REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorządowy fundusz zachęca do pożyczek dotknięte kryzysem małe firmy

REKLAMA

Należący do samorządu woj. śląskiego Fundusz Górnośląski (FG) SA zachęca do zaciągania pożyczek m.in. firmy, które w związku z kryzysem gospodarczym mają trudności z pozyskaniem finansowania w bankach. Fundusz widzi w kryzysie szansę zarówno dla siebie, jak i niektórych firm.

"Paradoksalnie, kryzys może być szansą dla takich instytucji jak Fundusz Górnośląski. Banki stawiają coraz wyższe wymagania przedsiębiorcom, skutecznie hamując ich rozwój. Fundusz obrał inną drogę. Chcemy w tym roku pozyskać wielu nowych klientów" - powiedział we wtorek PAP prezes FG, Jacek Matusiewicz.

REKLAMA

Przyznał, że potencjał samorządowej instytucji finansowej, jaką jest fundusz, jest nieporównywalny z możliwościami banków, jednak adresowana do mikro, małych i średnich firm oferta Funduszu może być atrakcyjniejsza od bankowej. Szanse na pożyczkę z FG mają także absolwenci i osoby bezrobotne.

"Chcemy wykorzystać moment, w którym banki nie są przychylne przedsiębiorcom. Mamy nadzieję, że w 2009 roku pozyskamy nowych klientów i umocnimy swoją pozycję na regionalnym rynku" - ocenił prezes.

REKLAMA

W uruchomionej w końcu ubiegłego roku nowej linii pożyczek dla małych i średnich firm FG podniósł maksymalną kwotę pożyczki ze 120 tys. do 250 tys. zł dla małych i 500 tys. zł dla średnich firm. Zmieniono również sposób oprocentowania, które jest teraz oparte o zmienną stopę referencyjną rynku pieniężnego WIBOR 3M, aktualizowaną w kolejnych kwartałach.

Aby dostać pożyczkę z FG, trzeba prowadzić działalność w woj. śląskim lub ościennych, nie zalegać z podatkami, składkami i innymi opłatami oraz mieć co najmniej 20 proc. wkładu własnego. Co ważne, wkładem własnym mogą być nie tylko pieniądze, ale także np. urządzenia czy surowce do produkcji, a także nakłady na zakup, remont i modernizację nieruchomości poniesione nie później niż rok przed złożeniem wniosku. O formie zabezpieczenia pożyczki decyduje Fundusz wspólnie z przedsiębiorcą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ostatnim czasie, w związku z zaostrzeniem kryteriów przyznawania kredytów przez banki, niektóre firmy musiały odłożyć swoje plany rozwojowe. Według przedstawicieli FG, w przypadku dobrze przygotowanych biznesplanów, takie przedsiębiorstwa mają szansę uzyskania pożyczki z Regionalnego Funduszu Pożyczkowego.

Uzyskane środki pożyczkobiorca może przeznaczyć na finansowanie wydatków i zakupów o charakterze bieżącym oraz inwestycyjnym. Pożyczki są udzielane maksymalnie na pięć lat.

REKLAMA

Należący w większości do samorządu woj. śląskiego Fundusz Górnośląski został powołany w 1995 r. w ramach Kontraktu Regionalnego dla Woj. Katowickiego, który podpisali z rządem przedstawiciele samorządów lokalnych, związków zawodowych i przedsiębiorców. Głównym zadaniem FG jest działanie na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i tworzenia nowych miejsc pracy.

W ostatnich latach dzięki projektom Funduszu na Śląsku powstało ok. 4 tys. nowych miejsc, a dwuipółkrotnie więcej uniknęło likwidacji. Instytucja wspiera inwestycje i - dzięki funduszowi poręczeniowemu (udzielił ponad 550 poręczeń na kwotę ponad 58 mln zł) i pożyczkowemu (ok. 270 pożyczek na kwotę ok. 20 mln zł) - wspiera małe i średnie firmy.

Jednym z najważniejszych realizowanych w ostatnich latach projektów było wspieranie przedsiębiorczości w ramach Funduszu dla Śląska, finansowanego z pieniędzy Banku Rozwoju Rady Europy. Przedsiębiorcy mogli otrzymać preferencyjnie oprocentowane pożyczki, które po spełnieniu określonych warunków dotyczących inwestycji i zatrudnienia, są umarzane.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA