REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Brak wyceny remanentu to wykroczenie

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Podatnik musi dokonać wyceny spisu z natury najpóźniej w terminie 14 dni od dnia jego zakończenia. Brak wyceny to wykroczenie skarbowe, za które podatnik może zostać ukarany.

Podatnicy, którzy prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów, muszą na koniec roku podatkowego sporządzić spis z natury. Jednak jego sporządzenie to nie koniec obowiązków rozliczeniowych. Podatnik musi dokonać wyceny remanentu najpóźniej w terminie 14 dni od dnia jego zakończenia.

REKLAMA

REKLAMA

Michał Cielibała, doradca podatkowy z Biura Rachunkowego Biurex w Kielcach, podkreśla, że najczęstszą przyczyną uchybień jest przekonanie, że spis z natury do chwili zakończenia wyceny to brudnopis, a to nic bardziej mylnego. Przepisy mówiące o spisie z natury, powszechnie nazywanym przez podatników remanentem lub inwentaryzacją, pozwalają jedynie na dokonanie wyceny najpóźniej w terminie 14 dni od dnia zakończenia spisu.

- Pozostałe elementy spisu muszą się na nim znajdować z chwilą jego zakończenia. Spis z natury powinien być sporządzony w sposób staranny i trwały oraz zakończony i zaopatrzony w podpisy osób uczestniczących w spisie - podkreśla Michał Cielibała.

Zauważa też, że przepisy precyzują, na jaki moment ma zostać uchwycony stan towarów, nie zostały jednak określone terminy zakończenia spisu.

- W praktyce może to oznaczać, że jeśli spis zakończymy 10 stycznia, to terminem jego wyceny będzie 24 stycznia - podpowiada Michał Cielibała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jego zdaniem sporządzanie spisu i późniejsza jego wycena to czynność bardzo pracochłonna. W firmach, gdzie mamy do czynienia z dużą liczbą spisywanych towarów, należy odpowiednio zorganizować sobie pracę, co pozwoli znacznie ograniczyć czas samego spisu oraz późniejszej wyceny.

Pierwszym etapem sporządzania spisu powinno być zapewnienie sobie dostępu do spisywanych towarów, tak aby można było łatwo przeliczyć produkty tego samego rodzaju.

- Przy wpisywaniu na arkusz spisu warto dokładnie opisywać produkty (ceną sprzedaży, marką, wielkością, kolorem), gdyż będzie to znacznym usprawnieniem przy wyszukiwaniu cen nabycia - radzi ekspert z Biura Rachunkowego Biurex w Kielcach.

Wskazuje także, że po wycenie należy pamiętać, aby wartość remanentu ustaloną na ostatni dzień roku wpisać do księgi jako remanent końcowy. Tożsamą wartość należy też wpisać do księgi jako pierwszy zapis nowego roku podatkowego, czyli remanent początkowy.

Brak terminowej wyceny spisu naraża podatnika na zarzut z art. 53 par. 23 kodeksu karnego skarbowego, czyli prowadzenie ksiąg w sposób wadliwy.

- Wadliwe prowadzenie księgi jest wykroczeniem skarbowym, karą jest grzywna w wysokości od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia - podaje Michał Cielibała.

127,60 -25 520 zł wynosi w 2009 roku rozpiętość kary grzywny za wykroczenie skarbowe

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA