REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Straż pożarna: inspektorzy tylko w dużych firmach

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

Do końca stycznia 2009 r. inspektorzy pracy nie będą sprawdzać m.in., czy firmy zatrudniają inspektora ochrony przeciwpożarowej. Zmiany uciążliwych przepisów będzie domagać się Państwowa Straż Pożarna.

Od 18 stycznia 2009 r. w każdej firmie pracodawca będzie musiał wyznaczyć pracowników odpowiedzialnych za udzielenie pierwszej pomocy, ewakuację oraz wykonywanie czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Ci ostatni muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje - co najmniej średnie wykształcenie oraz ukończone szkolenie inspektorów ochrony przeciwpożarowej.

REKLAMA

REKLAMA

- Aby wdrożyć nowe przepisy, pracodawcy muszą podjąć różne działania organizacyjne i szkoleniowe oraz ponieść dodatkowe koszty. Krótki okres od dnia ogłoszenia tej nowelizacji do dnia wejścia jej w życie nie zapewnia też niezbędnego czasu na realizację nowych obowiązków - uważa Marian Liwo, zastępca głównego inspektora pracy ds. nadzoru.

Dlatego do końca stycznia tego roku Państwowa Inspekcja Pracy nie będzie sprawdzać, czy firmy wyznaczyły pracowników odpowiedzialnych za udzielenie pierwszej pomocy, ewakuację oraz wykonywanie czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej ani kwalifikacji tych osób.

- W tym czasie inspektorzy pracy będą podejmowali działania informacyjno-edukacyjne, szczególnie wobec małych firm - dodaje Marian Liwo.

REKLAMA

O niekaranie pracodawców poprosiła Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej, szefowa resortu, który przygotował uciążliwe dla pracodawców przepisy. 8 stycznia 2009 r. (dzień po publikacji GP na ten temat) zwróciła się do głównego inspektora pracy Tadeusza Zająca z prośbą o niekorzystanie z posiadanych uprawnień, dotyczących karania pracodawców za niespełnianie wymagań kwalifikacyjnych przez pracowników wyznaczonych do wykonywania czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji. Minister zaproponowała wykorzystywanie w większym stopniu innych środków prewencyjnych. Podkreśliła, że resort pracy będzie starał się przekonać Komisję Europejską do wprowadzenia zmian w Dyrektywie Rady 89/391/EWG z 1989 roku w sprawie wprowadzenia środków w celu poprawy bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w miejscu pracy. Dzięki temu małe firmy mogłyby nie zatrudniać inspektorów ochrony przeciwpożarowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany przepisów chce też Straż Pożarna. Tylko jej jednostki dydaktyczne mogą przeprowadzać szkolenia inspektorów ochrony przeciwpożarowej. Od czasu, gdy okazało się, że na podstawie znowelizowanego kodeksu pracy wszyscy pracodawcy muszą zatrudniać osobę z takimi uprawnieniami, ośrodki szkoleniowe PSP przeżywają prawdziwe oblężenie.

- Codziennie otrzymujemy około 200 zgłoszeń osób, które chciałyby w nich uczestniczyć. Zakończyliśmy już przyjmowanie chętnych na wszystkie 15 szkoleń organizowanych przez szkołę w 2009 r. - mówi Dariusz Andryszkiewicz z Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie.

Paweł Frątczak, rzecznik Komendy Głównej Straży Pożarnej, zwraca uwagę, że możliwości dydaktyczne jednostek PSP są ograniczone.

- Nie jesteśmy w stanie przeszkolić nagle aż tylu inspektorów, aby wszystkie firmy mogły zatrudnić choćby jednego. Na pewno nie odbędzie się to kosztem jakości takich szkoleń - dodaje.

Dlatego podkreśla, że PSP będzie wnioskować o zmianę ustawy z 24 sierpnia 1991 r. ochronie przeciwpożarowej (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 147, poz. 1229 z późn. zm.). Nowela tych przepisów mogłaby np. przewidywać, że tylko duże firmy byłyby zobowiązane do zatrudniania inspektorów ochrony przeciwpożarowej.

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA