem, nieobjęcie pracowników takim prawem w przypadku dodatkowego urlopu macierzyńskiego umożliwiałoby im powrót wyłącznie na to samo stanowisko. Po wejściu w życie nowych przepisów pracodawca będzie mógł powracającą osobę zatrudnić na stanowisku równorzędnym.

Ustawa prorodzinna objęła też roczną ochroną przed zwolnieniem pracowników, mających prawo do urlopu wychowawczego i obniżających wymiaru czasu pracy z tytułu opieki nad dzieckiem. W projekcie ustawy przepis ten został doprecyzowany przez wprowadzenie terminu na złożenie przez pracownika wniosku o pracę w obniżonym wymiarze. Ma on być składany dwa tygodnie przed rozpoczęciem pracy w obniżonym wymiarze.

12,1 mln osób jest zatrudnionych na etacie

ARTUR RADWAN

artur.radwan@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

REKLAMA

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

REKLAMA

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

REKLAMA