reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Niskie budżety szansą dla partnerstwa inwestycyjnego

Niskie budżety szansą dla partnerstwa inwestycyjnego

Ruszają wspólne inwestycje samorządów i przedsiębiorców prywatnych. W budżetach nie ma pieniędzy na usługi publiczne na właściwym poziomie. W 2010 roku liczba inwestycji w ramach PPP powinna znacznie się zwiększyć.


Coraz więcej samorządów przystępuje do realizacji ważnych inwestycji wspólnie z firmami prywatnymi. Obie strony wykorzystują szanse, jaką stwarza partnerstwo publiczno-prywatne (PPP).

- Obecnie trwają przygotowania do budowy w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego miejskiego zespołu rekreacyjno-sportowego w Katowicach. Ten nowoczesny kompleks będzie obejmował m.in. kąpieliska, urządzenia sportowe i parkingi. Budowa powinna ruszyć jeszcze w tym roku. Wkład miasta Katowice ma wynosić ponad 9 mln zł. Planujemy oddanie tych obiektów do użytku pod koniec 2011 r. - mówi Danuta Kamińska, skarbnik Katowic.

Podkreśla, że w przyszłości w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego będzie realizowana m.in. przebudowana strefy śródmiejskiej miasta Katowice.

- To gigantyczna inwestycja. Rozstrzygnęliśmy już konkurs architektoniczny. Obecnie szukamy prywatnych inwestorów, którzy zainteresują się uczestnictwem w tym projekcie - mówi Danuta Kamińska.

Władze Warszawy zamierzają w pierwszej kolejności zbudować wspólnie z prywatnymi firmami kilka podziemnych parkingów w śródmieściu stolicy.

- Parkingi takie powstaną przy placu Defilad, placu Teatralnym, a także w okolicach ulic Sienkiewicza i Emilii Plater. Ich budowa rozpocznie się w drugiej połowie tego roku - informują pracownicy Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Podkreślają, że będą też realizowane inne projekty. Zmodernizowany i rozbudowany zostanie zakład unieszkodliwiania stałych odpadów komunalnych, powstanie linia tramwajowa do podwarszawskiego Piaseczna, zbudowany będzie szpital, zmodernizowane obiekty sportowo-rekreacyjne oraz wdrożony system rejestracji i ścigania wykroczeń drogowych itp.

- Obecnie kończymy realizację pierwszej w Krakowie inwestycji w ramach PPP, dwupoziomowego parkingu podziemnego pod placem Na Groblach, niedaleko Wawelu, na 600 samochodów. Wykonawcą jest hiszpańska firma. Cena za wykonanie obiektu to 62,7 mln zł. Hiszpańska firma ponosi pełny koszt realizacji, za co po zakonczeniu robót i oddaniu obiektu do użytkowania otrzyma prawo do eksploatacji parkingu podziemnego przez okres 70 lat - informuje Jan Machowski z Urzędu Miasta w Krakowie.

Dodaje, że władze Krakowa w najbliższej przyszłości zamierzają zrealizować w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego kolejne projekty.

- Na takich zasadach powstaną następne parkingi podziemne. Planujemy też budowę hali sportowej wraz z centrum sportu niepełnosprawnych. Będzie to pierwszy w Polsce obiekt sportowy w pełni przystosowany dla zawodników niepełnosprawnych. Szacunkowa wartość tej inwestycji to około 27 mln zł - informuje Jan Machowski.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama