reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Samorządowy fundusz zachęca do pożyczek dotknięte kryzysem małe firmy

Samorządowy fundusz zachęca do pożyczek dotknięte kryzysem małe firmy

Należący do samorządu woj. śląskiego Fundusz Górnośląski (FG) SA zachęca do zaciągania pożyczek m.in. firmy, które w związku z kryzysem gospodarczym mają trudności z pozyskaniem finansowania w bankach. Fundusz widzi w kryzysie szansę zarówno dla siebie, jak i niektórych firm.

"Paradoksalnie, kryzys może być szansą dla takich instytucji jak Fundusz Górnośląski. Banki stawiają coraz wyższe wymagania przedsiębiorcom, skutecznie hamując ich rozwój. Fundusz obrał inną drogę. Chcemy w tym roku pozyskać wielu nowych klientów" - powiedział we wtorek PAP prezes FG, Jacek Matusiewicz.

Przyznał, że potencjał samorządowej instytucji finansowej, jaką jest fundusz, jest nieporównywalny z możliwościami banków, jednak adresowana do mikro, małych i średnich firm oferta Funduszu może być atrakcyjniejsza od bankowej. Szanse na pożyczkę z FG mają także absolwenci i osoby bezrobotne.

"Chcemy wykorzystać moment, w którym banki nie są przychylne przedsiębiorcom. Mamy nadzieję, że w 2009 roku pozyskamy nowych klientów i umocnimy swoją pozycję na regionalnym rynku" - ocenił prezes.

W uruchomionej w końcu ubiegłego roku nowej linii pożyczek dla małych i średnich firm FG podniósł maksymalną kwotę pożyczki ze 120 tys. do 250 tys. zł dla małych i 500 tys. zł dla średnich firm. Zmieniono również sposób oprocentowania, które jest teraz oparte o zmienną stopę referencyjną rynku pieniężnego WIBOR 3M, aktualizowaną w kolejnych kwartałach.

Aby dostać pożyczkę z FG, trzeba prowadzić działalność w woj. śląskim lub ościennych, nie zalegać z podatkami, składkami i innymi opłatami oraz mieć co najmniej 20 proc. wkładu własnego. Co ważne, wkładem własnym mogą być nie tylko pieniądze, ale także np. urządzenia czy surowce do produkcji, a także nakłady na zakup, remont i modernizację nieruchomości poniesione nie później niż rok przed złożeniem wniosku. O formie zabezpieczenia pożyczki decyduje Fundusz wspólnie z przedsiębiorcą.

W ostatnim czasie, w związku z zaostrzeniem kryteriów przyznawania kredytów przez banki, niektóre firmy musiały odłożyć swoje plany rozwojowe. Według przedstawicieli FG, w przypadku dobrze przygotowanych biznesplanów, takie przedsiębiorstwa mają szansę uzyskania pożyczki z Regionalnego Funduszu Pożyczkowego.

Uzyskane środki pożyczkobiorca może przeznaczyć na finansowanie wydatków i zakupów o charakterze bieżącym oraz inwestycyjnym. Pożyczki są udzielane maksymalnie na pięć lat.

Należący w większości do samorządu woj. śląskiego Fundusz Górnośląski został powołany w 1995 r. w ramach Kontraktu Regionalnego dla Woj. Katowickiego, który podpisali z rządem przedstawiciele samorządów lokalnych, związków zawodowych i przedsiębiorców. Głównym zadaniem FG jest działanie na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i tworzenia nowych miejsc pracy.

W ostatnich latach dzięki projektom Funduszu na Śląsku powstało ok. 4 tys. nowych miejsc, a dwuipółkrotnie więcej uniknęło likwidacji. Instytucja wspiera inwestycje i - dzięki funduszowi poręczeniowemu (udzielił ponad 550 poręczeń na kwotę ponad 58 mln zł) i pożyczkowemu (ok. 270 pożyczek na kwotę ok. 20 mln zł) - wspiera małe i średnie firmy.

Jednym z najważniejszych realizowanych w ostatnich latach projektów było wspieranie przedsiębiorczości w ramach Funduszu dla Śląska, finansowanego z pieniędzy Banku Rozwoju Rady Europy. Przedsiębiorcy mogli otrzymać preferencyjnie oprocentowane pożyczki, które po spełnieniu określonych warunków dotyczących inwestycji i zatrudnienia, są umarzane.
reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wyoming LLC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama