REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorca przekształci się w spółkę kapitałową

Daria Stojak

REKLAMA

Przekształcenie indywidualnej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową będzie możliwe, gdy ewidencja działalności gospodarczej zostanie w całości przeniesiona do Krajowego Rejestru Sądowego.

Wiceminister gospodarki Adama Szejnfeld poszukuje kolejnych ułatwień dla przedsiębiorców. Tym razem chce, by osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, które jako jedyni przedsiębiorcy nie posiadają takiego uprawnienia, mogły przekształcać się w spółki prawa handlowego. Mogłoby to nastąpić z chwilą wpisu spółki do rejestru oraz po automatycznym wykreśleniu przedsiębiorcy z ewidencji działalności gospodarczej.

- Tego rodzaju przedsięwzięcia ustawowe powinny zostać poprzedzone ostatecznym przeniesieniem ewidencji działalności gospodarczej w całości do Krajowego Rejestru Sądowego - uważa Maciej Szambelańczyk, radca prawna w kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr.

Jego zdaniem takie rozwiązanie umożliwi zachowanie ciągłości prawnej pomiędzy działalnością gospodarczą prowadzoną indywidualnie a funkcjonowaniem nowo powstałej spółki.

Obecnie przedsiębiorca indywidualny, który chce kontynuować swoją działalność w formie na przykład spółki z o.o. musi przenosić osobno wszystkie składniki przedsiębiorstwa na nowy podmiot, w tym również przelewać prawa i obowiązki wynikające z zawartych umów.

Natomiast spółki prawa handlowego oraz wspólnicy spółki cywilnej posiadają prawną możliwość przekształcania się z zachowaniem sukcesji uniwersalnej, dzięki czemu podmiot przekształcony wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki podmiotu przekształcanego.

- Nie ma więc tutaj do czynienia z sytuacją, że likwidowane jest jedno, a powstaje drugie przedsiębiorstwa. W szczególności zachowana jest również historia firmy i ciągłość jej działania - mówi Wojciech Warski, Przewodniczący Konwentu Business Centre Club.

Problem polega jednak na tym, że indywidualny przedsiębiorca jest podmiotem szeregu praw i obowiązków jako osoba fizyczna, a nie tylko tych, związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

- Ewentualne zmiany w przepisach prawa handlowego i cywilnego musiałyby więc precyzyjnie określać, które prawa i obowiązki przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, na skutek przekształcenia w spółkę, są przedmiotem sukcesji uniwersalnej - argumentuje Maciej Szambelańczyk.

Osoba fizyczna nie może zmienić swojego bytu prawnego i przekształcić się w osobę prawną. Możliwe jest jedynie, by część majątku tej osoby uzyskała odrębną formę ustrojową - wyjaśnia.

Tego typu wątpliwości pojawiały się już przy wprowadzaniu instytucji przekształcenia spółek cywilnych.

2,7 mln osób prowadzi obecnie jednoosobową działalność gospodarczą

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA