REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niskie budżety szansą dla partnerstwa inwestycyjnego

Krzysztof Tomaszewski
Krzysztof Tomaszewski

REKLAMA

Ruszają wspólne inwestycje samorządów i przedsiębiorców prywatnych. W budżetach nie ma pieniędzy na usługi publiczne na właściwym poziomie. W 2010 roku liczba inwestycji w ramach PPP powinna znacznie się zwiększyć.

Coraz więcej samorządów przystępuje do realizacji ważnych inwestycji wspólnie z firmami prywatnymi. Obie strony wykorzystują szanse, jaką stwarza partnerstwo publiczno-prywatne (PPP).

REKLAMA

- Obecnie trwają przygotowania do budowy w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego miejskiego zespołu rekreacyjno-sportowego w Katowicach. Ten nowoczesny kompleks będzie obejmował m.in. kąpieliska, urządzenia sportowe i parkingi. Budowa powinna ruszyć jeszcze w tym roku. Wkład miasta Katowice ma wynosić ponad 9 mln zł. Planujemy oddanie tych obiektów do użytku pod koniec 2011 r. - mówi Danuta Kamińska, skarbnik Katowic.

Podkreśla, że w przyszłości w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego będzie realizowana m.in. przebudowana strefy śródmiejskiej miasta Katowice.

- To gigantyczna inwestycja. Rozstrzygnęliśmy już konkurs architektoniczny. Obecnie szukamy prywatnych inwestorów, którzy zainteresują się uczestnictwem w tym projekcie - mówi Danuta Kamińska.

Parkingi w centrum stolicy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Władze Warszawy zamierzają w pierwszej kolejności zbudować wspólnie z prywatnymi firmami kilka podziemnych parkingów w śródmieściu stolicy.

- Parkingi takie powstaną przy placu Defilad, placu Teatralnym, a także w okolicach ulic Sienkiewicza i Emilii Plater. Ich budowa rozpocznie się w drugiej połowie tego roku - informują pracownicy Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Podkreślają, że będą też realizowane inne projekty. Zmodernizowany i rozbudowany zostanie zakład unieszkodliwiania stałych odpadów komunalnych, powstanie linia tramwajowa do podwarszawskiego Piaseczna, zbudowany będzie szpital, zmodernizowane obiekty sportowo-rekreacyjne oraz wdrożony system rejestracji i ścigania wykroczeń drogowych itp.

Inwestycje niedaleko Wawelu

- Obecnie kończymy realizację pierwszej w Krakowie inwestycji w ramach PPP, dwupoziomowego parkingu podziemnego pod placem Na Groblach, niedaleko Wawelu, na 600 samochodów. Wykonawcą jest hiszpańska firma. Cena za wykonanie obiektu to 62,7 mln zł. Hiszpańska firma ponosi pełny koszt realizacji, za co po zakonczeniu robót i oddaniu obiektu do użytkowania otrzyma prawo do eksploatacji parkingu podziemnego przez okres 70 lat - informuje Jan Machowski z Urzędu Miasta w Krakowie.

Dodaje, że władze Krakowa w najbliższej przyszłości zamierzają zrealizować w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego kolejne projekty.

- Na takich zasadach powstaną następne parkingi podziemne. Planujemy też budowę hali sportowej wraz z centrum sportu niepełnosprawnych. Będzie to pierwszy w Polsce obiekt sportowy w pełni przystosowany dla zawodników niepełnosprawnych. Szacunkowa wartość tej inwestycji to około 27 mln zł - informuje Jan Machowski.

Dodaje, że planowana jest również przebudowa budynku dawnego kina Związkowiec i zaadaptowanie go na teatr Variete z widownią dla 375 widzów. Ma to kosztować około 38 mln zł.

Ważną krakowską inwestycją w formule PPP będzie też budowa mieszkań komunalnych.

Pozytywna zmiana klimatu

REKLAMA

- Coraz więcej instytucji publicznych, szczególnie samorządowych, zainteresowanych jest realizowaniem inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego - mówi dr Irena Herbst, prezes Centrum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Podkreśla, że przyczyniła się do tego pozytywna zmiana klimatu wokół PPP.

- Nie ma już takiej nieufności, która powodowała, że urzędnicy obawiali się korzystać z możliwości, jakie daje PPP. Poza tym weszły też w życie nowe przepisy, przede wszystkim ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz ustawa o koncesji na roboty budowlane lub usługi. Wprowadziły one lepsze warunki prawne - mówi Irena Herbst.

Zwraca jednocześnie uwagę, że rozwój PPP staje się koniecznością, niezależnie od uwarunkowań prawnych.

Jak informuje Danuta Kamińska, do tej pory w Katowicach nie zrealizowano inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

REKLAMA

- Powodem była bardzo zła, a właściwie martwa poprzednia ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym. Wręcz uniemożliwiała wykonanie jakiegokolwiek wspólnego przedsięwzięcia - mówi Danuta Kamińska. Podkreśla, że w nowej ustawie o partnerstwie publiczno-prywatnym nie ma już poprzednich ograniczeń.

- Jednak rozwój partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce jest nieunikniony, nawet gdyby nie było żadnej ustawy. Głównym powodem jest faktyczny brak środków publicznych i coraz większe trudności ich pozyskania w tradycyjnej formie (kredyt, emisje obligacji) w porównaniu z ogromnymi potrzebami inwestycyjnymi. Związane są one chociażby z Euro 2012 czy realizacją projektów współfinansowanych środkami unijnymi - uważa Danuta Kamińska. Jej zdaniem, należy tylko samorządom pozwolić na działanie i nie przeszkadzać.

- Chodzi o to, aby urzędnicy przy zachowaniu najwyższej staranności, działając uczciwie, zgodnie z przepisami prawa mieli również prawo do błędu gospodarczego, aby decyzje w sprawie PPP nie były dla nich jak przysłowiowe decyzje sapera na polu minowym - podkreśla Danuta Kamińska.

Natomiast Jan Machowski mówi, że projekty, które Kraków zamierza realizować w modelu PPP, będą oparte na nowej ustawie w sprawie koncesji na roboty budowlane.

- Formułę koncesji sprawdziliśmy już realizując wspomniany parking niedaleko Wawelu. Oczywiście jesteśmy otwarci także na korzystanie z nowej ustawy o PPP. Wychodzimy jednak z założenia, że ważne jest stosowanie formuły PPP, bez wględu na tryb - podkreśla Jan Machowski.

Prezes Irena Herbst podziela pogląd, że samorządy i instytucje rządowe nie dysponują wystarczającymi pieniędzmi, aby zapewnić świadczenie usług publicznych na właściwym poziomie.

- Dlatego konieczna staje się współpraca z przedsiębiorcami prywatnymi. Takie współdziałanie daje też szansę na oszczędniejsze wydatkowanie środków - przekonuje prezes Irena Herbst. Uważa, że liczba inwestycji ramach realizowanych w formie PPP wyraźnie zwiększy się w 2010 roku.

27  lutego weszła w życie nowa ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym

KRZYSZTOF TOMASZEWSKI

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA