| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Tylko dwa dni na weryfikację majątku

Tylko dwa dni na weryfikację majątku

Inwentaryzację należności przeprowadza się metodą potwierdzenia sald. Jeżeli jest to niemożliwe, trzeba przeprowadzić weryfikację dokumentów.


Do 15 stycznia spółki, których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, powinny zakończyć inwentaryzację aktywów i pasywów. Termin ten dotyczy m.in. weryfikacji należności, która jest przeprowadzana głównie metodą potwierdzenia sald. Kontrahenci często jednak nie odsyłają takiego potwierdzenia. Dotyczy to w szczególności spółek, które nie prowadzą pełnej księgowości. Księgowi nie wiedzą, jak sobie poradzić z tym problemem.

Kamil Sikora, konsultant z TPA Horwath, wyjaśnia, że zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o rachunkowości, inwentaryzację należności przeprowadza się na ostatni dzień każdego roku obrotowego. Saldo należności weryfikuje się drogą uzyskania od kontrahentów potwierdzeń prawidłowości wykazanych w księgach rachunkowych aktywów, w formie przyjętej przez jednostkę.

- W przypadku gdy kontrahent nie odpowiada na prośbę o uzgodnienie salda, najlepszą metodą jest podjęcie próby e-mailowego lub telefonicznego monitorowania - twierdzi nasz rozmówca.

Dodaje, że jeśli okaże się to nieskuteczne, należność taką należy traktować jako niepotwierdzoną i co do zasady należy ją zinwentaryzować drogą weryfikacji. Ekspert wyjaśnia, że metoda weryfikacji polega na porównaniu danych księgowych z danymi w odpowiednich dokumentach. Mogą to być faktury, rachunki, umowy, decyzje, wyciągi bankowe potwierdzające dotychczasowe spłaty itp. Odbywa się to w celu sprawdzenia, czy rzeczywista wartość składnika aktywów jest zgodna z wartością figurującą w księgach rachunkowych.

Według Kamila Sikory w przypadku braku odpowiedzi należy zweryfikować, czy nie występuje realne zagrożenie spłaty. Spółka powinna więc rozważyć, czy konieczna jest aktualizacja wartości należności przez utworzenie odpisu aktualizującego.

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK