REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy czekają na ustawę o opcjach

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Krzysztof Polak

REKLAMA

Banki i przedsiębiorstwa muszą się porozumieć w kwestii uregulowania zobowiązań wynikających z umów opcyjnych. Brak porozumienia oznacza bankructwo tysięcy firm, utratę pracy, kłopoty finansowe kilku banków i mniejsze wpływy do budżetu.

• Projekt ustawy opcyjnej zgłoszony przez PSL przewiduje prezentację przez Komisję Nadzoru Finansowego na niejawnym posiedzeniu Sejmu informacji o tym, ile przedsiębiorstw jest poszkodowanych z tytułu opcji walutowych i jaką sumę należności banki chcą od nich wyegzekwować. Czy skala problemu opcyjnego to tajemnica?

REKLAMA

REKLAMA

- Przedstawiciele banków w nieoficjalnych rozmowach twierdzili, iż od 10 do 20 tys. firm jest zadłużonych z tytułu opcji. Stowarzyszenie na rzecz Obrony Polskich Przedsiębiorstw szacuje, że ta liczba jest nie mniejsza niż 10 tys. podmiotów. Nie ma branży, która nie byłaby zainfekowana toksycznymi instrumentami pochodnymi (TIP). Mogą być przejmowane nie tylko firmy, ale też całe branże, np. chemia, transport. Już zgłosiły się fundusze inwestycyjne, które są gotowe restrukturyzować zadłużone firmy.

Tylko Komisja Nadzoru Finansowego może zweryfikować liczbę zagrożonych firm, ale pod warunkiem że zastosuje przysługujące jej uprawnienia prokuratorskie. Dealerzy TIP wykorzystują do obsługi swojej działalności programy komputerowe, które generują precyzyjne raporty. Pracownicy KNF znający te programy mogą szybko określić skalę problemu.

• Czy to oznacza, że KNF nie jest zainteresowana zbadaniem problemu opcji? Co wynika ze spotkania przedstawicieli Stowarzyszenia i KNF?

- KNF nie korzysta z przysługujących jej uprawnień prokuratorskich. Spotkanie z przedstawicielami Komisji potwierdziło nasze obawy - na razie KNF nie zebrała wiarygodnych danych. Ustawa opcyjna może zobowiązać Komisję do przygotowania raportu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dane o opcjach z czasem uzyska Ministerstwo Finansów na podstawie wpływów podatkowych od przedsiębiorstw. Z naszych szacunków wynika, że z powodu TIP wpływy z podatku CIT za styczeń i luty były o ponad 90 proc. mniejsze niż przed rokiem.

• Jak wygląda w praktyce stosowanie mediacji między bankami i przedsiębiorcami? Czy ta metoda jest przydatna do rozwiązania problemu opcji?

- Chciałbym, żeby stosowano tę metodę i sam, jako reprezentant konkretnej firmy, podejmowałem próbę uruchomienia negocjacji. Arogancka postawa niektórych banków odpycha przedsiębiorców od korzystania z tego środka. Jak prowadzić mediacje, gdy bank wkracza na drogą prowadzącą do upadłości przedsiębiorstwa i przejęcia jego aktywów? Niektóre banki są skłonne do kompromisu wtedy, gdy po drugiej stronie napotykają na opór podparty wiedzą i doświadczeniem prawników. W przypadku firmy, którą reprezentuję, zgłosiliśmy sprawę opcji do prokuratury. Bank jako warunek negocjacji domaga się 100 proc. należności z tytułu opcji. Naszym zdaniem, kwota ta jest nienależna. Nie zawieraliśmy transakcji sygnowanych na tzw. potwierdzeniach transakcji opcji, lecz jedynie w drodze telefonicznej akceptacji. Fortis Bank Polska nie chciał umożliwić nam wysłuchania tej rozmowy.

• Alternatywą dla korzystania z mediacji jest spór w sądzie, ale czy pod względem prawnym obie strony mogą przystąpić do niego na równych warunkach?

- Przedsiębiorcy muszą wnieść 5 proc. wartości sporu i potem całe lata procesować się z bankiem. W trakcie sporu bank może stosować BTE. Dlatego apelujemy o zawieszenie egzekucji na czas sporu. Jeśli coś jest sporne, to banki nie powinny mieć prawa do traktowania przedmiotu sporu za bezsporny. Dochodzi więc do odwrócenia sytuacji, która powinna obowiązywać. Przecież by kogoś skazać i prowadzić w stosunku do niego egzekucję, należy udowodnić mu winę. W relacjach z bankiem to przedsiębiorca musi udowodnić swoją niewinność, ale nim to osiągnie, może już nie być przedsiębiorcą.

• Czy przedsiębiorcy nie powinni więc unikać sporów sądowych, starając się o rozwiązanie kontrowersji metodą negocjacji?

- Jeśli pozew w sprawie opcji zostanie starannie przygotowany, to przedsiębiorca ma ogromne szanse na korzystny wyrok. Obowiązujące prawo, nawet bez uwzględniania wymogów stawianych bankom przez dyrektywę MIFID, powinno dostarczyć przedsiębiorcom wystarczających argumentów do wygrania sporów z bankami. Natomiast ich obecna sytuacja prawna jest zła. Banki grożą firmom BTE, często pobierają nienależne im kwoty z rachunków, blokują kapitał obrotowy, wypowiadają umowy kredytowe, zmuszają do ugody na narzuconych warunkach, doprowadzają przedsiębiorstwa do upadłości i przejmują ich aktywa.

• Przedsiębiorstwa mają prawo wnioskować do sądu o zawieszenie egzekucji w celu zabezpieczenia powództwa.

REKLAMA

- Sąd ma teoretycznie siedem dni na rozpatrzenie takiego wniosku. Na razie mimo złożenia przez przedsiębiorców wniosków decyzje nie zapadają. Liczymy, że sądy uporają się z nawałem pracy i takie decyzje podejmą, co ośmieli przedsiębiorców do zgłaszania kolejnych wniosków.

• Jakie jest stanowisko Stowarzyszenia wobec propozycji ustawowego zawieszenia egzekucji banków do czasu rozstrzygnięcia sporów i zniesienia opłat procesowych dla przedsiębiorców?

- Przyjęcie takich rozwiązań leży nie tylko w interesie przedsiębiorstw poszkodowanych przez TIP, ale i w interesie kraju. Upadek setek, a nawet tysięcy firm oznacza spadek dochodów budżetu, wzrost bezrobocia i poważną groźbę dla stabilności gospodarki. Powstaje więc pytanie: dlaczego rząd i parlament mieliby akceptować praktyki powodujące zmniejszenie wpływów budżetowych i rujnowanie polskich przedsiębiorstw?

Posłowie PSL, PiS i SLD wnieśli projekty ustaw, dążąc do szybkiego ich przeprowadzenia przez parlament. Fakt, że PO nie poparła projektu koalicjanta lub nie przygotowała własnego, to dla wielu przedsiębiorców tajemnica i ogromny zawód.

Rozmawiał KRZYSZTOF POLAK

• ZBIGNIEW PRZYBYSZ

prezes Stowarzyszenia na rzecz Obrony Polskich Przedsiębiorstw, założyciel firmy Kram; w marcu br. zrezygnował z funkcji prezesa tej firmy, gdyż bank uzależnił od tego kontynuowanie negocjacji

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

REKLAMA

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

REKLAMA

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA