Kategorie

Podstawowa umowa już za 8-10 tys. zł

Marcin Jaworski
Groźba roszczeń ze względu na straty na opcjach walutowych powoduje, że rośnie zainteresowanie menedżerów polisami D&O. Ubezpieczyciele zaostrzyli zaś procedury zawierania takich umów.

Sprzedajemy około 100 proc. więcej polis niż rok temu przy 40-proc. wzroście zapytań o oferty ubezpieczenia w stosunku do i tak rekordowej końcówki ubiegłego roku - mówi Paweł Krak z Allianz.

Takie statystyki oznaczają, że klienci częściej decydują się na zawarcie ubezpieczenia niż rok temu, gdy kontakt z ubezpieczycielem kończył się na etapie zapytania. Teraz więcej zapytań kończy się podpisaniem umowy. Co prawda w przypadku Allianz wysokie dynamiki to m.in. efekt mocniejszego wejścia na ten rynek w 2008 roku, ale również inni ubezpieczyciele sygnalizują większy popyt. Jest on zgłaszany w dużej części ze strony menedżerów, których firmy miały zawarte umowy na opcje walutowe.

- Pytanie o to, czy obejmują one ewentualne straty związane z zaangażowaniem w opcje, jest zwykle jednym z pierwszych - mówi Robert Woźniak z AIG Polska.

Niestety, żaden ubezpieczyciel nie obejmie odpowiedzialnością skutków transakcji i działań, które już zaszły.

- Po uzyskaniu tej informacji, potencjalni klienci tracą zainteresowanie - mówi Robert Woźniak.

Niektórzy ubezpieczyciele wprowadzili do formularzy wniosków o zawarcie polisy D&O pytania o zaangażowanie spółki w opcje.

- Przy takich umowach ubezpieczyciele wymagają stanowczo wniosku podpisanego przez klienta, w którym określa on swoje zaangażowanie w opcje - mówi Leszek Niedałtowski, wiceprezes STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi.

Dodaje, że jeśli firma korzysta z opcji, to ubezpieczyciel uważnie analizuje, w jakim zakresie i w jaki sposób są one wykorzystywane. Szczególnie dotyczy to spółek giełdowych, w stosunku do których o takie roszczenia jest najłatwiej. Pytania o korzystanie z opcji dostają wszyscy nowi klienci, oraz ci, którzy nagle zgłaszają się w celu zwiększenia sumy ubezpieczenia, bo takie przypadki towarzystwa też odnotowują.

Takie prześwietlenie klientów jest konieczne, bo polisy D&O przewidują odpowiedzialność towarzystwa na tzw. zasadzie claims made, czyli zgłoszenia roszczenia.

Reklama

- Polisa claims made działa wtedy, kiedy roszczenie zostało zgłoszone w okresie ubezpieczenia lub uzgodnionym okresie przedłużonym (z ang. Extended Reporting Period), a dotyczy ono uchybienia w rozumieniu warunków ubezpieczenia, które miało miejsce po dacie wskazanej jako tzw. data retroaktywna, ale nie później niż w ostatnim dniu okresu ubezpieczenia - mówi Paweł Krak.

Wyjaśnia, że jeżeli data retroaktywna została określona jako początek okresu ubezpieczenia tylko te uchybienia będą objęte, które miały miejsce po dacie początku okresu ubezpieczenia, ale nie później niż koniec okresu ubezpieczenia.

- W przypadku umów opcji ochroną mogłyby być objęte tylko szkody z tych umów, które były zawarte po dacie początku okresu ubezpieczenia, przy założeniu, że data retroaktywna jest równa dacie początku okresu ubezpieczenia i że miało miejsce uchybienie - mówi Paweł Krak.

Dodatkowym warunkiem jest zgłoszenie roszczenia w okresie ubezpieczenia lub uzgodnionym okresie przedłużonym.

- Coraz częściej stosuje się jednak pełne pokrycie wsteczne, tj. otwartą datę retroaktywną, czyli od powstania spółki - mówi Paweł Krak.

Istotne jest wyłączenie stosowane powszechnie o tzw. znanych roszczeniach, okolicznościach i uchybieniach i toczących się postępowaniach przed początkiem okresu ubezpieczenia.

- Trudno oczekiwać ubezpieczenia uchybienia, które się wydarzyło i osoba ubiegająca się o ubezpieczenie wie o uchybieniu - mówi Paweł Krak.

O JAKIE OPCJE DO UMÓW D&O WARTO SIĘ POSTARAĆ

• pokrycie zaległości podatkowych obciążających majątek osobisty członków zarządu zgodnie z art. 116 Ordynacji podatkowej,

• pokrycie roszczeń spółki (ubezpieczającego) w sytuacji, gdy poniesie szkodę wskutek uchybień członków władz,

• pokrycie kosztów dodatkowych: ograniczenia szkody, konsultacji prawnych w sytuacji zagrożenia roszczeniem, obrony w postępowaniu karnym, poręczenia majątkowego, odzyskania dobrego imienia (konsultanta PR),

• automatyczne objęcie ubezpieczeniem nowych spółek zależnych,

• pokrycie ryzyka wykonywania funkcji we władzach podmiotów spoza ubezpieczonej grupy kapitałowej przez ubezpieczone osoby.

Marcin Jaworski

marcin.jaworski@infor.pl

OPINIA

PAWEŁ SUKIENNIK

broker specjalizującego się w ubezpieczeniach OC

Mamy teraz dobry czas na zawieranie umów D&O, bo po spadkach stawek obserwowanych od 2003 roku na naszym rynku ceny jeszcze nie wzrosły. Dzisiaj polisę można wykupić za 8-10 tys. zł. Będzie ona miała sumę gwarancyjną 2-3 mln zł, co nie daje pewności pokrycia wszystkich świadczeń w razie szkody. Pieniądze z polisy muszą wystarczyć nie tylko na odszkodowania, ale też koszty adwokata i specjalisty PR. Wysokość sumy gwarancyjnej zależy od profilu i skali działalności spółki, wartości akcji notowanych na giełdach w Polsce i za granicą, stopnia oddzielenia własności od zarządzania, składu akcjonariuszy itp. Trzeba pamiętać, że standardowe polisy oferowane w Polsce trzeba dostosować do indywidualnej sytuacji.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Kasy fiskalne 2021
Kasy fiskalne 2021
Tylko teraz
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  25 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?

  Jak firmy MŚP oceniają wpływ pandemii na ich branże? [BADANIE]

  Co czwarta firma MŚP uważa, że pandemia pomoże rozwinąć ich branżę, a w produkcji – co druga. Tak wynika z 8. edycji Barometru COVID-19, realizowanego przez EFL.

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku – rekordowe 6 miesięcy

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku. Pierwsze półrocze 2021 roku było dla deweloperów najlepszym półroczem w historii. Notują oni rekordową sprzedaż i budują najwięcej mieszkań. Potężny popyt na mieszkania powoduje, że chociaż deweloperzy budują najwięcej w historii, to i tak ceny mieszkań idą w górę. Bardzo prawdopodobne, że deweloperów czeka najlepszy rok w historii.

  Lokalizacja mieszkania - co warto sprawdzić przed zakupem?

  Lokalizacja mieszkania. Tak naprawdę nie ma jednej definicji dobrej lokalizacji. W zależności od naszych potrzeb, miejsca pracy, etapu życia, na którym się znajdujemy czy jego stylu, sami możemy zdefiniować, czym jest tak naprawdę dobra lokalizacja. Nie ma jednego rozwiązania. Zupełnie inne potrzeby będą miały rodziny z małymi dziećmi, inne – ludzie już dojrzali, a jeszcze inne młodzi single. Jest jednak kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę. Czym się kierować, szukając idealnego miejsca do zamieszkania?

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę - założenia projektu

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę. W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, którego celem ma być umożliwienie budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 (do 90 m2 powierzchni użytkowej) bez konieczności uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę (ale w procedurze zgłoszenia), bez konieczności ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Nowe przepisy mają wejść w życie w IV kwartale 2021 roku.

  Zmiana pozwolenia na budowę po 19 września 2020 r. - skutki

  Zmiana pozwolenia na budowę. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udzielił wyjaśnień odnośnie stosowania dotychczasowych przepisów Prawa budowlanego (obowiązujących przed nowelizacją, która weszła w życie 19 września 2020 r.) w zakresie zmiany pozwolenia na budowę.

  Kompleksowa informacja o wyrobach budowlanych

  Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zaprasza do odwiedzenia nowej strony internetowej Punktu kontaktowego do spraw wyrobów budowlanych pod adresem punkt-kontaktowy.gunb.gov.pl. Jak zadać pytanie?

  E-commerce wpływa na rozwój transakcji bezgotówkowych

  Co sprawia, że rynek płatności bezgotówkowych stale rośnie? Odpowiedź jest prosta: e-commerce.

  Audyt energetyczny przedsiębiorstwa - kto i jak powinien go przeprowadzić?

  Audyt energetyczny przedsiębiorstwa to procedura mającą na celu przeprowadzenie szczegółowych i potwierdzonych obliczeń dotyczących przedsięwzięć realizowanych na terytorium Polski, służących poprawie efektywności energetycznej oraz dostarczenie informacji o potencjalnych oszczędnościach energii osiągniętych w wyniku ich realizacji. Kto ma obowiązek przeprowadzić audyt energetyczny przedsiębiorstwa? Jaki jest zakres i termin tego audytu i jakie obowiązki informacyjne ciążą na obowiązanych przedsiębiorcach? Jakie kary grożą za brak audytu energetycznego przedsiębiorstwa?

  Tomasz Sętowski: W Polsce jest boom na sztukę [PODCAST]

  Czy pandemia zachwiała rynkiem dóbr luksusowych? Jak wygląda sytuacja na rynku dzieł sztuki? Czy Polacy chętnie w nią inwestują? W rozmowie z Agnieszką Gorczycą (Infor.pl), malarz Tomasz Sętowski wyjaśnia te kwestie i tłumaczy dlaczego udział w aukcjach młodej sztuki to dobry pomysł na inwestycje. Zapraszamy do wysłuchania podcastu!

  Branża turystyczna - długi i obawa przed lockdownem

  Branża turystyczna wciąż z długami obawia się kolejnego lockdownu. Przed wyjazdem na wakacje sprawdź organizatora wycieczki. Czy grozi mu opadłość?

  Nowa polityka klimatyczna UE (Fit for 55) to wyższe ceny energii

  Komisja Europejska przyjęła pakiet Fit for 55, aby dostosować politykę unijną do obniżenia emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomami z 1990 roku. Efektem zmian w polityce klimatycznej UE będzie dalszy wzrost cen energii. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego dla najuboższych gospodarstw unijnych koszty emisji w transporcie i budynkach wzrosną średnio o 4,3 proc., w Polsce – aż o 14,3 proc. – Ceny wzrosną tym bardziej, im wolniej i bardziej ospale będziemy prowadzić transformację energetyczną – ocenia Izabela Zygmunt, starsza analityczka ds. energii i klimatu z WiseEuropa.

  Membrana dachowa na krokwiach czy papa na pełnym deskowaniu?

  Membrana dachowa na krokwiach czy papa na pełnym deskowaniu? Ten budowlany dylemat dyskutowany był już wielokrotnie. Przede wszystkim od strony technicznej. Zagadnieniu warto jednak przyjrzeć się bliżej, także pod kątem finansowym i skalkulować rzeczywiste koszty jednego i drugiego rozwiązania. Zwłaszcza, że obecna sytuacja rynkowa zmusza do tego, by na nowo przeliczyć wydatki związane z konstrukcją dachu. Kluczowe są tu zwłaszcza dwie kwestie: rosnące ceny drewna oraz usług dekarskich.

  Ceny rosną, Polacy chcą ograniczać wydatki

  Ceny rosną. Jednocześnie ponad 40 procent Polaków chce ograniczać wydatki. Tak wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

  Jak sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego w okolicy? Ruszył system SI2PEM

  Poziom natężenia pola elektromagnetycznego - system SI2PEM. Każdy zainteresowany może już sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego w swojej okolicy – szybko, wygodnie i za darmo, przez internet, z dokładnością do 1 metra kwadratowego. Ruszył SI2PEM, czyli System Informacyjny o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie Elektromagnetyczne (www.si2pem.gov.pl) - poinformowała 20 lipca 2021 r. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. System będzie aktualizowany wraz z kolejnymi danymi przekazywanymi przez podmioty obowiązane.

  Dlaczego mieszkania drożeją? Kiedy zaczną tanieć?

  Dlaczego mieszkania drożeją? Główną przyczyną wzrostu cen mieszkań jest malejąca ich podaż i wyższe koszty budowy - powiedział PAP wiceprezes JLL Kazimierz Kirejczyk. Dodał, że jest mało prawdopodobne, aby ceny mogły w niedalekiej przyszłości zacząć spadać. Nie widać ryzyka bańki spekulacyjnej na rynku mieszkaniowym, nawet w obliczu niskich stóp procentowych - ocenia ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wyjaśnia, że koszt zakupu nieruchomości rośnie nieco szybciej niż inne ceny konsumenckie, ale jest on niższy niż wzrost wynagrodzeń.

  Społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM) podobne do TBS-ów

  Społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM). Społeczne inicjatywy mieszkaniowe w wielu kwestiach są podobne do TBS-ów, które działają w Polsce już od 25 lat. Sporą nowością ma być możliwość rozliczenia partycypacji albo dojścia do własności mieszkania. Będzie to możliwe jednak dopiero po spłacie kredytu na budowę. Rząd chce mocno wspierać społeczne inicjatywy mieszkaniowe. Świadczy o tym m.in. kwota dofinansowania dla gmin uruchamiających takie instytucje (aż 1,5 mld zł).

  Prosta spółka akcyjna - nowy podmiot od 1 lipca 2021 r.

  W ramach pakietu Ministerstwa Rozwoju „100 zmian dla firm - Pakiet ułatwień dla przedsiębiorców” w Kodeksie spółek handlowych wprowadzono przepisy regulujące nowy typ spółki kapitałowej. Jest to prosta spółka akcyjna. Nowe przepisy weszły w życie 1 lipca 2021 r.

  Polskie firmy muszą być obecne w Google, jeśli chcą przetrwać

  Wg danych zebranych przez firmę Senuto, w polskim Internecie jest obecnych blisko 90 tysięcy sklepów online i tylko w 2020 roku w czasie pandemii, powstało ponad 6 tysięcy nowych. Generują one miesięcznie prawie 400 milionów odwiedzin tylko z samych wyszukiwarek. Oznacza to, że statystycznie, każdy dorosły Polak, każdego miesiąca, odwiedza sklepy internetowe z użyciem Google 13 razy. Czyli niemal co drugi dzień.