| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorca przekształci się w spółkę kapitałową

Przedsiębiorca przekształci się w spółkę kapitałową

Przekształcenie indywidualnej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową będzie możliwe, gdy ewidencja działalności gospodarczej zostanie w całości przeniesiona do Krajowego Rejestru Sądowego.

Wiceminister gospodarki Adama Szejnfeld poszukuje kolejnych ułatwień dla przedsiębiorców. Tym razem chce, by osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, które jako jedyni przedsiębiorcy nie posiadają takiego uprawnienia, mogły przekształcać się w spółki prawa handlowego. Mogłoby to nastąpić z chwilą wpisu spółki do rejestru oraz po automatycznym wykreśleniu przedsiębiorcy z ewidencji działalności gospodarczej.

- Tego rodzaju przedsięwzięcia ustawowe powinny zostać poprzedzone ostatecznym przeniesieniem ewidencji działalności gospodarczej w całości do Krajowego Rejestru Sądowego - uważa Maciej Szambelańczyk, radca prawna w kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr.

Jego zdaniem takie rozwiązanie umożliwi zachowanie ciągłości prawnej pomiędzy działalnością gospodarczą prowadzoną indywidualnie a funkcjonowaniem nowo powstałej spółki.

Obecnie przedsiębiorca indywidualny, który chce kontynuować swoją działalność w formie na przykład spółki z o.o. musi przenosić osobno wszystkie składniki przedsiębiorstwa na nowy podmiot, w tym również przelewać prawa i obowiązki wynikające z zawartych umów.

Natomiast spółki prawa handlowego oraz wspólnicy spółki cywilnej posiadają prawną możliwość przekształcania się z zachowaniem sukcesji uniwersalnej, dzięki czemu podmiot przekształcony wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki podmiotu przekształcanego.

- Nie ma więc tutaj do czynienia z sytuacją, że likwidowane jest jedno, a powstaje drugie przedsiębiorstwa. W szczególności zachowana jest również historia firmy i ciągłość jej działania - mówi Wojciech Warski, Przewodniczący Konwentu Business Centre Club.

Problem polega jednak na tym, że indywidualny przedsiębiorca jest podmiotem szeregu praw i obowiązków jako osoba fizyczna, a nie tylko tych, związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

- Ewentualne zmiany w przepisach prawa handlowego i cywilnego musiałyby więc precyzyjnie określać, które prawa i obowiązki przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, na skutek przekształcenia w spółkę, są przedmiotem sukcesji uniwersalnej - argumentuje Maciej Szambelańczyk.

Osoba fizyczna nie może zmienić swojego bytu prawnego i przekształcić się w osobę prawną. Możliwe jest jedynie, by część majątku tej osoby uzyskała odrębną formę ustrojową - wyjaśnia.

Tego typu wątpliwości pojawiały się już przy wprowadzaniu instytucji przekształcenia spółek cywilnych.

2,7 mln osób prowadzi obecnie jednoosobową działalność gospodarczą

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »