REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowy na czas określony do dwóch lat

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

Rząd chce, aby pracodawcy, którzy skorzystają z subsydiów płacowych, musieli je zwracać. Pracownicy szkolący się w okresie przestoju w pracy otrzymają stypendia.

REKLAMA

Firmy, które ucierpiały wskutek kryzysu gospodarczego, będą mogły ubiegać się o pożyczkę na dopłaty do wynagrodzeń pracowniczych za czas przestoju spowodowanego spadkiem zamówień i obrotów przedsiębiorstwa. Wysokość pomocy nie będzie mogła przekroczyć 551,80 zł. Tak wynika z informacji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dotyczącej przyjętego przez partnerów społecznych pakietu działań antykryzysowych. Związki zawodowe i organizacje pracodawców przedstawią dziś rządowi swoją opinię w sprawie informacji. Wszyscy partnerzy społeczni (m.in. OPZZ, NSZZ Solidarność, Konfederacja Pracodawców Polskich, PKPP Lewiatan) uznali, że przedstawione przez rząd dokumenty nie są konkretną odpowiedzią na ich propozycje.

REKLAMA

Związkowcy i pracodawcy nie zgadzają się z propozycją rządu, aby firmy, które skorzystają z dopłat do wynagrodzeń pracowników, w zamian za rezygnację ze zwolnień musiały ją zwracać. Chodzi tu nie tylko o tzw. przestojowe, ale też rekompensaty dla pracowników, którzy zgodzili się na zmniejszenie etatu i wynagrodzenia. Mieliby oni otrzymywać 70 proc. zasiłku dla bezrobotnych (386,26 zł). Zgodnie z propozycją rządową spłacanie pożyczki rozpoczęłoby się po upływie dwóch lat od okresu jej otrzymania.

- Firmy nie będą korzystać z pożyczek. W praktyce musiałyby dodatkowo zapłacić za to, że pracownik zgodził się pracować np. na pół etatu - mówi Adam Ambrozik, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.

REKLAMA

Rząd proponuje też dodatkowe wsparcie pracodawców, którzy utworzyli zakładowy fundusz szkoleniowy. W ciągu dwóch najbliższych lat otrzymają refundację szkolenia pracowników. Pomoc może wynieść nawet 80 proc. kosztów szkolenia, nie więcej niż 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia na jedną osobę. Ze środków Funduszu Pracy będą refundowane także stypendia dla pracowników w okresie szkolenia (w wysokości około 300 zł na miesiąc). Wydatki FP wzrosną z tego tytułu o 0,5 mld zł.

Z propozycji rządu wynika też, że umowy o pracę na czas określony mają trwać maksymalnie dwa lata. Okres trwania umowy będzie mógł zostać przedłużony do trzech lat, jeśli możliwość taką przewiduje układ zbiorowy pracy albo pracodawca zawrze w tej sprawie porozumienie z przedstawicielami pracowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Zdaniem OPZZ wydłużenie okresu, na jaki trwają umowy na czas określony, powinno być możliwe wyłącznie poprzez zmianę w układzie zbiorowym pracy - uważa Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący OPZZ.

Podkreśla, że tylko takie rozwiązanie gwarantuje, że pracodawcy nie będą naciskać na podwładnych, aby ci godzili się na wydłużenie maksymalnego okresu trwania terminowych umów o pracę.

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

REKLAMA