REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niskie budżety szansą dla partnerstwa inwestycyjnego

Krzysztof Tomaszewski
Krzysztof Tomaszewski

REKLAMA

Ruszają wspólne inwestycje samorządów i przedsiębiorców prywatnych. W budżetach nie ma pieniędzy na usługi publiczne na właściwym poziomie. W 2010 roku liczba inwestycji w ramach PPP powinna znacznie się zwiększyć.

Coraz więcej samorządów przystępuje do realizacji ważnych inwestycji wspólnie z firmami prywatnymi. Obie strony wykorzystują szanse, jaką stwarza partnerstwo publiczno-prywatne (PPP).

REKLAMA

- Obecnie trwają przygotowania do budowy w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego miejskiego zespołu rekreacyjno-sportowego w Katowicach. Ten nowoczesny kompleks będzie obejmował m.in. kąpieliska, urządzenia sportowe i parkingi. Budowa powinna ruszyć jeszcze w tym roku. Wkład miasta Katowice ma wynosić ponad 9 mln zł. Planujemy oddanie tych obiektów do użytku pod koniec 2011 r. - mówi Danuta Kamińska, skarbnik Katowic.

Podkreśla, że w przyszłości w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego będzie realizowana m.in. przebudowana strefy śródmiejskiej miasta Katowice.

- To gigantyczna inwestycja. Rozstrzygnęliśmy już konkurs architektoniczny. Obecnie szukamy prywatnych inwestorów, którzy zainteresują się uczestnictwem w tym projekcie - mówi Danuta Kamińska.

Parkingi w centrum stolicy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Władze Warszawy zamierzają w pierwszej kolejności zbudować wspólnie z prywatnymi firmami kilka podziemnych parkingów w śródmieściu stolicy.

- Parkingi takie powstaną przy placu Defilad, placu Teatralnym, a także w okolicach ulic Sienkiewicza i Emilii Plater. Ich budowa rozpocznie się w drugiej połowie tego roku - informują pracownicy Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Podkreślają, że będą też realizowane inne projekty. Zmodernizowany i rozbudowany zostanie zakład unieszkodliwiania stałych odpadów komunalnych, powstanie linia tramwajowa do podwarszawskiego Piaseczna, zbudowany będzie szpital, zmodernizowane obiekty sportowo-rekreacyjne oraz wdrożony system rejestracji i ścigania wykroczeń drogowych itp.

Inwestycje niedaleko Wawelu

- Obecnie kończymy realizację pierwszej w Krakowie inwestycji w ramach PPP, dwupoziomowego parkingu podziemnego pod placem Na Groblach, niedaleko Wawelu, na 600 samochodów. Wykonawcą jest hiszpańska firma. Cena za wykonanie obiektu to 62,7 mln zł. Hiszpańska firma ponosi pełny koszt realizacji, za co po zakonczeniu robót i oddaniu obiektu do użytkowania otrzyma prawo do eksploatacji parkingu podziemnego przez okres 70 lat - informuje Jan Machowski z Urzędu Miasta w Krakowie.

Dodaje, że władze Krakowa w najbliższej przyszłości zamierzają zrealizować w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego kolejne projekty.

- Na takich zasadach powstaną następne parkingi podziemne. Planujemy też budowę hali sportowej wraz z centrum sportu niepełnosprawnych. Będzie to pierwszy w Polsce obiekt sportowy w pełni przystosowany dla zawodników niepełnosprawnych. Szacunkowa wartość tej inwestycji to około 27 mln zł - informuje Jan Machowski.

Dodaje, że planowana jest również przebudowa budynku dawnego kina Związkowiec i zaadaptowanie go na teatr Variete z widownią dla 375 widzów. Ma to kosztować około 38 mln zł.

Ważną krakowską inwestycją w formule PPP będzie też budowa mieszkań komunalnych.

Pozytywna zmiana klimatu

REKLAMA

- Coraz więcej instytucji publicznych, szczególnie samorządowych, zainteresowanych jest realizowaniem inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego - mówi dr Irena Herbst, prezes Centrum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Podkreśla, że przyczyniła się do tego pozytywna zmiana klimatu wokół PPP.

- Nie ma już takiej nieufności, która powodowała, że urzędnicy obawiali się korzystać z możliwości, jakie daje PPP. Poza tym weszły też w życie nowe przepisy, przede wszystkim ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz ustawa o koncesji na roboty budowlane lub usługi. Wprowadziły one lepsze warunki prawne - mówi Irena Herbst.

Zwraca jednocześnie uwagę, że rozwój PPP staje się koniecznością, niezależnie od uwarunkowań prawnych.

Jak informuje Danuta Kamińska, do tej pory w Katowicach nie zrealizowano inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

REKLAMA

- Powodem była bardzo zła, a właściwie martwa poprzednia ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym. Wręcz uniemożliwiała wykonanie jakiegokolwiek wspólnego przedsięwzięcia - mówi Danuta Kamińska. Podkreśla, że w nowej ustawie o partnerstwie publiczno-prywatnym nie ma już poprzednich ograniczeń.

- Jednak rozwój partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce jest nieunikniony, nawet gdyby nie było żadnej ustawy. Głównym powodem jest faktyczny brak środków publicznych i coraz większe trudności ich pozyskania w tradycyjnej formie (kredyt, emisje obligacji) w porównaniu z ogromnymi potrzebami inwestycyjnymi. Związane są one chociażby z Euro 2012 czy realizacją projektów współfinansowanych środkami unijnymi - uważa Danuta Kamińska. Jej zdaniem, należy tylko samorządom pozwolić na działanie i nie przeszkadzać.

- Chodzi o to, aby urzędnicy przy zachowaniu najwyższej staranności, działając uczciwie, zgodnie z przepisami prawa mieli również prawo do błędu gospodarczego, aby decyzje w sprawie PPP nie były dla nich jak przysłowiowe decyzje sapera na polu minowym - podkreśla Danuta Kamińska.

Natomiast Jan Machowski mówi, że projekty, które Kraków zamierza realizować w modelu PPP, będą oparte na nowej ustawie w sprawie koncesji na roboty budowlane.

- Formułę koncesji sprawdziliśmy już realizując wspomniany parking niedaleko Wawelu. Oczywiście jesteśmy otwarci także na korzystanie z nowej ustawy o PPP. Wychodzimy jednak z założenia, że ważne jest stosowanie formuły PPP, bez wględu na tryb - podkreśla Jan Machowski.

Prezes Irena Herbst podziela pogląd, że samorządy i instytucje rządowe nie dysponują wystarczającymi pieniędzmi, aby zapewnić świadczenie usług publicznych na właściwym poziomie.

- Dlatego konieczna staje się współpraca z przedsiębiorcami prywatnymi. Takie współdziałanie daje też szansę na oszczędniejsze wydatkowanie środków - przekonuje prezes Irena Herbst. Uważa, że liczba inwestycji ramach realizowanych w formie PPP wyraźnie zwiększy się w 2010 roku.

27  lutego weszła w życie nowa ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym

KRZYSZTOF TOMASZEWSKI

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA