REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy czekają na ustawę o opcjach

Krzysztof Polak

REKLAMA

Banki i przedsiębiorstwa muszą się porozumieć w kwestii uregulowania zobowiązań wynikających z umów opcyjnych. Brak porozumienia oznacza bankructwo tysięcy firm, utratę pracy, kłopoty finansowe kilku banków i mniejsze wpływy do budżetu.

• Projekt ustawy opcyjnej zgłoszony przez PSL przewiduje prezentację przez Komisję Nadzoru Finansowego na niejawnym posiedzeniu Sejmu informacji o tym, ile przedsiębiorstw jest poszkodowanych z tytułu opcji walutowych i jaką sumę należności banki chcą od nich wyegzekwować. Czy skala problemu opcyjnego to tajemnica?

REKLAMA

REKLAMA

- Przedstawiciele banków w nieoficjalnych rozmowach twierdzili, iż od 10 do 20 tys. firm jest zadłużonych z tytułu opcji. Stowarzyszenie na rzecz Obrony Polskich Przedsiębiorstw szacuje, że ta liczba jest nie mniejsza niż 10 tys. podmiotów. Nie ma branży, która nie byłaby zainfekowana toksycznymi instrumentami pochodnymi (TIP). Mogą być przejmowane nie tylko firmy, ale też całe branże, np. chemia, transport. Już zgłosiły się fundusze inwestycyjne, które są gotowe restrukturyzować zadłużone firmy.

Tylko Komisja Nadzoru Finansowego może zweryfikować liczbę zagrożonych firm, ale pod warunkiem że zastosuje przysługujące jej uprawnienia prokuratorskie. Dealerzy TIP wykorzystują do obsługi swojej działalności programy komputerowe, które generują precyzyjne raporty. Pracownicy KNF znający te programy mogą szybko określić skalę problemu.

• Czy to oznacza, że KNF nie jest zainteresowana zbadaniem problemu opcji? Co wynika ze spotkania przedstawicieli Stowarzyszenia i KNF?

- KNF nie korzysta z przysługujących jej uprawnień prokuratorskich. Spotkanie z przedstawicielami Komisji potwierdziło nasze obawy - na razie KNF nie zebrała wiarygodnych danych. Ustawa opcyjna może zobowiązać Komisję do przygotowania raportu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dane o opcjach z czasem uzyska Ministerstwo Finansów na podstawie wpływów podatkowych od przedsiębiorstw. Z naszych szacunków wynika, że z powodu TIP wpływy z podatku CIT za styczeń i luty były o ponad 90 proc. mniejsze niż przed rokiem.

• Jak wygląda w praktyce stosowanie mediacji między bankami i przedsiębiorcami? Czy ta metoda jest przydatna do rozwiązania problemu opcji?

- Chciałbym, żeby stosowano tę metodę i sam, jako reprezentant konkretnej firmy, podejmowałem próbę uruchomienia negocjacji. Arogancka postawa niektórych banków odpycha przedsiębiorców od korzystania z tego środka. Jak prowadzić mediacje, gdy bank wkracza na drogą prowadzącą do upadłości przedsiębiorstwa i przejęcia jego aktywów? Niektóre banki są skłonne do kompromisu wtedy, gdy po drugiej stronie napotykają na opór podparty wiedzą i doświadczeniem prawników. W przypadku firmy, którą reprezentuję, zgłosiliśmy sprawę opcji do prokuratury. Bank jako warunek negocjacji domaga się 100 proc. należności z tytułu opcji. Naszym zdaniem, kwota ta jest nienależna. Nie zawieraliśmy transakcji sygnowanych na tzw. potwierdzeniach transakcji opcji, lecz jedynie w drodze telefonicznej akceptacji. Fortis Bank Polska nie chciał umożliwić nam wysłuchania tej rozmowy.

• Alternatywą dla korzystania z mediacji jest spór w sądzie, ale czy pod względem prawnym obie strony mogą przystąpić do niego na równych warunkach?

- Przedsiębiorcy muszą wnieść 5 proc. wartości sporu i potem całe lata procesować się z bankiem. W trakcie sporu bank może stosować BTE. Dlatego apelujemy o zawieszenie egzekucji na czas sporu. Jeśli coś jest sporne, to banki nie powinny mieć prawa do traktowania przedmiotu sporu za bezsporny. Dochodzi więc do odwrócenia sytuacji, która powinna obowiązywać. Przecież by kogoś skazać i prowadzić w stosunku do niego egzekucję, należy udowodnić mu winę. W relacjach z bankiem to przedsiębiorca musi udowodnić swoją niewinność, ale nim to osiągnie, może już nie być przedsiębiorcą.

• Czy przedsiębiorcy nie powinni więc unikać sporów sądowych, starając się o rozwiązanie kontrowersji metodą negocjacji?

- Jeśli pozew w sprawie opcji zostanie starannie przygotowany, to przedsiębiorca ma ogromne szanse na korzystny wyrok. Obowiązujące prawo, nawet bez uwzględniania wymogów stawianych bankom przez dyrektywę MIFID, powinno dostarczyć przedsiębiorcom wystarczających argumentów do wygrania sporów z bankami. Natomiast ich obecna sytuacja prawna jest zła. Banki grożą firmom BTE, często pobierają nienależne im kwoty z rachunków, blokują kapitał obrotowy, wypowiadają umowy kredytowe, zmuszają do ugody na narzuconych warunkach, doprowadzają przedsiębiorstwa do upadłości i przejmują ich aktywa.

• Przedsiębiorstwa mają prawo wnioskować do sądu o zawieszenie egzekucji w celu zabezpieczenia powództwa.

REKLAMA

- Sąd ma teoretycznie siedem dni na rozpatrzenie takiego wniosku. Na razie mimo złożenia przez przedsiębiorców wniosków decyzje nie zapadają. Liczymy, że sądy uporają się z nawałem pracy i takie decyzje podejmą, co ośmieli przedsiębiorców do zgłaszania kolejnych wniosków.

• Jakie jest stanowisko Stowarzyszenia wobec propozycji ustawowego zawieszenia egzekucji banków do czasu rozstrzygnięcia sporów i zniesienia opłat procesowych dla przedsiębiorców?

- Przyjęcie takich rozwiązań leży nie tylko w interesie przedsiębiorstw poszkodowanych przez TIP, ale i w interesie kraju. Upadek setek, a nawet tysięcy firm oznacza spadek dochodów budżetu, wzrost bezrobocia i poważną groźbę dla stabilności gospodarki. Powstaje więc pytanie: dlaczego rząd i parlament mieliby akceptować praktyki powodujące zmniejszenie wpływów budżetowych i rujnowanie polskich przedsiębiorstw?

Posłowie PSL, PiS i SLD wnieśli projekty ustaw, dążąc do szybkiego ich przeprowadzenia przez parlament. Fakt, że PO nie poparła projektu koalicjanta lub nie przygotowała własnego, to dla wielu przedsiębiorców tajemnica i ogromny zawód.

Rozmawiał KRZYSZTOF POLAK

• ZBIGNIEW PRZYBYSZ

prezes Stowarzyszenia na rzecz Obrony Polskich Przedsiębiorstw, założyciel firmy Kram; w marcu br. zrezygnował z funkcji prezesa tej firmy, gdyż bank uzależnił od tego kontynuowanie negocjacji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

REKLAMA

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

REKLAMA

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

REKLAMA