REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowy urlop macierzyński zagwarantuje ochronę

Artur Radwan
Artur Radwan

REKLAMA

Takie same prawa pracownicze będą przysługiwać rodzicom biologicznym, adopcyjnym, korzystającym z urlopu ojcowskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Rodzice, którzy skorzystają z tzw. dodatkowego urlopu macierzyńskiego, zostaną objęci taką samą ochroną jak osoby korzystające z podstawowego urlopu macierzyńskiego. Takie m.in. zmiany przewiduje przygotowany przez resort pracy projekt nowelizacji kodeksu pracy, który trafił już do konsultacji społecznych. Ma wejść w życie 14 dni od ogłoszenia.

REKLAMA

W uchwalonej 21 listopada 2008 r. nowelizacji kodeksu pracy (Dz.U. nr 223, poz. 1460) wprowadzona została dla osoby wracającej z urlopu macierzyńskiego gwarancja powrotu na takie samo lub równorzędne stanowisko i wypłaty określonej wysokości pensji. Kolejna nowelizacja k.p., tzw. ustawa prorodzinna (z 6 grudnia), wprowadziła m. in. dodatkowy urlop macierzyński na wniosek pracownika. Wprowadziła też urlop ojcowski.

W związku z tym te dwa rodzaje nowych urlopów nie zostały objęte gwarancjami dotyczącymi ochrony po powrocie do pracy. Nie zostali też nimi objęci rodzice adopcyjni, korzystający z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. W sprawie tej w resorcie pracy interweniowali m.in. rzecznik praw obywatelskich i rzecznik praw dziecka.

Przygotowany przez resort pracy projekt nowelizacji zakłada więc objęcie ochroną pracowników, którzy od 2010 roku będą korzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego (docelowo ma wynieść cztery lub sześć tygodni), i tych, którzy będą korzystać z urlopu ojcowskiego (od 2010 roku wyniesie 1 tydzień, od 2012 - 2 tygodnie). Prawo do ochrony zyskają też rodzice adopcyjni, korzystający z dodatkowego urlopu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Obejmowanie większej liczby pracowników takimi wyraźnie wymienionymi i szczegółowymi gwarancjami nie zawsze działa na ich korzyść - mówi Bartłomiej Raczkowski, adwokat z Bartłomiej Raczkowski Kancelaria Prawa Pracy.

REKLAMA

Jego zdaniem, nieobjęcie pracowników takim prawem w przypadku dodatkowego urlopu macierzyńskiego umożliwiałoby im powrót wyłącznie na to samo stanowisko. Po wejściu w życie nowych przepisów pracodawca będzie mógł powracającą osobę zatrudnić na stanowisku równorzędnym.

Ustawa prorodzinna objęła też roczną ochroną przed zwolnieniem pracowników, mających prawo do urlopu wychowawczego i obniżających wymiaru czasu pracy z tytułu opieki nad dzieckiem. W projekcie ustawy przepis ten został doprecyzowany przez wprowadzenie terminu na złożenie przez pracownika wniosku o pracę w obniżonym wymiarze. Ma on być składany dwa tygodnie przed rozpoczęciem pracy w obniżonym wymiarze.

12,1 mln osób jest zatrudnionych na etacie

ARTUR RADWAN

artur.radwan@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA