reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Brak wyceny remanentu to wykroczenie

Brak wyceny remanentu to wykroczenie

Podatnik musi dokonać wyceny spisu z natury najpóźniej w terminie 14 dni od dnia jego zakończenia. Brak wyceny to wykroczenie skarbowe, za które podatnik może zostać ukarany.


Podatnicy, którzy prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów, muszą na koniec roku podatkowego sporządzić spis z natury. Jednak jego sporządzenie to nie koniec obowiązków rozliczeniowych. Podatnik musi dokonać wyceny remanentu najpóźniej w terminie 14 dni od dnia jego zakończenia.

Michał Cielibała, doradca podatkowy z Biura Rachunkowego Biurex w Kielcach, podkreśla, że najczęstszą przyczyną uchybień jest przekonanie, że spis z natury do chwili zakończenia wyceny to brudnopis, a to nic bardziej mylnego. Przepisy mówiące o spisie z natury, powszechnie nazywanym przez podatników remanentem lub inwentaryzacją, pozwalają jedynie na dokonanie wyceny najpóźniej w terminie 14 dni od dnia zakończenia spisu.

- Pozostałe elementy spisu muszą się na nim znajdować z chwilą jego zakończenia. Spis z natury powinien być sporządzony w sposób staranny i trwały oraz zakończony i zaopatrzony w podpisy osób uczestniczących w spisie - podkreśla Michał Cielibała.

Zauważa też, że przepisy precyzują, na jaki moment ma zostać uchwycony stan towarów, nie zostały jednak określone terminy zakończenia spisu.

- W praktyce może to oznaczać, że jeśli spis zakończymy 10 stycznia, to terminem jego wyceny będzie 24 stycznia - podpowiada Michał Cielibała.

Jego zdaniem sporządzanie spisu i późniejsza jego wycena to czynność bardzo pracochłonna. W firmach, gdzie mamy do czynienia z dużą liczbą spisywanych towarów, należy odpowiednio zorganizować sobie pracę, co pozwoli znacznie ograniczyć czas samego spisu oraz późniejszej wyceny.

Pierwszym etapem sporządzania spisu powinno być zapewnienie sobie dostępu do spisywanych towarów, tak aby można było łatwo przeliczyć produkty tego samego rodzaju.

- Przy wpisywaniu na arkusz spisu warto dokładnie opisywać produkty (ceną sprzedaży, marką, wielkością, kolorem), gdyż będzie to znacznym usprawnieniem przy wyszukiwaniu cen nabycia - radzi ekspert z Biura Rachunkowego Biurex w Kielcach.

Wskazuje także, że po wycenie należy pamiętać, aby wartość remanentu ustaloną na ostatni dzień roku wpisać do księgi jako remanent końcowy. Tożsamą wartość należy też wpisać do księgi jako pierwszy zapis nowego roku podatkowego, czyli remanent początkowy.

Brak terminowej wyceny spisu naraża podatnika na zarzut z art. 53 par. 23 kodeksu karnego skarbowego, czyli prowadzenie ksiąg w sposób wadliwy.

- Wadliwe prowadzenie księgi jest wykroczeniem skarbowym, karą jest grzywna w wysokości od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia - podaje Michał Cielibała.

127,60 -25 520 zł wynosi w 2009 roku rozpiętość kary grzywny za wykroczenie skarbowe

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama