REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podstawowa umowa już za 8-10 tys. zł

Marcin Jaworski

REKLAMA

Groźba roszczeń ze względu na straty na opcjach walutowych powoduje, że rośnie zainteresowanie menedżerów polisami D&O. Ubezpieczyciele zaostrzyli zaś procedury zawierania takich umów.

Sprzedajemy około 100 proc. więcej polis niż rok temu przy 40-proc. wzroście zapytań o oferty ubezpieczenia w stosunku do i tak rekordowej końcówki ubiegłego roku - mówi Paweł Krak z Allianz.

REKLAMA

Takie statystyki oznaczają, że klienci częściej decydują się na zawarcie ubezpieczenia niż rok temu, gdy kontakt z ubezpieczycielem kończył się na etapie zapytania. Teraz więcej zapytań kończy się podpisaniem umowy. Co prawda w przypadku Allianz wysokie dynamiki to m.in. efekt mocniejszego wejścia na ten rynek w 2008 roku, ale również inni ubezpieczyciele sygnalizują większy popyt. Jest on zgłaszany w dużej części ze strony menedżerów, których firmy miały zawarte umowy na opcje walutowe.

- Pytanie o to, czy obejmują one ewentualne straty związane z zaangażowaniem w opcje, jest zwykle jednym z pierwszych - mówi Robert Woźniak z AIG Polska.

Niestety, żaden ubezpieczyciel nie obejmie odpowiedzialnością skutków transakcji i działań, które już zaszły.

- Po uzyskaniu tej informacji, potencjalni klienci tracą zainteresowanie - mówi Robert Woźniak.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niektórzy ubezpieczyciele wprowadzili do formularzy wniosków o zawarcie polisy D&O pytania o zaangażowanie spółki w opcje.

- Przy takich umowach ubezpieczyciele wymagają stanowczo wniosku podpisanego przez klienta, w którym określa on swoje zaangażowanie w opcje - mówi Leszek Niedałtowski, wiceprezes STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi.

Dodaje, że jeśli firma korzysta z opcji, to ubezpieczyciel uważnie analizuje, w jakim zakresie i w jaki sposób są one wykorzystywane. Szczególnie dotyczy to spółek giełdowych, w stosunku do których o takie roszczenia jest najłatwiej. Pytania o korzystanie z opcji dostają wszyscy nowi klienci, oraz ci, którzy nagle zgłaszają się w celu zwiększenia sumy ubezpieczenia, bo takie przypadki towarzystwa też odnotowują.

Takie prześwietlenie klientów jest konieczne, bo polisy D&O przewidują odpowiedzialność towarzystwa na tzw. zasadzie claims made, czyli zgłoszenia roszczenia.

REKLAMA

- Polisa claims made działa wtedy, kiedy roszczenie zostało zgłoszone w okresie ubezpieczenia lub uzgodnionym okresie przedłużonym (z ang. Extended Reporting Period), a dotyczy ono uchybienia w rozumieniu warunków ubezpieczenia, które miało miejsce po dacie wskazanej jako tzw. data retroaktywna, ale nie później niż w ostatnim dniu okresu ubezpieczenia - mówi Paweł Krak.

Wyjaśnia, że jeżeli data retroaktywna została określona jako początek okresu ubezpieczenia tylko te uchybienia będą objęte, które miały miejsce po dacie początku okresu ubezpieczenia, ale nie później niż koniec okresu ubezpieczenia.

- W przypadku umów opcji ochroną mogłyby być objęte tylko szkody z tych umów, które były zawarte po dacie początku okresu ubezpieczenia, przy założeniu, że data retroaktywna jest równa dacie początku okresu ubezpieczenia i że miało miejsce uchybienie - mówi Paweł Krak.

Dodatkowym warunkiem jest zgłoszenie roszczenia w okresie ubezpieczenia lub uzgodnionym okresie przedłużonym.

- Coraz częściej stosuje się jednak pełne pokrycie wsteczne, tj. otwartą datę retroaktywną, czyli od powstania spółki - mówi Paweł Krak.

Istotne jest wyłączenie stosowane powszechnie o tzw. znanych roszczeniach, okolicznościach i uchybieniach i toczących się postępowaniach przed początkiem okresu ubezpieczenia.

- Trudno oczekiwać ubezpieczenia uchybienia, które się wydarzyło i osoba ubiegająca się o ubezpieczenie wie o uchybieniu - mówi Paweł Krak.

O JAKIE OPCJE DO UMÓW D&O WARTO SIĘ POSTARAĆ

• pokrycie zaległości podatkowych obciążających majątek osobisty członków zarządu zgodnie z art. 116 Ordynacji podatkowej,

• pokrycie roszczeń spółki (ubezpieczającego) w sytuacji, gdy poniesie szkodę wskutek uchybień członków władz,

• pokrycie kosztów dodatkowych: ograniczenia szkody, konsultacji prawnych w sytuacji zagrożenia roszczeniem, obrony w postępowaniu karnym, poręczenia majątkowego, odzyskania dobrego imienia (konsultanta PR),

• automatyczne objęcie ubezpieczeniem nowych spółek zależnych,

• pokrycie ryzyka wykonywania funkcji we władzach podmiotów spoza ubezpieczonej grupy kapitałowej przez ubezpieczone osoby.

Marcin Jaworski

marcin.jaworski@infor.pl

OPINIA

PAWEŁ SUKIENNIK

broker specjalizującego się w ubezpieczeniach OC

Mamy teraz dobry czas na zawieranie umów D&O, bo po spadkach stawek obserwowanych od 2003 roku na naszym rynku ceny jeszcze nie wzrosły. Dzisiaj polisę można wykupić za 8-10 tys. zł. Będzie ona miała sumę gwarancyjną 2-3 mln zł, co nie daje pewności pokrycia wszystkich świadczeń w razie szkody. Pieniądze z polisy muszą wystarczyć nie tylko na odszkodowania, ale też koszty adwokata i specjalisty PR. Wysokość sumy gwarancyjnej zależy od profilu i skali działalności spółki, wartości akcji notowanych na giełdach w Polsce i za granicą, stopnia oddzielenia własności od zarządzania, składu akcjonariuszy itp. Trzeba pamiętać, że standardowe polisy oferowane w Polsce trzeba dostosować do indywidualnej sytuacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA