REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorządowy fundusz zachęca do pożyczek dotknięte kryzysem małe firmy

REKLAMA

Należący do samorządu woj. śląskiego Fundusz Górnośląski (FG) SA zachęca do zaciągania pożyczek m.in. firmy, które w związku z kryzysem gospodarczym mają trudności z pozyskaniem finansowania w bankach. Fundusz widzi w kryzysie szansę zarówno dla siebie, jak i niektórych firm.

"Paradoksalnie, kryzys może być szansą dla takich instytucji jak Fundusz Górnośląski. Banki stawiają coraz wyższe wymagania przedsiębiorcom, skutecznie hamując ich rozwój. Fundusz obrał inną drogę. Chcemy w tym roku pozyskać wielu nowych klientów" - powiedział we wtorek PAP prezes FG, Jacek Matusiewicz.

REKLAMA

Przyznał, że potencjał samorządowej instytucji finansowej, jaką jest fundusz, jest nieporównywalny z możliwościami banków, jednak adresowana do mikro, małych i średnich firm oferta Funduszu może być atrakcyjniejsza od bankowej. Szanse na pożyczkę z FG mają także absolwenci i osoby bezrobotne.

"Chcemy wykorzystać moment, w którym banki nie są przychylne przedsiębiorcom. Mamy nadzieję, że w 2009 roku pozyskamy nowych klientów i umocnimy swoją pozycję na regionalnym rynku" - ocenił prezes.

REKLAMA

W uruchomionej w końcu ubiegłego roku nowej linii pożyczek dla małych i średnich firm FG podniósł maksymalną kwotę pożyczki ze 120 tys. do 250 tys. zł dla małych i 500 tys. zł dla średnich firm. Zmieniono również sposób oprocentowania, które jest teraz oparte o zmienną stopę referencyjną rynku pieniężnego WIBOR 3M, aktualizowaną w kolejnych kwartałach.

Aby dostać pożyczkę z FG, trzeba prowadzić działalność w woj. śląskim lub ościennych, nie zalegać z podatkami, składkami i innymi opłatami oraz mieć co najmniej 20 proc. wkładu własnego. Co ważne, wkładem własnym mogą być nie tylko pieniądze, ale także np. urządzenia czy surowce do produkcji, a także nakłady na zakup, remont i modernizację nieruchomości poniesione nie później niż rok przed złożeniem wniosku. O formie zabezpieczenia pożyczki decyduje Fundusz wspólnie z przedsiębiorcą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ostatnim czasie, w związku z zaostrzeniem kryteriów przyznawania kredytów przez banki, niektóre firmy musiały odłożyć swoje plany rozwojowe. Według przedstawicieli FG, w przypadku dobrze przygotowanych biznesplanów, takie przedsiębiorstwa mają szansę uzyskania pożyczki z Regionalnego Funduszu Pożyczkowego.

Uzyskane środki pożyczkobiorca może przeznaczyć na finansowanie wydatków i zakupów o charakterze bieżącym oraz inwestycyjnym. Pożyczki są udzielane maksymalnie na pięć lat.

REKLAMA

Należący w większości do samorządu woj. śląskiego Fundusz Górnośląski został powołany w 1995 r. w ramach Kontraktu Regionalnego dla Woj. Katowickiego, który podpisali z rządem przedstawiciele samorządów lokalnych, związków zawodowych i przedsiębiorców. Głównym zadaniem FG jest działanie na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i tworzenia nowych miejsc pracy.

W ostatnich latach dzięki projektom Funduszu na Śląsku powstało ok. 4 tys. nowych miejsc, a dwuipółkrotnie więcej uniknęło likwidacji. Instytucja wspiera inwestycje i - dzięki funduszowi poręczeniowemu (udzielił ponad 550 poręczeń na kwotę ponad 58 mln zł) i pożyczkowemu (ok. 270 pożyczek na kwotę ok. 20 mln zł) - wspiera małe i średnie firmy.

Jednym z najważniejszych realizowanych w ostatnich latach projektów było wspieranie przedsiębiorczości w ramach Funduszu dla Śląska, finansowanego z pieniędzy Banku Rozwoju Rady Europy. Przedsiębiorcy mogli otrzymać preferencyjnie oprocentowane pożyczki, które po spełnieniu określonych warunków dotyczących inwestycji i zatrudnienia, są umarzane.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA